9. mail esineb saksa lastekirjanik Sabine Zett

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Teisipäeval, 9. mail 2017 kell 14.30 esineb lastekirjanduse keskuses saksa lastekirjanik Sabine Zett. Kirjanikuga ajab juttu ja tõlgib Kristel Kaljund.

Sabine Zett sündis 1967. aastal Saksamaal Nordrhein-Westfaali liidumaal. Ta töötas aastaid ajakirjanikuna ning alustas kirjutamisega pärast laste sündi. Zett kirjutab laste- ja noorteraamatuid, ajaviiteromaane, stsenaariume, kuuldemänge ja laulutekste. Populaarseks sai ta tänu raamatusarjale hakkajast ja pisut häbematust koolipoisist Hugost. Sarja kaks esimest raamatut „Hugo V. tegutseb“ ja „Hugo V. salaplaan“ on ilmunud ka eesti keeles kirjastuses Koolibri. Esimese raamatu tõlkisid Linda ja Meelis Lainvoo, teise Katrin Uuspõld. Lisaks eesti keelele on Hugo-sarja raamatud tõlgitud ka paljudesse teistesse keeltesse.

Hugo-sarja peategelane on teismeline koolipoiss, kes peab end salamisi geeniuseks ja tahab saada superkangelaseks nagu ilmselt enamus temavanuseid. Kirjaniku tekst on haarav ja dünaamiline, teismelise koolipoisi maailma usutavalt kirjeldav. Kirjaniku humoorikat teksti toetavad Ute Krause illustratsioonid. Hugo-sarja peetakse eesti lugejalegi tuttavate Berti raamatute (Sören Olsson ja Anders Jacobssen) ja Äpardi päevikute (Jeff Kinney) saksa analoogiks. Erinevus on siiski see, et Hugo põhihoiak on positiivne, tema ei pea end äpardujaks. Juhtub temalgi äpardusi, aga ta ei muutu nutuseks, vaid tõuseb jälle jalgele ja rabeleb edasi.

Sabine Zett esineb Eestis Saksa kevade ja kirjandusfestivali Prima Vista raames.
Lisaks lastekirjanduse keskusele esineb Zett 10. mail kell 12 Tartu Linnaraamatukogus.

Kirjanikuga kohtumised saavad teoks koostöös Goethe Instituudi ja Tartu Saksa Kultuuri Instituudiga.

Heli Illipe-Sootaki raamatu “Saada õps Kuu peale” esitlus 4. mail

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

4. mail 2017 kell 13 toimub lastekirjanduse keskuses Heli Illipe-Sootaki raamatu “Saada õps Kuu peale” esitlus.

Raamatus on viis last ja viis lugu. Igas loos peavad lapsed leidma vastuse väga olulistele küsimustele. Mida teha, kui sünnipäev on juba homme, aga ikka veel ei ole teada, mitu kingitust sa ühtekokku saad? Kuidas nokkida nina nii, et keegi ei märkaks? Kui ilma peale ei saa kunagi kindel olla, siis mida üldse selga panna? Ja lõpuks igavene küsimus: keda oleks kõige mõistlikum Kuu peale saata?

Lood kirjutas lastekirjanik Heli Illipe-Sootak, kes on kaheksa lasteraamatu autor. Tema „Kiisu reisib“, „Kiisu raamat“ ja luulekogu „Kiisu aias lehti riisus“ on pälvinud ka Hea Lasteraamatu tiitli. Riukalikud pildid joonistas võrratu karikaturist Urmas Nemvalts.

Tartu lastekirjanduse auhinna laureaat on Reeli Reinaus

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Raamatu ja roosi päeva eel,  22. aprillil kuulutati Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodus välja Tartu lastekirjanduse auhinna (Lapsepõlve auhind)  laureaat. Auhinna võitis Reeli Reinaus raamatuga „Kuidas mu isa endale uue naise sai“, mille andis välja kirjastus Tänapäev. Auhinnale kandideerisid 2016. aastal ilmunud laste- ja noorsooraamatute autorid.

Reeli Reinaus (1977) tuli lastekirjandusse 2008. aastal jutustusega „Saladuslik päevik”. Sestpeale on temalt igal aastal ilmunud üks-kaks laste- või noorteraamatut. Tänaseks on tema kontol koos paari täiskasvanutele kirjutatud teosega üle 20 raamatu. Reeli Reinaus tabab hästi eeldatava lugeja maitset ja vajadusi ja ning peab silmas ka tema vastuvõtuvõimet. Tema käes õnnestuvad ühtviisi laste argielu kirjeldused, probleemromaanid noortele, kriminullid ja müstikaga pikitud põnevuslood (allikas: Eesti Lastekirjanduse Keskuse koduleht).

Auhinna võitnud „Kuidas mu isa endale uue naise sai“ on žürii hinnangul kaunikesti naljakas näkiliste välimääraja lastele, kus aastate eest leseks jäänud isa püüab teismelise tütre abil uut elukaaslast leida. Kogu naiseotsimise lugu on kirjutatud kenas ja korralikus emakeeles, rahulikult ja asjalikul toonil. Tegemist on optimistliku ja sooja looga, mis ütleb, et igaühe jaoks on kuskil keegi, tarvis on vaid uskuda, otsida ja see õige üles leida.

Žürii soovitab raamatut nii väikestele kui ka suurematele lugejatele, sest raamatut on kerge lugeda, peatükid on varustatud täpsete pealkirjadega, mis tekitavad huvi edasi lugeda ja annavad mõnusa eelhäälestuse. Raamatule on toredad illustratsioonid teinud Maarja-Liisa Plats.

Tartu lastekirjanduse auhinnale kandideerisid Reeli Reinausi kõrval Aino Pervik raamatuga „Hädaoru kuningas“ (Tänapäev), Kätlin Kaldmaa raamatuga „Halb tüdruk on jumala hea olla“ (Varrak), Kadri Lepp raamatuga „Poiss, kes tahtis põgeneda“ (Tänapäev) ja  Kairi Look raamatuga „Härra Klaasi pöörane muuseum“ (Tallinna Keskraamatukogu).

Lapsepõlve auhinna esimene laureaat oli Kairi Look raamatuga “Peeter, sõpradele Peetrike”, möödunud aastal võitis auhinna Andrus Kivirähk raamatuga “Oskar ja asjad”.

Lapsepõlve auhinda rahastab Tartu linn, auhinna väljaandmist korraldab Tartu Linnaraamatukogu koos Mänguasjamuuseumiga. Viieliikmelise žürii tööd juhtis Contra. Žürii arvamust auhinnale kandideerinud raamatutest saab lugeda linnaraamatukogu kirjandusveebi lugemissoovituste blogist.

22. aprillil tähistab 85. juubelit Aino Pervik

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Homme, 22. aprillil 2017 täitub Aino PervikulA.Pervik-keskrk2015, ühel meie viljakamal lastekirjanikul, 85 eluaastat.

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm kirjeldab Perviku loometöö tähtsust järgnevalt: “Eesti lastekirjanduse parimad saavutused on Aino Perviku nägu. Need on selgete, elutarkade silmadega raamatud, millel on lastele palju anda. Nad õpetavad nagu vanaema karmilt, kuid hellalt, kuidas hoida loodust, leida sõpru ja jääda ka kõige raskemates oludes inimlikuks. Ta õhutab meid leidma endale maailmas kohta, mis sobib meie olemuse ja soovidega.”

Kirjaniku aastatepikkuse loometegevuse kohta saab rohkem infot Jaanika Palmi juubeliartiklist.

Lastekirjanduse keskus soovib Aino Pervikule palju õnne sünnipäevaks!

Jazzkaar esitleb: Kirke Karja ja Gloria Kadarpiku kontsert 25. aprillil

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

jazzkaar-2017Esmakordselt saab käesoleva laste ja noorte kultuuriaasta raames lastekirjanduse keskusest Jazzkaare linnalava. 25. aprillil kell 15 toimub keskuses noorte jazzmuusikute Kirke Karja (klaveril) ja Gloria Kadarpiku (viiulil) kontsert.

Kontsert kestab kuni 60 minutit ja kuulama on oodatud nii väikesed kui suured muusikasõbrad. Lisaks muusika kuulamisele on huvilistel võimalik pille lähemalt tundma õppida. Kontsert on tasuta.

Jazzkaare festival toimub 21.–30. aprillini üle Eesti. Festivali linnaruumiprojekt on põnevatest esinemispaikadest ning artistidest koosnev programm, mis üllatab festivali ajal linnarahvast ebatavalistes kohtades väljaspool kontserdisaale – linnatänavatel, trammis, akendel, lennujaamas, sadamas jne. Tänavu toimuvad linnaruumikontserdid juba 8. korda.

Facebooki ürituse leiab siit.

Ilmus Lastekirjanduse Uudistaja uus number!

Postitatud Helena Nagelmaa poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

uudiskiri-head-17Nüüd on kõigil lastekirjanduse sõpradel põhjust rõõmustada, sest ilmunud on aprillikuu Lastekirjanduse Uudistaja!

Ühes kevadtuultega toome teieni värsked uudised lastekirjanduse maailmast. Avatud on registreerimine 10. mail toimuvale õpipäevale. Aprillis kutsume huvilisi uudistama lastekirjanduse keskuses avatud uut näitust ning nautima muusikat Jazzkaarel. Kõigil meie noortel lugejatel on põhjust rõõmu tunda, sest käimas on registreerimine suvisesse loovuslaagrisse VASS. Lisaks leiab uudiskirjast palju muud põnevat!

Uudiskirja uut numbrit saab lugeda siin. Soovi korral on seda võimalik tellida e-mailile.

Lastekirjanduse Uudistaja on lastekirjanduse keskuse kord kuus ilmuv veebiväljaanne, mis kajastab uudiseid laste- ja noortekirjanduse käekäigust meil ja mujal.

Head lugemist!

Üle-eestilise 3.–4. kl õpilaste kirjandusmängu võitis Võrumaa võistkond

Postitatud anukehman poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

DSC02170v8. aprillil 2017 toimus Rahvusraamatukogus Tallinna raamatumessi ajal üle-riigiline kirjandusmängu finaal. Kirjandusmängu korraldas Eesti Lastekirjanduse Keskus, kohalikke eelvoore viisid läbi maakondade ja linnade keskraamatukogude lasteosakonnad.

Finaalis osales 17 kolmeliikmelist võistkonda: Harjumaa, Hiiumaa, Jõgevamaa, Jõhvi, Järvamaa, Kohtla-Järve, Läänemaa, Lääne-Virumaa, Põlvamaa, Pärnumaa, Raplamaa, Tallinn, Tartu, Tartumaa, Valgamaa, Viljandimaa ja Võrumaa.

Mänguks valmistudes olid võistkonnad läbi lugenud tosin head omamaist ja tõlkeraamatut, mis on ilmunud paaril viimasel aastal. Mängu juhtis näitleja Veiko Tubin, vaheajal õpetas osalejatele lavalist võitlust näitleja Tanel Saar.

Võitjaks kuulutati Võrumaa võistkond koosseisus Sander Merisalu, Viktoria Misnik ja Madleen Olesk. Tasavägises võistluses otsustati välja anda kaks 2. kohta. Teise koha pälvisid Viljandimaa võistkond (Kadri Koitmäe, Kelly Mozgovoi ja Jade Leann Väljaots) ja Hiiumaa võiskond (Jakob Hiiemets, Mihkel Metsand ja Berit Omann). Kolmanda koha sai Tallinna võistkond (Siim Eenmaa, Mia Lee Kähri ja Lisanne Sari).

Kõik osalejad said tänuks kingikoti raamatuga ning võitjaid toetasid elamuslike auhindadega Energia Avastuskeskus, Lottemaa Teemapark, Teaduskeskus AHHAA ja Apollo.

Kirjandusmängu korraldamist toetas ka Hasartmängumaksu Nõukogu.

Laupäeval leiab raamatumessil aset kirjandusmängu finaal ja kirjandusklubi

Postitatud anukehman poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Kirjandusmang-2015-cTäna toimub Eesti Rahvusraamatukogus Tallinna Raamatumessil Eesti Lastekirjanduse Keskuse eestvedamisel üleriigilise õpilaste kirjandusmängu finaal ning aset leiab messi ajaloo esimene kirjandusklubi.

Messi kolmanda päeva suursündmus on tänavu Eesti Lastekirjanduse Keskuse korraldatava üleriigilise õpilaste kirjandusmängu finaal, millele koguneb kümneid kirjandushuvilisi 3.–4. klassi õpilasi üle Eesti. Finaalmängu päeva juhib Veiko Tubin.

„Lugemine on mõnus omaette olemisega tegevus, mille kogemist soovime kõigile. Mäng on väikese inimese töö ja tahamegi läbi mängu innustada lapsi rohkem lugema. Kirjandusmängu lugemiskavasse on valitud viimaste aastate jooksul välja antud tosin head lasteraamatut, mille tundmise läbi on lastel suurepärane võimalus panna end ka võistluslikult proovile. Samas kindlalt teades, et iga läbiloetud raamat on juba võit omaette,“ ütles Eesti Lastekirjanduse Keskuse arendusjuht Anneli Kengsepp.

Teise laupäevase tähtsündmusena algab kell 14 algab autorinurgas Tallinna Raamatumessi kirjandusklubi, millel tulevad arutluse alla mullu ilukirjanduse müügitabeli eesotsas olnud teosed Paula Hawkinsi „Tüdruk rongis“, Peter Wohllebeni „Puude salapärane elu“ ning Jeanette Wintersoni „Sel pikal ajal“. Kirjandusklubi juhib Kätlin Kaldmaa. Sõna saab sekka öelda ja oma muljeid jagada igaüks. Oodatud on kõik kirjandushuvilised! Tulla võib ka lastega, sest samal ajal on samas ruumis avatud lastele meisterdamisnurk ja taaskasutuse töötuba.

Eelnevalt, kell 11, saab messi lastealal kohtuda raamatu „Kust tulevad unenäod?“ autori Eva Roosiga, kes loeb ette lõike raamatust. Lapsed saavad proovida maagilisi unenäoprille ja värvida pilte ning kõigi osalejate vahel loositakse välja raamat koos värviraamatuga.

Lisaks pakuvad messialal paljusid oma teoseid soodushindadega kümned kirjastused.

Igakevadine Tallinna Raamatumess leiab rahvusraamatukogus tänavu aset 6.–8. aprillini.

Messile on oodatud kõik kirjandushuvilised. Sissepääs on kõigile tasuta!

Messi täpse ajakava leiab veebilehelt www.estbook.com

Lisainfo:
Kaidi Urmet, Eesti Kirjastuste Liit – 5067423, kirjastusteliit@eki.ee
Mari Klein, Tallinna raamatumess – 5188499
Krõõt Mõttus, Eesti Rahvusraamatukogu – 58174399, kroot.mottus@nlib.ee

Avatud on interaktiivne näitus lastele „Teedu ja Peedu”

Postitatud anukehman poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Teedu-ja-Peedu-naitusAlates 3. aprillist 2017 on lastekirjanduse keskuses avatud Soome Instituudi interaktiivne näitus „Teedu ja Peedu”, millega ühtlasi tähistatakse juubeliaastat „Soome 100”.

Teedu ja Peedu (soome keeles Tatu ja Patu) on Aino Havukaineni ja Sami Toivoneni loodud pildiraamatute sarja peategelased.

Näitus koosneb pehmetest 45 x 45 cm suurustest plaatidest, millel on kujutatud koduga seotud esemed: tööriistad, moosipurgid, kingad, hambaharjad ja muud. Plaatidest saavad lapsed Teedu ja Peedu eeskujul koostada erinevaid mängukeskkondi ja n-ö veidraid masinaid. Plaate on erinevas suuruses: 50 plaati mõõtudega 45 x 45 cm ja 22 plaati mõõdus 25 x 25 cm. Lisaks on 9 ruutmeetri suurust põrandale panemiseks mõeldud plaati. Plaatidele on valmistatud sobiv kast, seal saab hoida parajasti kasutuses mitte olevaid plaate ja teisi ehitustarvikuid, nagu lühikesed nöörijupid, plekktassid, hambaharjad, magnetid jne. Seega saavad lapsed ehitada-mängida just nii, nagu ruum võimaldab.

Huvilised saavad lahendada ka “Teedu ja Peedu rännumängu”, mis testib vastajate teadmisi Soome kohta.

Näituse on kujundanud Mae Kivilo, Alden Jõgisuu ja Maarja-Liis Raamat ning seda on eksponeeritud ka Leedu Rahvusraamatukogus Vilniuses.

Näitus on Eesti Lastekirjanduse Keskuses avatud 28. aprillini 2017.

Tartu lastekirjanduse auhinna kandidaadid on selgunud

Postitatud anukehman poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Lapsepolve-auhind-2017-vTartu linn annab kolmandat korda välja Lapsepõlve auhinna nime kandva kirjandusauhinna, mille laureaadiks saab üks 2016. aastal ilmunud laste- või noorsooraamatu autor. Esimese Lapsepõlve auhinna sai kahe aasta eest Kairi Look, teise aasta tagasi Andrus Kivirähk ja kolmas laureaat selgub 22. aprillil 2017.

Viieliikmeline žürii, mida juhtis luuletaja Contra, valis auhinna kandidaatideks järgmised autorid ja teosed: Kätlin Kaldmaa „ Halb tüdruk on jumala hea olla“, Kadri Lepp „Poiss, kes tahtis põgeneda“, Kairi Look „Härra Klaasi pöörane muuseum“, Aino Pervik „Hädaoru kuningas“ ja Reeli Reinaus „Kuidas mu isa endale uue naise sai“.

Auhinna väljaandmist korraldab Tartu linnaraamatukogu koos mänguasjamuuseumiga. Žürii koosseisusu kuulusid: Contra (esimees), Riina Pauklin, Ädu Neemre ja Liis Pallon linnaraamatukogust ning Marge Pärnits mänguasjamuuseumist. Rangeid valikukriteeriume rakendamata lähtus žürii valiku tegemisel siiski põhimõttest, et raamatus peituv lugu pakuks avastamisrõõmu nii lastele kui ka täiskasvanutele, et kirjaniku mõte oleks väikest lugejat toetav, ning et teos oleks kirjutatud ilusas emakeeles.

Contra sõnul oli žürii raske valiku ees, sest esimese hooga saadi kokku 23 kandidaati, kõik väga head raamatud. Aga muhedate, samas tõsiste ja pingeliste vaidluste läbi leidis žürii ühise keele ja esiviisiku. Viie hulgast selgub ka laureaat.

Kätlin Kaldmaa raamatu „Halb tüdruk on jumala hea olla“ (Varrak) kohta arvas žürii, et tänapäeva Pipi Pikksukk ei tõsta küll hobuseid ja sajakiloseid rahakohvreid, aga vembud on praegu isegi vingemad.

Kadri Lepa põnevas raamatus „Poiss, kes tahtis põgeneda“ (Tänapäev) saab põgenemissoov pidevalt uue näo, lisanduvad vaimsed ja füüsilised takistused, aga soov ei kao. Samas on koguaeg pinge õhus, et äkki põgenemist ei toimugi.

Kairi Look on meister lustakuse peale. Tema „Härra Klaasi pöörane muuseum“ (Tallinna Keskraamatukogu) viib lugeja niisugusesse muuseumi, kus head pildid ärkavad vaadates ellu.

Aino Perviku „Hädaoru kuningas“ (Tänapäev) on muinasjutt, mis mõjub uskumatult realistlikult. Žürii arvates on hämmastav, et nii lastepäraselt saab kirjutada poliitikast kogu selle karmuses.

Reeli Reinausi „Kuidas mu isa endale uue naise sai“ (Tänapäev) on kaunikesti naljakas näkiliste välimääraja lastele, kus aastate eest leseks jäänud isa püüab teismelise tütre abil uut elukaaslast leida.

Lapsepõlve auhind kuulutatakse välja ning antakse üle raamatu ja roosi päeva eel, 22. aprillil kell 12.00 Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodus. Auhinna üleandmine on osa kirjandusfestivali Prima Vista  raamatu ja roosi päeva programmist.

Täiendav info:
žürii esimees Contra tel 5283540
ja Tartu linnaraamatukogu direktor Asko Tamme tel 736 1371 või 53 402168