tmw-emakeelepaev-2016

Tallinn Music Weeki linnalava ELK-is 1. aprillil

Written by Helena Nagelmaa on . Posted in Keskuse uudised, Uudised

tmw-emakeelepaev-2016Esmakordselt saab käesoleva laste ja noorte kultuuriaasta raames Eesti Lastekirjanduse Keskusest Tallinn Music Weeki linnalava. 1. aprillil 2017 toimub keskuses kolm kontserti:

kell 12 KIIORA (EST) – Folk, Instrumental, World
kell 13 FOUR LINES (GE) – Instrumental
kell 14 MARI KALKUN (EST) – Alternative, Folk

Kontserdid on tasuta! Olete oodatud!

Esinejad:

KIIORA
Nimi „Kiiora“ on pärit Anne Vabarna lauldud seto eeposest „Peko”. Loos andis selle võimsa tammenuia Pekole tema isa, et vajadusel relv kirstupõhjast haarata ja vaenlasele vastu astuda. Samuti pani kiiora rukki vohama, kui seda põllule näidata. Praegu nimetatakse selle nimega ülemsootska valitsussaua. Lisaks palju kuuldud seto tantsulugudele otsime repertuaari kõikide rahvaste pärimusmuusikat. Tuntud seto lugudest mängime vähemtuntud variante – nii ei korda me teisi ja säilitame samas erilised ja autentsed versioonid. Värsked meloodiad ja isekujundatud seaded teevad koosmängu huvitavaks. Meie kavas on muusikat Setomaalt, Eestist, Võromaalt, Venemaalt, Rootsist, Poolast, Iirimaalt, Udmurtiast, Marimaalt, Mordvamaalt ja mängime ka folgihõngulist omaloomingut. Sellise multikultuurse panoraami ainus eesmärk on näidata, kuidas eri rahvaste muusika võib olla ühtmoodi kaasahaarav ja tantsuline.

FOUR LINES
Four Lines on värske Gruusia ansambel, mis koosneb erineva muusikalise taustaga inimestest, kes on kõik esinenud sooloartistidena nii Gruusias kui väljaspool. Ansamblis kõlavad kolm klassikalist instrumenti – viiul, klaver ja flööt, mida on efektidega rikastatud.

MARI KALKUN
Mari Kalkun on Võrumaa juurtega laulja, laulukirjutaja ja muusik, kelle tundlikud meloodiad ja meditatiivseist kordustest laetud ruumilised helimaastikud on inspireeritud eesti luulest ja loodusest, regilaulust ja maailmamuusikast. Ta käsitseb erinevaid pille – kandleid, akordioni, kitarri ja klaverit –, ent eeskätt tunneb Mari ära tema vägeva hääle järgi. Mari Kalkuni muusika tunnussõnaks on vahetu. Tema kontsertidel on oluline koht improvisatsioonil ja spontaansusel. Tallinn Music Week’i kontserdil üllatab ta mitme uue seni avaldamata looga. Mari on oma kontsertidega reisinud mitmel pool maailmas – Soomes, Venemaal, Prantsusmaal, Tšehhis, Suurbritannias, Saksamaal, Armeenias, Jaapanis ja mujal. Tema värskeim, rahvusvahelise ansambli Runoruniga salvestatud album “Tii ilo” nominteeriti 2015. aasta folkalbumi tiitlile nii Eesti kui Soome muusikaauhindadel.

kulka-nominendid-elk-2016

Tallinn Music Weeki lastelava 30. märtsil lastekirjanduse keskuses

Written by Helena Nagelmaa on . Posted in Keskuse uudised, Uudised

kulka-nominendid-elk-201627. märtsist 2. aprillini toimub Tallinnas taas linnafestival Tallinn Music Week (TMW). Käesoleva laste ja noorte kultuuriaasta raames leiab TMW kavast esmakordselt spetsiaalse laste- ja noorteprogrammi, mille korraldamisel noored ise aktiivselt kaasa löövad.

Neljapäeval, 30. märtsil toimuvad Eesti Lastekirjanduse Keskuses koolilastele suunatud töötoad, kus muuhulgas õpitakse lihtsate vahendite ja võtete abil looma laule, elektroonilisi muusikapalu ning interaktiivset heliinstallatsiooni, tutvutakse erinevate rahvuspillidega ja kergitatakse katet rütmimaailma ning DJ- ja raadiotöö saladustelt.

Loovaid ja lõbusaid töötubasid juhendavad laulja Lenna Kuurmaa koos kitarrist Robert Vaiglaga, trummar Reigo Ahven, elektronmuusik Taavi Tulev, Ukraina-Eesti bändi Svjata Vatra esiliini-mees Ruslan Trochynskyi ja noor laulja-laululooja Lepatriinu, samuti endine Raadio 2 juht ja DJ Heidy Purga. Kõikidel töötubades osalejatel on võimalus osa saada ka töötubadele järgnevast Lepatriinu kontserdist.

TMW lasteprogrammi töötubades osalemine on tasuta ning toimub eelregistreerumise alusel.
Lasteprogrammi töötubade kirjeldused ja ajakava
Töötubadesse registeerumine

TMW laste- ja noorteprogrammi eesmärgiks on pakkuda võimalust festivalist osa saada kõigil eagruppidel, tuvustada lastele erinevaid muusikategemise võimalusi, julgustada lapsi ja noori oma ideid ja oskusi jagama, kaasata erineva sotsiaalse- ning kultuurilise ja rahvusliku kuuluvuse ja taustaga noori, kes soovivad ühiskondlikus elus kaasa rääkida ja tegutseda, pakkudes neile praktilisi korralduskogemusi, anda noortele hääl ning neid kõnetavatele teemadele selge fookus.

TMW noorteprogramm saab teoks TMW korraldustiimi ning TLÜ Õpilasakadeemia õpilaste koostöös.

Lisainfo:

Ingrid Kohtla
Tallinn Music Weeki kommunikatsioonijuht
+372 5309 1293
ingrid@tmw.ee

Aino Pervik. Foto: Cia-Helena Meldo

Kultuurkapitali lastekirjanduse preemia pälvis Aino Pervik

Written by anukehman on . Posted in Keskuse uudised, Uudised

Aino Pervik. Foto: Cia-Helena MeldoEmakeelepäeval, 14. märtsil 2017 tehti teatavaks Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinna laureaadid. Lastekirjanduse vallas pälvis preemia Aino Pervik raamatu „Hädaoru kuningas” (Tänapäev, 2016) eest.

Kultuurkapitali lastekirjanduse žüriisse kuulusid Jaanika Palm (esimees), Mari Klein ja Jaanus Kõuts. Lisaks Aino Perviku raamatule kandideerisid aastaauhindadele järgmised teosed: Kätlin Kaldmaa „Halb tüdruk on jumala hea olla”, Triinu Laane „Vana katkine kass. Vana katskinõ kass”, Kadri Lepa „Poiss, kes tahtis põgeneda”, Priit Põhjala „Mu vanaisa on murdvaras!” ja Reeli Reinausi „Kuidas mu isa endale uue naise sai”.

Kultuurkapitali lastekirjanduse preemia asutati 1970. aastal. Preemiad määratakse igal aastal eelmisel kalendriaastal esmakordselt ilmunud parimale teosele igas kirjandusliigis (proosa, luule, esseistika, vabaauhind, näitekirjandus, ilukirjanduslik tõlge võõrkeelest eesti keelde, ilukirjanduslik tõlge eesti keelest võõrkeelde, mõttekirjanduse tõlkeauhind, lastekirjandus, venekeelse autori kirjandusauhind ja artikliauhind).

Varasemad lastekirjanduse preemia laureaadid leiab siit.

Vaata ka: Kirjanduse sihtkapital andis üle aastaauhinnad

Piret_Raud_Ingrid_Maasiku_foto-1024x682-cut

Piret Raud esineb 15. märtsil Londoni messil

Written by Helena Nagelmaa on . Posted in Keskuse uudised, Uudised

Piret_Raud_Ingrid_Maasiku_foto-1024x682-cut

15. märtsil kell 11.30 esineb Londoni messil Piret Raud seminaril “Kirjutavad kunstnikud”.

Kui enamasti sünnivad lasteraamatud kirjanike ja illustraatorite koostöös, siis on ka raamatuid, mille autorid loovad nii teksti kui pildi. Millised on sellise loominguprotsessi plussid ja miinused autorite endi jaoks? Milles võidab seeläbi lasteraamat? Millised on aga seesuguste raamatute raskused näiteks väliskirjastajate jaoks? Oma kogemustest räägivad Eesti, Läti, Leedu kirjutavad illustraatorid, Baltimaade lastekirjanduse tipptegijad: Piret Raud Eestist, Kęstutis Kasparavičius Leedust ja Rūta Briede Lätist. Seminari modereerib Pam Dix, IBBY UK juhataja.

Vaata ka: Story and Illustration: How To Create Unique Children’s Books

emakeele-paev-2016

Lastekirjanduse keskus ja Võru Instituut tähistavad ühiselt emakeelepäeva

Written by Helena Nagelmaa on . Posted in Keskuse uudised, Uudised

emakeele-paev-2016Emakeelepäeval, 14. märtsil 2017 kell 12 esineb lastekirjanduse keskuses lastekirjanik Triinu Laan koos Võrumaa rahvamuusiku Kadri Laubega.

Triinu Laan tutvustab oma raamatut „Vana katkine kass. Vana katskinõ kass”, millega ta on pälvinud rohkelt tunnustust. Temaga koos astub üles Kadri Laube, kes tutvustab lastele rahvapille. Ühiselt lauldakse ka regilaulu.

„Vana katkine kass” on lugu sellest mis saab kassidest ja inimestest siis, kui nad vanaks saavad ja katki lähevad. Raamat on kakskeelne, kirjutatud paralleelselt eesti ja võru keeles.

Üritus toimub koostöös Võru Instituudiga.

benjamin-chaud-cut

13. märtsil esineb illustraator ja kirjanik Benjamin Chaud

Written by Helena Nagelmaa on . Posted in Keskuse uudised, Uudised

benjamin-chaud-cutPrantsuse raamatuillustraator ja kirjanik Benjamin Chaud esineb lastekirjanduse keskuses 13. märtsil 2017 kell 16.00–17.30. Chaud tutvustab oma loomingut, joonistab ja vastab kuulajate küsimustele. Autoriga kohtuma on oodatud kunstnikud, kirjanikud, tudengid ja kõik lastekirjanduse huvilised. Kohtumine toimub inglise keeles.

Benjamin Chaud sündis väikeses külakeses Alpides. Ta õppis joonistamist Pariisis ja Strasbourg’is Claude Lapointe’i käe all. Chaud on illustreerinud kirjastustele Bayard, Albin Michel, Actes Sud ja Nathan. Ta elab ja töötab Pariisis. Kirjastuses Draakon ja Kuu on eesti keeles tema sulest ilmunud „Ma ei teinud oma kodutööd, sellepärast, et…“, „Teel kooli juhtus üks kummaline lugu“ ja „Kogu tõde minu vapustavast suvest“.

Chaud esineb lastekirjanduse keskuses Frankofoonia festivali raames, mille üritused leiavad aset 3.–25. märtsini eri paigus üle Eesti.

kultuurkapital-logo

10.03 esinevad Kultuurkapitali lastekirjanduse aastapreemia nominendid

Written by Helena Nagelmaa on . Posted in Keskuse uudised, Uudised

kultuurkapital-logo10. märtsil 2017 kell 12 esinevad lastekirjanduse keskuses 2016. aasta Kultuurkapitali lastekirjanduse aastapreemia nominendid Aino Pervik, Kätlin Kaldmaa, Reeli Reinaus ja Triinu Laan. Autoreid tulevad kuulama Nõmme põhikooli, Püha Miikaeli kooli ja Jakob Westholmi gümnaasiumi 3.- ja 4. klasside õpilased.

Lastekirjanduse žürii koosseisus Jaanika Palm (esimees), Mari Klein ja Jaanus Kõuts, valis aastaauhindadele kandideerima järgnevad teosed:

 

  • Kätlin Kaldmaa “Halb tüdruk on jumala hea olla”
  • Triinu Laan “Vana katkine kass. Vana katskinõ kass”
  • Kadri Lepp “Poiss, kes tahtis põgeneda”
  • Aino Pervik “Hädaoru kuningas”
  • Priit Põhjala “Mu vanaisa on murdvaras!”
  • Reeli Reinaus “Kuidas mu isa endale uue naise sai”

Kultuurkapital kuulutab lastekirjanduse aastaauhinna võitja välja emakeelepäeval, 14. märtsil.

Baltic Tale

Näituse „Baltic Tale“ avamine 7. märtsil

Written by Helena Nagelmaa on . Posted in Keskuse uudised, Uudised

Baltic Tale

7. märtsil 2017 kell 16 avatakse lastekirjanduse keskuses kolme Balti kunstniku ühisnäitus “Baltic Tale”. Näitusel on väljas kunstnike Lina Itagaki (Leedu), Elīna Brasliņa (Läti) ja Ulla Saar (Eesti) illustratsioonid.

Kas ja kui tugeval määral on Eestil, Lätil ja Leedul olemas see ühisosa, mida kolmele riigile tihti omistatakse? Kunstnikud Lina Itagaki, Elīna Brasliņa ja Ulla Saar tõestavad, et lasteraamatuillustratsioonis on see leitav. Kolme balti kunstnikku ühendab sarnane mõtlemine ja käekiri. Nad esindavad kaasaegset illustratsioonikunsti, milles vaimukate piltide kõrval on keskseks sõnum.

Kunstnik Ulla Saare sõnul viitab näituse pealkiri „Baltic Tale“ tulevikus Eestit, Lätit ja Leedut ühendavale rongiliinile Rail Baltic. Näitus kutsub külastajaid illustratsioonikunsti kaudu osa saama Baltimaade lugudest, see on pildireis läbi Eesti, Läti ja Leedu.

Elīna Brasliņa on illustraator, kujundusgraafik ja vabagraafik. Enne Läti Kunstiakadeemiasse astumist õppis ta keeleteadust. Armastus lugemise ja joonistamise vastu tõi ta lasteraamatute illustreerimise juurde. Brasliņa on kokku illustreerinud kümme raamatut. Lisaks töötab ta ühe animatsioonifilmi tootedisainerina.

Ulla Saar on eesti lasteraamatute illustraator, disainer ja kujundusgraafik. 2001. aastal lõpetas ta Kunstiakadeemia tootedisaini erialal. Saar on illustreerinud ja kujundanud mitmeid raamatuid, teinud kaastööd lasteajakirjale Täheke ja disaininud postkaarte, märke ja kalendreid. Tema illustreeritud raamatud on korduvalt pälvinud rahvusvahelist tähelepanu.

Lina Itagaki on leedu illustraator ja koomiksikunstnik. Ta on õppinud jaapani keelt ja majandust Jaapanis Rahvusvahelises Kristlikus Ülikoolis. Lisaks lõpetas ta 2014. aastal Vilniuse Kunstiakadeemia graafika eriala. Itagaki illustratsioonid on pälvinud rahvusvahelist tähelepanu. Hetkel teeb kunstnik pilte oma esimesele lasteraamatule.

Näitus „Baltic Tale“ jääb lastekirjanduse keskuses avatuks 31. märtsini 2017 ning rändab Tallinnast edasi Riiga ja Vilniusesse.

Lisainfo:
Ulla Saar, ulla@ullasaar.net

Alice_Plakat_Logostreifen.indd

Näituse „It’s Always Tea-Time“ avamine Berliinis 4. märtsil

Written by Helena Nagelmaa on . Posted in Keskuse uudised, Uudised

Alice_Plakat_Logostreifen.inddLaupäeval, 4. märtsil 2017 avatakse Saksamaal Berliini Laste- ja Noortekirjanduse Keskuses LesArt illustratsiooninäitus „It’s Always Tea-Time“, mis on inspireeritud Lewis Carrolli raamatust „Alice imedemaal“. Näitusel osalevad 72 kunstnikku 19 riigist.

LesArtis on näitus üleval 21. maini 2017. Sealt rändab see edasi Ungarisse, Venemaale ja Itaaliasse. Varasemalt on näitust eksponeeritud Eesti Lastekirjanduse Keskuses, Läti Rahvusraamatukogus, Cruselli Kultuurikeskuses Uusikaupungis, Gdanski Läänemere Kultuurikeskuses, Wrocławi Nukuteatris, Toruńi Kaasaegse Kunsti Keskuses ja Nobilis galeriis Elblągis.

Vaata lisaks: Rahvusvahelise illustratsiooninäituse “It’s Always Tea-Time” avamine 2. oktoobril

Lisainfo:
Viive Noor, näituse kuraator, viivenoor@gmail.com, tel 5557 9930

Hea_lasteraamat_kleebis_cut

Head lasteraamatud 2016 on selgunud!

Written by Helena Nagelmaa on . Posted in Keskuse uudised, Uudised

Hea_lasteraamat_kleebis_cutLastekaitse Liidu eestvedamisel valisid lastekirjanduse eksperdid 2016. aastal ilmunud uudiskirjanduse hulgast välja “Head lasteraamatud”. Eelmisel aastal kirjastatud raamatutest parimad kuulutati välja 2. märtsil kell 14 Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimunud lastekirjanduse aastakoosolekul. 

Raamatuid hindasid lastekirjandusega igapäevaselt kokku puutuvad eksperdid Eesti Lastekirjanduse Keskusest, Eesti Lugemisühingust ja Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingust. Tiitliga pärjatud raamatud on Rahva Raamat varustanud informatiivsete kleepsudega. Nii suuremates kui väiksemates raamatukogudes juhatavad lugejaid “Hea lasteraamatu” juurde plakatid.

Eesti Lastekirjanduse Keskuse arendusjuhi Anneli Kengsepa sõnul on Lastekaitse Liidu algatatud “Hea lasteraamatu” valimine igati tänuväärne traditsioon, mis annab võimaluse tutvustada laiemalt üht head hulka uuemat lastekirjandust. Seekordsesse valikusse jäi 14 lasteraamatut, milles on esindatud nii luule, väikelaste pildiraamatud kui ka juturaamatud suurematele. “Lastekirjandus puudutab väga paljusid olulisi teemasid laste igapäevast ja seetõttu on Hea Lasteraamat tänulik lugemisvara kindlasti ka igale lapsevanemale,” märkis Kengsepp.

Lastekaitse Liidu juhataja Tõnu Poopuu sõnul on lasteraamat kui põhjatu varalaegas, mida avades ei tea kunagi täpselt sihtpunkti, kuhu lugedes jõuda võib. Siiski on kindel, et raamatut sulgedes on lugeja palju rikkam nii teadmiste kui emotsioonide poolest. “Hea lasteraamat kestab läbi aegade, jutustades oma kordumatut lugu erinevatele põlvkondadele üha uuesti ja uuesti,” sõnas Poopuu.

Hea lasteraamat:
– on kaunilt kujundatud
– arendab kujutlusvõimet
– inspireerib
– äratab uudishimu
– näitab kui mitmekülgne on maailm
– pakub lugemisel huvi ja innustab last edasi lugema
– ei sea ealisi piiranguid
– on huvitav nii lapsele kui vanemale

Lastekaitse Liit annab koos partneritega “Hea lasteraamatu” tiitlit välja alates 2009. aastast, aidates lastel, lapsevanematel ja lastega töötavatel spetsialistidel orienteeruda uudiskirjanduses ja leida lugemisvarasse sisukad raamatud heatasemeliste illustratsioonidega.

2016. aasta „Hea lasteraamat” tiitli pälvisid:

  • Heli Illipe-Sootak “Kiisu aias lehti riisus”
  • Indrek Koff “Ilusti”
  • Triinu Laan “Vana katkine kass”
  • Leelo Tungal “Lumemees Ludvigi õnn”
  • Gemma Merino “Krokodill, kellele ei meeldinud ujuda”
  • Lina Žutaute “Kake Make ja põnevad kõrvad”
  • Kertu Sillaste “Igaüks teeb isemoodi kunsti”
  • Marianne Dubuc “Lõvi ja lind”
  • Juhani Püttsepp “Mustad linnud”
  • Kätlin Kaldmaa “Halb tüdruk on jumala hea olla”
  • Reeli Reinaus “Kuidas mu isa endale uue naise sai”
  • Wimberg “Ahoi!”
  • Kristiina Ohlsson “Klaaslapsed”
  • Lara Williamson “Poiss, kes seilas tugitoolis üle ookeani”

Vaata ka: PLAKAT väljaprintimiseks.

Lisainfo:
Grete Landson, Lastekaitse Liit, kommunikatsioonijuht
565 1909, grete@lastekaitseliit.ee