Algas algupärase noorteromaani võistlus

Postitatud anukehman poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

2016. a noorteromaani võistluse võitjadEesti Lastekirjanduse Keskus ja Kirjastus Tänapäev
kuulutavad välja

ALGUPÄRASE NOORTEROMAANI VÕISTLUSE

– Noorteromaani sihtgrupp on 14–18-aastased noored.

– Romaani pikkus on kuni 10 autoripoognat (400 000 tähemärki koos vahedega), minimaalselt 5 autoripoognat (200 000 tähemärki).

– Võistluse auhinnafond on 3200 eurot.

– Iga võistlusele esitatav käsikiri peab olema kolmes eksemplaris, varustatud vabalt valitud MÄRGUSÕNAGA ning lisatud kinnine ümbrik, milles autori nimi ja kontaktandmed. Märgusõna märkida ka ümbrikule. Leheküljed on soovitatav nummerdada. Köidetest soovitame MITTE kasutada nn diplomitööde-tüüpi kõva köidet.

Võistlustöid oodatakse 5. jaanuariks 2018.

– Võitjad kuulutatakse välja 2018. aasta kevadel.

Seekordne konkurss on juba järjekorras kümnes!

Käsikirjad palume saata või tuua kirjastusse aadressil:
Kirjastus Tänapäev
Pärnu mnt 20
10141 Tallinn

Lisainfo:
Eesti Lastekirjanduse Keskus
kontaktisik: Anu Kehman
tel: 6177 234

Kirjastus Tänapäev
kontaktisik: Tauno Vahter
tel: 6691 894

Fotol: 2016. a noorteromaani võistluse võitjad (vasakult) Mairi Laurik, Marian Suitso, Agnes Kolga ja Margit Sarapik

Eesti illustraatorite näitus „Elas kord…” Minskis

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

5. juulil 2017 kell 17 avatakse Minskis, Vabariigi Palees asuvas Minski Valgevene Riikliku Kultuuriülikooli kunstigaleriis eesti lasteraamatuillustraatorite näitus „Elas kord…”. Tegemist on harukordse eesti illustratsioonikunsti tutvustava näitusega, mis ringles ligi kaks aastat Itaalias ning pälvis seal erakordselt sooja vastuvõtu.

Näitusel on väljas illustratsioonid vendade Grimmide muinasjuttudele, kokku 59 tööd 20-lt kunstnikult. Näitust saatis Itaalias itaalia- ja ingliskeelne kataloog, millele on kirjutanud eessõna kuraator Viive Noor ning saateteksti kunstiteadlane Vappu Thurlow.

Viive Noor: „Näitus on väga mitmepalgeline alates kunstnikest, kellest noorimad alles alustavad oma loometeed ja vanemad on jõudnud oma elatud aastatega jätta märgatava jälje meie kunstilukku. On töid, mille adressaadiks on lapsed, ning töid, mille adressaadiks on suured inimesed. Aga nagu muinasjuttude puhul ikka – igaüks leiab oma.”

Näitusel eksponeeritakse pilte järgnevatelt kunstnikelt: Sveta Aleksejeva, Anu Kalm, Kristi Kangilaski, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Tiia Mets, Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Gerda Märtens, Viive Noor, Juss Piho, Anne Pikkov, Ulla Saar, Kertu Sillaste, Catherine Zarip, Tiina Mariam Reinsalu, Maarja Vannas-Raid ja Urmas Viik.

Näitus jääb avatuks 13. juulini 2017. Näituse korraldajad on Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Kujundusgraafikute Liit ja Eesti Suursaatkond Minskis. Näituse avamisega tähistab EV Suursaatkond Minskis Eesti saamist Euroopa Liidu Nõukogu eesistujaks.

Täna tähistab 70. juubelit Leelo Tungal

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Täna, 22. juunil 2017 täitub Leelo Tunglal, ühel Eesti armastatuimal lastekirjanikul, 70 eluaastat.

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm: “Leelo Tungal ühendab erinevaid põlvkondi. Ta on lasteaedade ja kooliaktuste lemmikautor, kelle luuletusi lugesid praegused emad-isad ja kannavad mõnuga ette ka nüüdislapsed. Omaaegsed proosalemmikudki, näiteks „Neitsi Maarja neli päeva“ ja „Kristiina, see keskmine“ on läinud uuele ringile. Seda, et Leelo Tungal on üks meie populaarsemaid ja armastatumaid autoreid, tõestavad ka raamatupoodide veebikeskkondades tema teoste kohta sageli kirjutatud märkused „Tiraaž on läbi müüdud“ või „Hetkel otsas“.

Kirjaniku aastatepikkuse loometegevuse kohta saab lähemalt lugeda Leelo Tungla 65. juubeliks kirjutatud artiklist.

Lastekirjanduse keskus soovib autorile palju õnne sünnipäevaks!

22. juunil avatakse Szczecinis näitus „It’s Always Tea-Time“

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Neljapäeval, 22. juunil 2017 avatakse Poolas Szczecinis Pommeri hertsogilossis galeriis Przedmiot illustratsiooninäitus „It’s Always Tea-Time“, mis on inspireeritud Lewis Carrolli raamatust „Alice imedemaal“. Eksponeeritakse 72 kunstniku töid 19 riigist. Näitus jääb avatuks 13. augustini.

Tegemist on rahvusvahelise tähtsusega näitusega, mida on eksponeeritud alates 2015. aasta sügisest erinevates kohtades üle maailma: Eesti Lastekirjanduse Keskuses, Läti Rahvusraamatukogus, Cruselli Kultuurikeskuses Uusikaupungis, Gdanski Läänemere Kultuurikeskuses, Wrocławi Nukuteatris, Toruńi Kaasaegse Kunsti Keskuses, Nobilise galeriis Elblągis ja mujal.

Näituse kuraator ja idee autor on Eesti Lastekirjanduse Keskuse kunstiekspert Viive Noor.

Vaata lisaks: Rahvusvahelise illustratsiooninäituse “It’s Always Tea-Time” avamine 2. oktoobril

Lisainfo:
Viive Noor, kuraator, viivenoor@gmail.com, tel 5557 9930

Selgusid lastejutuvõistluse võitjad

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Tänavusele konkursile „Minu esimene raamat“ esitati 33 käsikirja. Žürii otsustas välja anda kolm auhinnalist kohta ja ära märkida kaks tööd avaldamissooviga. Žüriisse kuulusid inimesed Eesti Lastekirjanduse Keskusest ja kirjastusest Tänapäev, lisaks Ilona Martson ajakirjast Täheke. Auhinnafondi suurus oli 3000 eurot.

I koha pälvis Kadri Lepp käsikirjaga „Tüdruk, kellel oli saladus“. Jõulupühi linna veetma tulnud poisid avastavad, et uuel naabril on valus saladus, mida nad üritavad õnnelikult lahendada. Žürii arvates oli tegu seiklusliku jõululooga, mis on kirjutatud hea keeletunnetusega. Tegu on mõttelise järjega raamatule „Poiss, kes tahtis põgeneda“, mis pälvis eelmisel konkursil teise koha. Esikohaga kaasneb preemia 1500 eurot.

II koha pälvis Helen Käit käsikirjaga „Kummitusmaja“. Lugu räägib linnast vanasse maamajja kolinud lastest, kelle uues elukohas hakkab sündima veidraid asju ning tundub, et majas elab kummitus. Teise koha preemia on 1000 eurot.

III koha pälvis Hugo Vaher käsikirjaga „Vääna juurdlusgrupp“. Raamatu peategelased leiavad kohvri röövitud rahaga ja puutuvad peagi kokku selle taga olnud kurjategijatega. Kolmanda koha preemia on 500 eurot.

Ära märgiti kaks tööd: Maali Ilma (pseudonüüm) „Hopspelleri amulett“ ja Pille Kanti käsikiri „Naaskli lood“. Mõlemad tööd on plaanis avaldada. „Hopspelleri amulett“ on ajalooliste sugemetega fantaasiarohke seikluslugu ning „Naaskli lood“ räägivad omamoodi veidrast olendist, kes leitakse ühest kodust.

Lastejutuvõistlus toimus tänavu kaheksandat korda ja esimesest võistlusest on möödunud 13 aastat. Kokku on neile konkurssidele esitatud ligi 300 käsikirja, millest raamatuna on ilmunud umbes 50. Varasemate konkursside võitjate seas on muuhulgas Piret Raud, Kristiina Kass, Siiri Laidla, Juhani Püttsepp, Kairi Look ja Reeli Reinaus (kaks korda).

 

Riias avati Balti kunstnike ühisnäitus

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Pühapäeval, 11. juunil avati Riias Läti rahvusraamatukogus kolme Balti kunstniku ühisnäitus “Baltijas stāsts”. Näitusel on väljas kunstnike Lina Itagaki (Leedu), Elīna Brasliņa (Läti) ja Ulla Saar (Eesti) illustratsioonid.

Kas ja kui tugeval määral on Eestil, Lätil ja Leedul olemas see ühisosa, mida kolmele riigile tihti omistatakse? Kunstnikud Lina Itagaki, Elīna Brasliņa ja Ulla Saar tõestavad, et lasteraamatuillustratsioonis on see leitav. Kolme balti kunstnikku ühendab sarnane mõtlemine ja käekiri. Nad esindavad kaasaegset illustratsioonikunsti, milles vaimukate piltide kõrval on keskseks sõnum.

Kunstnik Ulla Saare sõnul viitab näituse pealkiri „Baltic Tale“ tulevikus Eestit, Lätit ja Leedut ühendavale rongiliinile Rail Baltic. Näitus kutsub külastajaid illustratsioonikunsti kaudu osa saama Baltimaade lugudest, see on pildireis läbi Eesti, Läti ja Leedu.

Elīna Brasliņa on illustraator, kujundusgraafik ja vabagraafik. Enne Läti Kunstiakadeemiasse astumist õppis ta keeleteadust. Armastus lugemise ja joonistamise vastu tõi ta lasteraamatute illustreerimise juurde. Brasliņa on kokku illustreerinud kümme raamatut. Lisaks töötab ta ühe animatsioonifilmi tootedisainerina.

Ulla Saar on eesti lasteraamatute illustraator, disainer ja kujundusgraafik. 2001. aastal lõpetas ta Kunstiakadeemia tootedisaini erialal. Saar on illustreerinud ja kujundanud mitmeid raamatuid, teinud kaastööd lasteajakirjale Täheke ja disaininud postkaarte, märke ja kalendreid. Tema illustreeritud raamatud on korduvalt pälvinud rahvusvahelist tähelepanu.

Lina Itagaki on leedu illustraator ja koomiksikunstnik. Ta on õppinud jaapani keelt ja majandust Jaapanis Rahvusvahelises Kristlikus Ülikoolis. Lisaks lõpetas ta 2014. aastal Vilniuse Kunstiakadeemia graafika eriala. Itagaki illustratsioonid on pälvinud rahvusvahelist tähelepanu. Hetkel teeb kunstnik pilte oma esimesele lasteraamatule.

Näitus „Baltijas stāsts“ jääb Riias avatuks 14. juulini 2017. Varem on näitust esitletud Tallinnas lastekirjanduse keskuses ja Vilniuses Leedu rahvusraamatukogus.

Lisainfo:
Ulla Saar, ulla@ullasaar.net

Põlvepikuraamatu konkurss ootab käsikirju

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Täna, 6. juunil 2017 kuulutati välja Põlvepikuraamatu konkurss, kuhu oodatakse väikelastele ja koolieelikutele (kuni 7-aastastele lastele) mõeldud raamatute käsikirju, milles on võrdselt olulised nii tekst kui ka illustratsioon.

Konkursile esitatud töid hindab žürii, mis koosneb Eesti Lastekirjandus Keskuse, Kultuuriministeeriumi ning kirjastuse Päike ja Pilv esindajatest ning kahest sõltumatust lastekirjanduse eksperdist. Žürii hindab käsikirjade puhul nende terviklikkust, eakohasust ning professionaalset teostust.

Käsikirja maksimaalne maht on kuni 1000 sõna. Võistlustööde esitamise tähtaeg on 16. september 2017. Käsikirjad palume tuua või saata posti teel Eesti Lastekirjanduse Keskusse aadressil Pikk 73, 10133 Tallinn. Üksikasjalikud võistlustingimused leiab konkursi reglemendist.

Võitjad kuulutatakse välja 7. novembril 2017 Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimuval auhinnapeol. Võidutööd avaldab kirjastus Päike ja Pilv.

Konkurss, mille eesmärk on rikastada lastele mõeldud lugemisvara professionaalselt teostatud ja kõrgekvaliteediliste algupäraste pildiraamatutega, kutsuti ellu 2006. aastal. Üle aasta toimuvat võistlust korraldavad Kultuuriministeerium, Eesti Lastekirjanduse Keskus ning kirjastus Päike ja Pilv.

Lisainfo:
Triin Soone, Eesti Lastekirjanduse Keskus, tel 617 7230, triin.soone@elk.ee
Katrin Reinmaa, Päike ja Pilv, tel 513 1005, paikejapilv@paikejapilv.ee

Aidi Valliku „Imelised inimesed“ pälvis K. E. Söödi lasteluule auhinna

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

5. mail 2017 toimunud Luunja 28. kirjanduspäeval anti kohalikus kultuurimajas üle Karl Eduard Söödi lasteluule aastaauhind, mille seekord pälvis Aidi Vallik luulekogu „Imelised inimesed“ eest. Kunstnikupreemia sai luuletaja abikaasa Ott Vallik, kes on joonistanud raamatu pildid.

Luunja vallavalitsuse haridusnõuniku Kadi Saarso sõnul oli tänavune valik lihtne: „Raamat eristus oluliselt nii laste kui ka žürii meelest. Luuletused on positiivsed, lastepärased, vaimukad“.

„Imelised inimesed” ei ole mitte esimene Vallikute luulekogu, mis on saanud Söödi aastaauhinna. 2011. aastal pälvis selle „Mina, kana, lehm ja kratt”.

1988. aastal loodud Karl Eduard Söödi lasteluule auhinda annavad välja Luunja vallavalitsus ja Luunja keskkool. Auhinnaga tunnustatakse eelmise aasta parima lasteluulekogu autorit ja illustraatorit. Statuudi kohaselt peab Karl Eduard Söödi lasteluule auhinna laureaadi luulet iseloomustama söödilik loometava kasutada kõlakujundeid, alliteratsiooni, kõlajäljendusi ning kordusi.

Loe lisa: Vallikud said lasteluule auhinna

27. mail toimub lasteraamatute vahetuslaat SULLE-MULLE!

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Laupäeval, 27. mail kell 12–15 toimub lastekirjanduse keskuse hoovis (Pikk 73)

LASTERAAMATUTE VAHETUSLAAT SULLE-MULLE

Ootame kõiki lõbusale lasteraamatute vahetuslaadale, et leida endale uut ja meelepärast lugemist!

Palun too laadale ka terveid lasteraamatuid, mida soovid ära anda. Nendega rõõmustad teisi raamatusõpru!

KAVA:
12.00 Esinevad ansambli „Tuuleviiul“ lapsed
13.00 Lapsed saavad teha isemoodi kunsti koos illustraator Kertu Sillastega
14.00 Külla tuleb Nukitsamees!

Laadal on avatud kodune kohvik.

KOHTUMISENI LAADAL!

Info:
Irma Mets, irma@elk.ee