Author Archive

Kutsume kõiki osalema juubelimängus Eesti kohta!

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Alates tänasest saab lastekirjanduse keskuses järgneva 24 nädala jooksul iga nädal vastata ühele küsimusele Eesti kohta. Küsimuse ja vastuste passi saab keskuse raamatukogust. Iga õige vastuse eest saab passi tähetempli.

Kui vastamist alustatakse hiljem, saab ka eelmiste nädalate küsimustele vastata.

3. märtsil 2018 ootame kõiki vastajaid lastekirjanduse keskusesse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva perehommikule!

Lisainfo: laenutus@elk.ee, 617 7235

Laste Vabariigi kodanikuks sai sel suvel 16 000 last

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

EV100 ning laste ja noorte kultuuriaasta üks suuremaid ettevõtmisi, lastele ja peredele mõeldud elamustuur Laste Vabariik tähistas sel suvel 53 paigas mänguliselt Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Laste Vabariigi teatrit, mänguala ja töötubasid külastas viie kuu jooksul üle 30 000 inimese, lastele kingiti 16 000 Laste Vabariigi passi, mis annavad järgmise aasta lõpuni soodsama sissepääsu kümnetesse kultuuriasutustesse, 75 korda mängiti Kätlin Vainola etendust „Kõige parem kingitus“ ning läbi viidi 254 töötuba. Suvi kinnitas, et mängida ja lustida saab iga ilmaga!

Laste Vabariigi idee autori, Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktori Triin Soone sõnul võib elamustuuri igati kordaläinuks lugeda. „Laste Vabariigi mõte oli viia killuke Eesti lastekultuurist igasse maakonda, ja just väikestesse paikadesse, ning teha seda viisil, mis kõnetaks ja kutsuks tegutsema nii väikeseid kui ka suuri. Koos heade partneritega, keda oli kokku üle paarisaja, valmis terviklik ja mitmekesine, just lapse huvide ja oskustega arvestav mänguala ja programm,“ rääkis Triin Soone. „Eesti lapsed tahavad ja oskavad mängida, nad on nutikad, loovad ja uudishimulikud. Suurim tänu oli see, kui Laste Vabariigist ei lahkutud enne päeva lõppu ning juba peeti plaani, kus õnnestuks veel kohtuda,“ rääkis Triin Soone.

Laste Vabariigi kultuuriprogrammi andsid lisaks näitlejatele, mänguala loojatele ja töötubade tegijatele oma osa ka ligi 2000 last üle Eesti, kes Laste Vabariigi laval üles astusid. Mitmest paigast saatsid lapsed ja noored ka video, miks just nende linnas või külas on hea kasvada. Elamustuur sündis kõikjal koostöös kohalike inimestega, põhipartneriks oli Eesti Avatud Noortekeskuste võrgustik.

Laste Vabariigi produtsent, laste ja noorte kultuuriaasta projektijuht Marju Kask: „Laste Vabariik andis kogemuse, kuidas koos kogukondade ja partnerasutustega üle Eesti luua midagi suurt ja enneolematut. Laste ja noorte ehedad etteasted pakkusid palju rõõmu ning tõestasid, et kõikjal Eestis on lastel võimalus osa saada laulust, tantsust, pillimängust ning neid suunavad ja juhendavad tõelised oma ala entusiastid. Päeva õnnestumisse andsid igal pool oma osa ka noored vabatahtlikud, kes panustasid üheskoos üle 2000 töötunni.”

Laste Vabariik sündis Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna koostöös, et viia Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva pidu võimalikult paljude lasteni üle Eesti. EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa: “Laste Vabariik oli tõeline laste pidu  – täis naeru, nalja ja mängu. Just nii nagu üks õige sünnipäevapidu olema peab. Samal ajal räägiti meile lugu saja-aastasest Eesti Vabariigist, omariikluse olulisusest, meie keelest ja kultuurist. Nii kujundas Laste Vabariik ka laste teadmisi ja pilti oma kodumaast.”

Laste Vabariik numbrites: 5 kuud, 7000 km, 53 sihtkohta, 61 Laste Vabariigi päeva, 75 etendust, 252 töötuba, 30 120 külastajat, 16 000 Laste Vabariigi passi, 1980 kohalikku esinejat, 415 vabatahtlikku.

Laste Vabariigi aitasid teele EV100, Silberauto, Kultuuriministeerium, Hasartmängumaksu Nõukogu, Avatud Noortekeskuste Ühendus, RGB ja Büroodisain. Elamustuuril osalesid paljud muuseumid, elamuskeskused, maa- ja omavalitsused, ettevõtted ja head koostööpartnerid üle Eesti.

2017. aasta on laste ja noorte kultuuriaasta. Teema-aasta on ellu kutsunud Kultuuriministeerium ja selle läbiviimist koordineerib Eesti Lastekirjanduse Keskus. Laste Vabariigi fotod: goo.gl/3cPZv8

Lisainfo:
Martha-Beryl Grauberg
laste ja noorte kultuuriaasta
kommunikatsioonijuht
martha@elk.ee
5344 9978

Täna avatakse Poolas Płocki galeriis näitus „It’s Always Tea-Time“

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Reedel, 1. septembril 2017 avatakse Poolas Płocki kunstigaleriis illustratsiooninäitus „It’s Always Tea-Time“, mis on inspireeritud Lewis Carrolli raamatust „Alice imedemaal“. Eksponeeritakse 72 kunstniku töid 19 riigist. Näitus jääb avatuks 1. oktoobrini.

Tegemist on rahvusvahelise tähtsusega näitusega, mida on eksponeeritud alates 2015. aasta sügisest erinevates kohtades üle maailma: Eesti Lastekirjanduse Keskuses, Läti Rahvusraamatukogus, Cruselli Kultuurikeskuses Uusikaupungis, Gdanski Läänemere Kultuurikeskuses, Wrocławi Nukuteatris, Toruńi Kaasaegse Kunsti Keskuses, Nobilise galeriis Elblągis ja mujal.

Näituse kuraator ja idee autor on Eesti Lastekirjanduse Keskuse kunstiekspert Viive Noor.

Vaata lisaks: Płocki kunstigalerii

Lisainfo:
Viive Noor, kuraator, viivenoor@gmail.com, tel 5557 9930

Septembris toimub esmakordselt laste- ja noortekirjanduse festival

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

28.-30. septembrini toimub Tartus esmakordselt laste- ja noortekirjanduse festival, mis pakub kirjanduslikke konkursse, kohtumisi kirjanikega, kirjanduslikke retki ning mitmesuguseid muid sündmusi nii lastele, noortele, peredele kui ka laste- ja noortekirjandusest huvituvatele täiskasvanutele.

Raamatuhuvi ja lugemisharjumuse süvendamine laste ja noorte seas on üks Tartu kui UNESCO kirjanduslinna keskseid eesmärke, lapsi ja noori kaasa haarava raamatu- ja lugemiskeskse õhkkonna loomine ning laste- ja noortekirjanduse esiletõstmine uue festivali algatamisega on seega kirjanduslinna tegevustes oluline samm. Seda enam, et niisugust, just lastele ja noortele mõeldud kirjandusfestivali Eestis veel pole.

Festivalil astuvad üles laste- ja noortekirjanikud nii Eestist kui ka teistest maadest, teiste seas Astrid Lindgreni loomingu pikaajaline uurija ning raamatu „Kasutad ebatavalisi sõnu … Astrid Lindgreni keel“ autor Lena Törnqvist, samuti soome lastekirjanik Linda Liukas, kelle sulest ilmunud lastele mõeldud programmeerimisraamatut „Tere, Ruby! Programmeerimisseiklused“ (ilmunud eesti keeles 2016) on juba tõlgitud enam kui kahekümnesse keelde. Tänavu ilmus eestikeelses tõlkes ka teine Ruby-raamat, „Tere, Ruby! Teekond arvuti sisemusse“. Eesti kirjanikest on festivalile oodata Aidi Vallikut, Ilmar Tomuskit, Heiki Vilepit, tänavuse lastekirjanduse preemia laureaati Reeli Reinausi ning mitmeid teisi.

Kirjanike esinemiste kõrval leidub ka niisuguseid sündmusi, kus astuvad üles lapsed ja noored ise – toimub nii kooliõpilaste luuleprõmmu Tartu ja Tartumaa voor kui ka uudiskirjandusele keskenduv sündmus, kus teoseid tutvustavad koolinoored. Lapsed ja noored on oodatud osa võtma ka kahest konkursist – festivali nimekonkurss, kuhu oma ideid võivad pakkuda kõik huvilised, ning Tartu-teemalistele lühivormidele keskenduv omaloomingukonkurss, kus põhikooli- ja gümnaasiumiõpilased saavad osaleda haikude, teemantluuletuste või miniatuuridega.

Festivali peakorraldajateks on Eesti Kirjanduse Seltsi, Tartu Linnaraamatukogu ning Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi esindajad. Partneriteks on Eesti Lastekirjanduse Keskus, Soome Instituut, raamatupood Utoopia jt. Toetavad Tartu linn, Eesti Kultuurkapital ja Hasartmängumaksu Nõukogu. Festivali kava avaldatakse peatselt Tartu Linnaraamatukogu veebilehel.

Allikas: Kirjanduslinn Tartu

Lisainfo:
Eesti Kirjanduse Selts
eks@kirjandus.ee
Tel. 7427079

Eesti illustraatorite näitus „Elas kord…” Minskis

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

5. juulil 2017 kell 17 avatakse Minskis, Vabariigi Palees asuvas Minski Valgevene Riikliku Kultuuriülikooli kunstigaleriis eesti lasteraamatuillustraatorite näitus „Elas kord…”. Tegemist on harukordse eesti illustratsioonikunsti tutvustava näitusega, mis ringles ligi kaks aastat Itaalias ning pälvis seal erakordselt sooja vastuvõtu.

Näitusel on väljas illustratsioonid vendade Grimmide muinasjuttudele, kokku 59 tööd 20-lt kunstnikult. Näitust saatis Itaalias itaalia- ja ingliskeelne kataloog, millele on kirjutanud eessõna kuraator Viive Noor ning saateteksti kunstiteadlane Vappu Thurlow.

Viive Noor: „Näitus on väga mitmepalgeline alates kunstnikest, kellest noorimad alles alustavad oma loometeed ja vanemad on jõudnud oma elatud aastatega jätta märgatava jälje meie kunstilukku. On töid, mille adressaadiks on lapsed, ning töid, mille adressaadiks on suured inimesed. Aga nagu muinasjuttude puhul ikka – igaüks leiab oma.”

Näitusel eksponeeritakse pilte järgnevatelt kunstnikelt: Sveta Aleksejeva, Anu Kalm, Kristi Kangilaski, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Tiia Mets, Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Gerda Märtens, Viive Noor, Juss Piho, Anne Pikkov, Ulla Saar, Kertu Sillaste, Catherine Zarip, Tiina Mariam Reinsalu, Maarja Vannas-Raid ja Urmas Viik.

Näitus jääb avatuks 13. juulini 2017. Näituse korraldajad on Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Kujundusgraafikute Liit ja Eesti Suursaatkond Minskis. Näituse avamisega tähistab EV Suursaatkond Minskis Eesti saamist Euroopa Liidu Nõukogu eesistujaks.

Täna tähistab 70. juubelit Leelo Tungal

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Täna, 22. juunil 2017 täitub Leelo Tunglal, ühel Eesti armastatuimal lastekirjanikul, 70 eluaastat.

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm: “Leelo Tungal ühendab erinevaid põlvkondi. Ta on lasteaedade ja kooliaktuste lemmikautor, kelle luuletusi lugesid praegused emad-isad ja kannavad mõnuga ette ka nüüdislapsed. Omaaegsed proosalemmikudki, näiteks „Neitsi Maarja neli päeva“ ja „Kristiina, see keskmine“ on läinud uuele ringile. Seda, et Leelo Tungal on üks meie populaarsemaid ja armastatumaid autoreid, tõestavad ka raamatupoodide veebikeskkondades tema teoste kohta sageli kirjutatud märkused „Tiraaž on läbi müüdud“ või „Hetkel otsas“.

Kirjaniku aastatepikkuse loometegevuse kohta saab lähemalt lugeda Leelo Tungla 65. juubeliks kirjutatud artiklist.

Lastekirjanduse keskus soovib autorile palju õnne sünnipäevaks!

22. juunil avatakse Szczecinis näitus „It’s Always Tea-Time“

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Neljapäeval, 22. juunil 2017 avatakse Poolas Szczecinis Pommeri hertsogilossis galeriis Przedmiot illustratsiooninäitus „It’s Always Tea-Time“, mis on inspireeritud Lewis Carrolli raamatust „Alice imedemaal“. Eksponeeritakse 72 kunstniku töid 19 riigist. Näitus jääb avatuks 13. augustini.

Tegemist on rahvusvahelise tähtsusega näitusega, mida on eksponeeritud alates 2015. aasta sügisest erinevates kohtades üle maailma: Eesti Lastekirjanduse Keskuses, Läti Rahvusraamatukogus, Cruselli Kultuurikeskuses Uusikaupungis, Gdanski Läänemere Kultuurikeskuses, Wrocławi Nukuteatris, Toruńi Kaasaegse Kunsti Keskuses, Nobilise galeriis Elblągis ja mujal.

Näituse kuraator ja idee autor on Eesti Lastekirjanduse Keskuse kunstiekspert Viive Noor.

Vaata lisaks: Rahvusvahelise illustratsiooninäituse “It’s Always Tea-Time” avamine 2. oktoobril 2015

Lisainfo:
Viive Noor, kuraator, viivenoor@gmail.com, tel 5557 9930

Selgusid lastejutuvõistluse võitjad

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Tänavusele konkursile „Minu esimene raamat“ esitati 33 käsikirja. Žürii otsustas välja anda kolm auhinnalist kohta ja ära märkida kaks tööd avaldamissooviga. Žüriisse kuulusid inimesed Eesti Lastekirjanduse Keskusest ja kirjastusest Tänapäev, lisaks Ilona Martson ajakirjast Täheke. Auhinnafondi suurus oli 3000 eurot.

I koha pälvis Kadri Lepp käsikirjaga „Tüdruk, kellel oli saladus“. Jõulupühi linna veetma tulnud poisid avastavad, et uuel naabril on valus saladus, mida nad üritavad õnnelikult lahendada. Žürii arvates oli tegu seiklusliku jõululooga, mis on kirjutatud hea keeletunnetusega. Tegu on mõttelise järjega raamatule „Poiss, kes tahtis põgeneda“, mis pälvis eelmisel konkursil teise koha. Esikohaga kaasneb preemia 1500 eurot.

II koha pälvis Helen Käit käsikirjaga „Kummitusmaja“. Lugu räägib linnast vanasse maamajja kolinud lastest, kelle uues elukohas hakkab sündima veidraid asju ning tundub, et majas elab kummitus. Teise koha preemia on 1000 eurot.

III koha pälvis Hugo Vaher käsikirjaga „Vääna juurdlusgrupp“. Raamatu peategelased leiavad kohvri röövitud rahaga ja puutuvad peagi kokku selle taga olnud kurjategijatega. Kolmanda koha preemia on 500 eurot.

Ära märgiti kaks tööd: Maali Ilma (pseudonüüm) „Hopspelleri amulett“ ja Pille Kanti käsikiri „Naaskli lood“. Mõlemad tööd on plaanis avaldada. „Hopspelleri amulett“ on ajalooliste sugemetega fantaasiarohke seikluslugu ning „Naaskli lood“ räägivad omamoodi veidrast olendist, kes leitakse ühest kodust.

Lastejutuvõistlus toimus tänavu kaheksandat korda ja esimesest võistlusest on möödunud 13 aastat. Kokku on neile konkurssidele esitatud ligi 300 käsikirja, millest raamatuna on ilmunud umbes 50. Varasemate konkursside võitjate seas on muuhulgas Piret Raud, Kristiina Kass, Siiri Laidla, Juhani Püttsepp, Kairi Look ja Reeli Reinaus (kaks korda).