Tiia Selli ja tõlkija Maima Grīnberga pälvivad Jānis Baltvilksi auhinna

Postitatud Helena Koch poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Lastekirjanik Tiia Sellile ja tõlkija Maima Grīnbergale antakse 24. juulil 2018 Riias raamatu „Mia ir priecīga“ („Rõõmus Miia“, Dolce Press 2012) eest üle Jānis Baltvilksi auhind. Raamat ilmus läti keeles kirjastuses Jānis Roze 2017. aastal.

Jānis Baltvilksi auhind (Jāna Baltvilka balva) on Läti kõige olulisem lastekirjanduse auhind, mida annab välja IBBY Läti sektsioon alates 2005. aastast. Esialgu oli tegemist vaid omamaise auhinnaga lastekirjanikule ja illustraatorile, kuid 2008. aastal hakati autasustama ka Läänemere maade lastekirjanikke ja nende teoste läti keelde tõlkijaid. Auhind antakse üle igal aastal 24. juulil, lastekirjanik Jānis Baltvilksi (1944–2003) sünnipäeval.

Tiia Selli on neljas Jānis Baltvilksi auhinna pälvinud Eesti lastekirjanik. Varem on sama auhinna vääriliseks arvatud Andrus Kivirähk (2011 ja 2013), Aidi Vallik (2008) ja Aino Pervik (2015). Inese Brantsi loodud keraamilise taiesega käib kaasas 1400-eurone preemia ja kuuajaline residentuur Ventspilsi kirjanike ja tõlkijate loomemajas.

Szczecinis avati eesti kunstnike näitus “Elas kord”

Postitatud Helena Koch poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

6. juulist 5. augustini 2018 on Poolas Pommeri hertsogilossis Szczecinis avatud eesti kunstnike näitus „Elas kord… / Once Upon a Time… / Dawno, dawno temu…”. Välja on pandud illustratsioonid vendade Grimmide muinasjuttudele.

Kuraator Viive Noor: „Näitus on väga mitmepalgeline alates kunstnikest, kellest noorimad alles alustavad oma loometeed ja vanemad on jõudnud oma elatud aastatega jätta märgatava jälje meie kunstilukku. On töid, mille adressaadiks on lapsed, ning töid, mille adressaadiks on suured inimesed. Aga nagu muinasjuttude puhul ikka – igaüks leiab oma.”

Näitusel esinevad  59 tööga 20 kunstnikku: Sveta Aleksejeva, Anu Kalm, Kristi Kangilaski, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Tiia Mets, Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Gerda Märtens, Viive Noor, Juss Piho, Anne Pikkov, Ulla Saar, Kertu Sillaste, Catherine Zarip, Tiina Mariam Reinsalu, Maarja Vannas-Raid ja Urmas Viik.

Näitusega kaasnevad hariduslikud programmid lastele ning töötoad peredele.

Korraldajad Eesti Lastekirjanduse Keskus ning Eesti Suursaatkond Poolas.

Rahvusvahelisele illustratsiooniprojektile POP UP pannakse pidulikult punkt

Postitatud Helena Koch poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

27. ja 28. juunil 2018 kogunevad Eesti Lastekirjanduse Keskuses illustratsiooniprojekti POP UP Creators osalejad Eestist, Lätist, Leedust ja Suurbritanniast. Kahepäevase sümpoosioniga pannakse punkt kaks aastat kestnud illustraatorite ja koomiksikunstnike rahvusvahelisele ühisprojektile.

Illustratsiooniprojekt POP UP Creators sai alguse 2017. aasta alguses. Selles osales 18 professionaalset illustraatorit ja koomiksikunstnikku neljast riigist, kes õpetasid 16–24aastaseid noori 16 erinevast ülikoolist ja kolledžist. Õpetajate käe all lõid 160 üliõpilast ja õpilast illustreeritud lood, mis kirjastati voldikraamatu formaadis osalevate riikide partnerkirjastuse poolt. Voldikraamatuid tutvustati Londoni raamatumessil 2018. aasta kevadel, mil Baltimaad olid esmakordselt messi peakülalised. Lisaks avati digitaalne platvorm Pathways, kust kirjastajad saavad tulevikus hankida infot noorte andekate kunstnike kohta.

Eesti projektijuht Eva Laantee Reintamm: „POP UPi eesmärk oli luua võrgustik, mis suurendaks koostööd Suurbritannia ja Baltimaade lastekirjanduse organisatsioonide vahel ning edendada silmapaistvate illustraatorite ja koomiksikunstnike loomingu jõudmist rahvusvahelisele turule.“

Lastekirjanduse keskuse direktor Triin Soone: „Projekti üks eesmärke oli tutvustada avalikkusele  illustratsioonikunsti ja tekitada õppurites huvi selle kunstiliigi vastu. Tore, et see saavutati ning noored said professionaalsete illustraatorite käe all luua oma pildiraamatud. Tulemus on üllatavalt kõrgetasemeline ja see annab lootust, et illustratsioonikunst elab ja areneb edasi. Keskusele andis projekt aga võimaluse luua rahvusvahelisi koostöösuhteid ning sillutada teed eesti lastekirjanduse ilmumiseks välismaal.“

Illustratsiooniprojekti peakorraldaja oli Pop Up Projects CIC Suurbritanniast. Eestist olid projekti eestvedajateks Eesti Lastekirjanduse Keskus ja IBBY Eesti osakond, osalejateks kunstnikud Kertu Sillaste, Ulla Saar, Joonas Sildre ja Elina Sildre ning haridusasutused Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Ülikool ja Pelgulinna Gümnaasium. Valminud raamatud kirjastas Päike ja Pilv. Projektis osalemist toetas Kultuuriministeerium.

Lisaks osalesid POP UPis:

Kunstnikud: William Grill, Alexis Deacon, Emily Hughes, Katie Hartnett, Jim Stoten, Hamish Steele Suurbritanniast; Anna Vaivare, Oskars Pavlovskis, Elīna Brasliņa, Reinis Pētersons Lätist; Akvilė Misevičiūtė, Lina Dūdaitė, Ieva Babilaitė, Rasa Joni Leedust.

Haridusasutused: Victory Akadeemia, MidKenti Kolledž, Harlow’ Kolledž, Cantebury Kunstiülikool, Oxfordi Kolledž, Southamptoni Solenti Ülikool, Brightoni ja Hove’i Linnakolledž, Anglia Ruskini Ülikool, Peterborough’ Regionaalkolledž, Londoni Kommunikatsioonikolledž, Birminghami Linnaülikool ja Vilniuse Kunstiakadeemia.

Rahvusvahelised partnerid ja toetajad: Ühendkuningriigi Kunstinõukogu, kirjastus Nobrow & Flying Eye, Läti Rahvusvaheline Kirjanike ja Tõlkijate Maja, Läti kirjastus kuš!, Leedu Kultuuri Instituut, Leedu Kultuurinõukogu ja Vilniuse Kunstiakadeemia kirjastus.

Vaata ka:
Käimas on rahvusvaheline illustratsiooniprojekt Pop Up
Pop Up Creators: An illustration exchange across the UK and Baltic Countries

Foto: Manu Valcarce, Pop Up Projects

Lisainfo:
Eva Laantee Reintamm, projektijuht
elreintamm@gmail.com, 53 442 522

Mika Keränen – 2018. aasta välissoomlane

Postitatud anukehman poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Välissoomlasi esindav organisatsioon Suomi-Seura ry (Soome Selts) valis 2018. aasta välissoomlaseks Tartus elava kirjaniku Mika Keräneni. Selts tunnustab Keräneni eduka tegevuse eest soome keele ja kultuuri alalhoidjana maailmas.

Mika Keränen on elanud Eestis juba 25 aastat. Ta on üks eesti populaarsemaid lastekirjanikke, avaldanud eesti keeles 11 raamatut ja tõlkinud eesti lastekirjandust soome keelde. Keräneni lastekrimkade järgi on vändatud koguperefilm „Supilinna Salaselts“.

Mika Keränen on saanud Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinna 2009 ja J. Oro nimelise lastekirjanduse preemia 2016 ning kuulunud korduvalt Nukitsa konkursi esikolmikusse. Tänavu kannab ta ka Tartu linnakirjaniku tiitlit. See antakse kirjanikule, kes on elavdanud Tartu kirjanduselu ja teinud Tartut tuntuks kui kirjandussõbralikku linna.

Mika Keränen sai Soome Seltsi tunnustuse kätte 30. mail Helsingi Eesti Majas toimunud üritusel.

Aasta välissoomlaseks on alates 1993. aastast valitud välismaal elav soomlane või soomlasest väljarändaja järeltulija, kes on edukas omal alal, arendanud soome kultuuri ja lisaks edendanud Soome ja välismaa kultuurivahetust, kaubandust või muud koostöövaldkonda. Aasta välissoomlase nimetust on kandnud muuhulgas ka Vormel 1 sõitja Mika Häkkinen, jalgpallur Jari Litmanen, Linuxi looja Linus Torvalds ja ooperilaulja Karita Mattila. Eestis elavatest soomlastest pole varem keegi seda tiitlit pälvinud.

Vaata ka:

Aasta välissoomlaseks valiti Tartus elav kirjanik Mika Keränen

Kirjailija Mika Keränen on Vuoden ulkosuomalainen 2018

Mika Keräselle Vuoden ulkosuomalainen -tunnustus

 

Uus libahundinäitus „Бегать с волками / Jookseb koos huntidega“

Postitatud anukehman poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Eesti Lastekirjanduse Keskuses eksponeeritakse alates 5. juunist 2018 Peterburist saabunud rahvusvahelist illustratsiooni- ja nukunäitust „Бегать с волками / Jookseb koos huntidega“. Näitus jääb avatuks 13. juulini 2018.

Igal aastal toimub Peterburi Kunstnike Liidu suurtes näitusesaalides oma mõõtmetelt aukartustäratav rahvusvaheline nukukunsti näitus „Nukkude aeg“ (“ВРЕМЯ КУКОЛ”). Äsja, 23. kuni 27. maini 2018 aset leidnud näitus kandis järjenumbrit 21. Viimastel aastatel on suure näitusesaali rõdu ArtBalkon olnud rahvusvahelise mainega nukukunstinäituste kuraatori Tatjana Mohrjakova päralt, kes on seal eksponeerinud oma kõrgetasemelisi näituseprojekte. Sel aastal muutus rõdunäitus aga täiesti iseseisvaks projektiks, kuhu kaasati parimaid nukukunstnikke (aga ka illustraatoreid) kuuest riigist. Otse loomulikult ka Eestist.

Et näituseprojekti idee sai tõuke Baltimaade kunstnike illustratsiooninäitusest „Running with Wolves / Jookseb koos huntidega“ ja seal olid väljas nii mõnedki eesti illustraatorite tööd, siis on need kaks projekti omavahel tihedalt seotud ja ka Peterburis eksponeeritud näitus sai nimeks “Бегать с волками”.

Kuna lastekirjanduse keskuse Trepigalerii ja pööninguvitriinid mahutavad mitu korda vähem töid kui ArtBalkon Peterburis, toodi Eestisse vaid osa pilte ja nukke. Praegune väljapanek on jätkuks meil juba eksponeeritud libahundinäitustele – libahundi teema (ja hunt üldse) tundub olevat kunstnike hulgas väga armastatud, riigipiiridest hoolimata.

Trepigaleriis on väljas illustratsioonid kuuelt kunstnikult: Sveta Aleksejeva Eestist, Appias Albina Leedust, Ilvita Didrihsone Lätist, Anna Silivontšik Valgevenest, Jelena Brõzgalova ja Оlga Filippova Venemaalt.

Muinasjutupööningul eksponeerivad oma töid 18 nukukunstnikku: Anna Davidenko ja Jüri Mildeberg Eestist, Nadežda Kravtšenko Kasahstanist, Ksenja Šinkovskaja Leedust, Krista Kipure Lätist, Tatjana Gomza Valgevenest, Natalja Beltjukova, Olga Gerr, Marina Glebova, Maia Hohlova, Irina Jablotškina, Natalja Krutova, Ika Kuljukina, Andrei Nikitinskihh, Nataša Pobedina, Tatjana Serõhh, Maria ja Svetlana Zabrodskaja Venemaalt.

Lisaks on pööningul tuntud austria-vene nukukunstniku Tatjana Gurina autorinukkude ja graafika väljapanek „Vaimud, kes meid ümbritsevad“.

Lisainfo:
Viive Noor, viivenoor@gmail.com, 5557 9930

Glenda Sburelini isikunäitus lastekirjanduse keskuses

Postitatud anukehman poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Eesti Lastekirjanduse Keskuse Illustratsioonigaleriis saab kuni 13. juulini 2018 vaadata Itaalia ühe nimekaima raamatukunstniku ja ühtlasi ka illustraatorite rahvusvahelisse koorekihti kuuluva kunstniku Glenda Sburelini isikunäitust.

Glenda Sburelin (1972) on tuntust võitnud mitte ainult sellega, et tema käe alt on ilmunud umbes 40 raamatut eri riikide kirjastustelt ja tema töid on eksponeeritud kõige mainekamatel rahvusvahelistel illustratsiooninäitustel, vaid ka tema järjekindla tegevusega sidumaks illustratsioonikunsti teiste kunstiliikidega ja laiendamaks selle piire. Õppinud fotograafiat ja graafikat, miksib Sburelin oma illustratsioone sageli erinevate graafikatehnikate ja fotokunstiga. Ta töötab kõikvõimalike materjalide ja vahenditega värvipliiatsitest kollaažini ja tema tehnika on tõeline „segatehnika“, kus kasutatud kõiki võimalusi, mida kunstnik välja suudab mõelda. Igavene katsetaja ja uute võimaluste otsija, suudab ta alati millegagi üllatada.

Tallinnas on eksponeeritud läbilõige Glenda Sburelini loomingust. Siiski – vaid illustratsiooni alal, sest kõik kergesti purunev (objektid ja keraamika) on sel korral välja jäänud. Välja on jäänud ka fotograafia ja muud raskemini defineeritavad loomingulise katsetused. Siiski kuulub käesolev näitus rubriiki „MUST-SEE“ , st seda peaks iga raamatutest ja illustratsioonikunstist huvituv inimene kindlasti nägema.

Lisainfo:
Viive Noor, viivenoor@gmail.com, 5557 9930

Lasteraamatute vahetuslaat SULLE-MULLE 26. mail

Postitatud Helena Koch poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Laupäeval, 26. mail 2018 ootame kõiki lõbusale lasteraamatute vahetuslaadale, et leida endale uut ja meelepärast lugemist!

Palun too laadale ka terveid lasteraamatuid, mida soovid ära anda. Nendega rõõmustad teisi raamatusõpru!

Laadamelus astuvad üles mõned meie kõige säravamad esinejad – muusik Silver Sepp, jutuvestja Piret Päär ja kunstnik Kertu Sillaste.

KAVA:
12.00 muusik Silver Sepp, jutuvestja Piret Päär ja kunstnik Kertu Sillaste
14.00 K. Sillamaa Laste Kaunite Kunstide Kooli lühietendus

Laadal on avatud kodune kohvik. Külla tuleb ka Nukitsamees!

KOHTUMISENI LAADAL!

Silver Sepp (1982) on eesti muusik, kes on mänginud mitmes tuntud folgiansamblis (näiteks Svjata Vatra ja Ro:Toro), kuid on ka pälvinud tähelepanu kummaliste pillide, näiteks naelapilli mängijana.

Piret Päär (1963) on eesti üks armastatumaid jutuvestjaid, ühtlasi ka jutuvestmise kirglik populariseerija. Samuti on Päär kogunud ja uurinud eestlaste pöidlaküüdilugusid.

Kertu Sillaste (1973) on tuntud kunstnik ja illustraator, kes on töötanud Tallinna Keskraamatukogus kunstnikuna, alates 2014. aastast aga juhendab Eesti Lastekirjanduse Keskuse kunstikambrit. Ta on teinud koostööd paljude nimekate eesti lastekirjanikega (Aino Pervik, Mika Keränen, Jaanus Vaiksoo, Kätlin Vainola).

Kirjandusfestival HeadRead lastekirjanduse keskuses 24.–26. maini

Postitatud Helena Koch poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Ootame kõiki festivali “HeadRead” ajal lastekirjanduse keskusesse kirjanikega kohtuma ja raamatute vahetuslaadal osalema!

Neljapäeval, 24. mail
10.00 Illustraator Ulla Saar ja lastekirjanik Kätlin Vainola pööningul
10.00 Anti Saar saalis
12.00 Reeli Reinaus saalis
14.00 Mika Keränen saalis
16.00 Šotimaa jutuvestja Janis MacKay pööningul. Kohtumine toimub inglise keeles.

Reedel, 25. mail
10.00 Soome lastekirjanik Timo Parvela pööningul. Soome keelest tõlgib Piret Kärm.
10.00 Rootsi lastekirjanik Åsa Lind saalis. Rootsi keelest tõlgib Kaja Sakk.
12.00 Timo Parvela saalis. Soome keelest tõlgib Piret Kärm.

Laupäeval, 26. mail
12.00-15.00 Lasteraamatute vahetuslaat „SULLE-MULLE“
12.00 muusik Silver Sepp, jutuvestja Piret Päär ja kunstnik Kertu Sillaste
14.00 K. Sillamaa Laste Kaunite Kunstide Kooli lühietendus

Laadal on avatud kodune kohvik. Külla tuleb ka Nukitsamees!

Vaata ka: Kirjandusfestival HeadRead

Lastekirjanike tuur “Tuleme külla” 15. mail Hiiumaal

Postitatud Helena Koch poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Teisipäeval, 15. mail 2018 sõidavad Kadri Hinrikus, Kertu Sillaste ja Markus Saksatamm külla Kärdla ja Emmaste raamatukogude lugejatele. Kohtumistel loetakse lastele ette lugusid ja jagatakse autogramme.

Lastekirjanike tuur “Tuleme külla!” on lastekirjanduse keskuse iga-aastane traditsioon, mis sai alguse 2013. aastal. Selle ideeks on tutvustada lastele uuemat eesti lastekirjandust ja raamatute autoreid. Seni on külas käidud näiteks Saaremaal, Lääne- ja Ida-Virumaal, Harjumaal, Raplamaal, Viljandimaal, Järvamaal ja mujal.

Lisainfo:
Triin Soone
617 7230
triin.soone@elk.ee

Luulekogu “Mesikäpa esikäpad” pälvis K. E. Söödi lasteluule aastaauhinna

Postitatud Helena Koch poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

11. mail 2018 anti Luunja 29. kirjanduspäeval üle Karl Eduard Söödi lasteluule aastaauhind. Tunnustuse pälvis Milvi Panga ja Mare Hundi luulekogu “Mesikäpa esikäpad”.

Žürii esimehe Toivo Ärtise sõnul on võiduraamat soe ja südamlik tervik, mis viib tagasi aega, “mil uksi ei pandudki lukku”. Raamat on detailideni läbi mõeldud, mis viitab loojate pühendumusele teose ettevalmistamisel.

Lastekirjanik Leelo Tungal: “Raamatut lugedes tekib tunne, nagu oleksime käinud külas töökal ja sõnakal maavanaemal. Sellised vanaemad on tänapäeval jäämas aina haruldasemaks – nagu ka neid ümbritsev turvaline ja lihtne, kuid samas ilmatu põnev õhkkond.”

“Mesikäpa esikäpad” valiti ka 2017. aasta 25 kauneima raamatu hulka. Milvi Panga on K.E. Söödi lasteluule aastaauhinna saanud ka 1992. aastal “Tähekeses” ilmunud luuletuste eest.

1988. aastal loodud Karl Eduard Söödi lasteluule auhinda annavad välja Luunja vallavalitsus ja Luunja keskkool. Auhinnasaajad valib žürii koostöös Luunja valla lastega. Valik tehakse eelmisel aastal ilmunud luulekogude ja perioodikas ilmunud luuletuste eest. Auhinnaga tunnustatakse lasteluulekogu autorit ja illustraatorit.

Lisainfo:
Rutt Panga
518 9979
rutt.panga@dokumendipank.ee

Kadi Saarso
Luunja valla haridusnõunik
5661 2583
kadi@luunja.ee