Soovitused suvelugemiseks

Kohe-kohe on suvi käes. Siis on lastel eriti vahva reisida, ujuda, rattaga sõita ja sõpradega mängida. Kui seda on aga juba piisavalt tehtud või lapsel tekib soov lihtsalt vaikselt ja omaette olla, võib kätte võtta raamatu. Siin on nimekiri, milles on nii vanemaid kui uuemaid raamatuid, nii eesti autorite kui väliskirjanike teoseid. Soovituste hulgast leiab nii lustakaid raamatuid kui ka selliseid, mis panevad mõtlema, nii neid, mis toovad toredasti esile keele omapära, kui neid, milles esiplaanil seiklus ja põnevus. On võlurilugusid ja jutte lastest, kes võiksid olla pärit lausa naabermajast. Loodame, et iga laps leiad siit suveks midagi, mis teda vaimustab.

Suvelugemine peale 1. klassi

1. Eesti kirjandus
Kristiina Kass. „Petra lood“
Mika Keränen. „Armando“
Andrus Kivirähk. „Karneval ja kartulisalat“, „Kaka ja kevad“
Henno Käo. „Kui mind üldse olemas ei oleks“
Kairi Look. „Piia Präänik kolib sisse“
Ellen Niit. „Onu Ööbik Öösorri tänavalt“
Ellen Niit. „Krõll“
Jüri Parijõgi. „Külaliste leib“
Aino Pervik. „Paula läheb linna elama“ jt Paula-sarja raamatud
Aino Pervik. „Draakonid võõrsil“
Jaan Rannap. „Nublu“
Piret Raud. „Tobias ja teine B“
Piret Raud. „Natuke napakad lood“
Anti Saar. „Seisa siin, Pärt!“ jt Pärdi-sarja raamatud
Ilmar Tomusk. „Tere, Volli!“ jt Volli-sarja raamatud
Aidi Vallik. „Pints ja Tutsik“ 1. ja 2. osa
„Üle õue õunapuu: valimik eesti rahvajutte, -laule, mõistatusi ja vanasõnu“

2. Tõlkekirjandus
Tove Appelgren. „Vesta-Linne ja Nuusu“ jt Vesta-Linne sarja raamatud
Thorbjørn Egner. „Sööbik ja Pisik“
Janosh. „Kiri tiigrile“ jt raamatud väiksesest tiigrist ja väikesest karust
Rose Lagercrantz. „Minu õnnelik elu“, „Mu süda hõiskab ja naerab“, „Kui ma olin õnnelik“
Astrid Lindgren. „Bullerby lapsed“
Alan Alexander Milne. „Karupoeg Puhh“
Timo Parvela. „Ella ja sõbrad“ jt Ella-lood

Suvelugemine peale 2. klassi

1. Eesti kirjandus
Kadri Hinrikus. „Et head haldjad sind hoiaksid“
Kadri Hinrikus. „Taaniel Teine“
August Jakobson. „Ööbik ja vaskuss“
Kristiina Kass. „Kasper ja viis tarka kassi“
Kristiina Kass. „Käru-Kaarel“
Andrus Kivirähk. „Kaelkirjak“
Andrus Kivirähk. „Limpa ja mereröövlid“
Juhan Kunder. „Imelik peegel“
Kairi Look. „Lennujaama lutikad ei anna alla“
Oskar Luts. „Nukitsamees“
Ellen Niit. „Suur maalritöö“
Aino Pervik. „Presidendilood“
Aino Pervik. „Tirilinnas algab kool“ jt sama sarja raamatud
Eno Raud „Naksitrallid“, „Jälle need naksitrallid“
Piret Raud. „Ernesto küülikud“
Piret Raud. „Sanna ja salakütid“
Eduard Vilde “Minu esimesed „triibulised”
Tiia Toomet. „Vana aja lood“, „Vana aja koolilood“
Leelo Tungal. „Naljatilgad lähevad laulupeole“
Jaanus Vaiksoo. „Lumemöll“
Jaanus Vaiksoo. „Neli hommikut ja üks õhtu“

2. Tõlkekirjandus
Anders Jacobsson, Sören Olsson. „Sune“ jt sama sarja raamatud
Ole Lund Kirkegaard. „On üks ninasarvik Otto“
Astrid Lindgren. „Vahtramäe Emil“
Mira Lobe. „Vanaema õunapuu otsas“
Åsa Lind. „Liivahundi lood“ jt sama sarja raamatud
Sinikka Nopola, Tiina Nopola. „Heinakübar ja Viltsuss“ jt sama sarja raamatud
Otfried Preussler. „Väike nõid“
Chris Riddell. „Ada Goot ja kummitushiir“ jt Ada Goodi sarja raamatud
Annie M. G. Schmidt. „Viplala lood”
Ulf Stark. „Vilista mulle, Johanna!“ jt sama autori raamatud
Håkon Øvreås. „Pruune“

Suvelugemine peale 3. klassi

1. Eesti kirjandus
Kadri Hinrikus. „Katariina ja herned“
Kristiina Kass. „Samueli võlupadi“
Mika Keränen. „Soome pitsa“, „Fantoomrattur“ jt salaselts Rampsu sarja raamatud
Andrus Kivirähk. „Oskar ja asjad“
Andrus Kivirähk. „Sirli, Siim ja saladused“
Henno Käo. „Napakad jutud“
Henno Käo.„Väike rüütel Rikardo“
Aino Pervik. „Kunksmoor“
Aino. Pervik. „Ühes väikses veidras linnas“, „NummiPealt ja mujalt“
Ernst Peterson-Särgava. „Ennemuistsed jutud Reinuvader Rebasest“
Jaan Rannap. „Maari suvi“
Eno Raud. „Kalevipoeg“
Piret Raud. „Printsess Luluu ja härra Kere“
Piret Raud. „Lugu Sandrist, Murist, tillukesest emmest ja nähtamatust Akslist“
Reeli Reinaus. „Pärdik Päär ja hauaröövlid“
Ilmar Tomusk. „Kolmanda a kriminalistid“ jt sama sarja raamatud
Ilmar Tomusk. „Kõrvalised isikud“
Leelo Tungal. „Kristiina see keskmine“
Kätlin Vainola. „Mia, Konrad ja avanevad uksed“

2. Tõlkekirjandus
L. Frank Baum „Võlur Oz“
Julian Clary „Perekond Julged“ jt sama sarja raamatud
Roald Dahl. „Charlie ja šokolaadivabrik“, „Charlie ja Suur Klaaskabiin“
Kate DiCamillo. „Lugu hiirest nimega Desperaux“ jt sama autori raamatud
Ole Lund Kirkegaard. „Kummi-Tarzan“
Erich Kästner. „Veel üks Lotte”
Astrid Lindgren. „Väike Tjorven, Pootsman ja Mooses“
Hannu Mäkelä. „Hobune, kes kaotas prillid ära“
Hannu Mäkelä. „Härra Huu“ jt teised sama sarja raamatud
Sinikka Nopola, Tiina Nopola. „Risto Räppar“ jt sama sarja raamatud
Grigori Oster. „Õuduste kool“
Timo Parvela. „Kutse“ jt sarja „Kepler62“ raamatud
Gianni Rodari. „Cipollino seiklused“
Louis Sachar. „Pahupidikooli isemoodi lood“ jt sama sarja raamatud
Eduard Uspenski. „Krokodill Gena ja teised muinasjutud“, „Onu Teodor, kass ja koer“
David Walliams. „Gängstamemm“ jt sama autori raamatud
Edward van de Vendel. „Koer nimega Sam“, „Sami saladus“

Suvelugemine peale 4. klassi

1. Eesti kirjandus
Kätlin Kaldmaa. „Halb tüdruk on jumala hea olla“
Andrus Kivirähk. „Tilda ja tolmuingel“
Aino Pervik. „Arabella, mereröövli tütar“
Jüri Parijõgi. „Teraspoiss“
Juhani Püttsepp. „Gibraltari laevakoerte ühing“
Jaan Rannap. „Nelja nimega koer“
Eno Raud. „Roostevaba mõõk“
Ilmar Tomusk. „Pöörane puhkus Parakatkus“
Reeli Reinaus. „Kuidas mu isa endale uue naise sai“
Reeli Reinaus. „Maarius, maagia ja libahunt Liisi“

2. Tõlkekirjandus
Astrid Lindgren. „Meisterdetektiiv Blomkvist“
Astrid Lindgren. „Röövlitütar Ronja“
Astrid Lindgren. „Vennad Lõvisüdamed“
Bobbie Peers. „Lüriidiumivaras“ jt sama sarja raamatud
Carlo Collodi. „Pinocchio“
David Walliams „Härra Hais“ jt sama autori raamatud
Grigori Oster. „Muinasjutt pisiasjadega“
Kristina Ohlsson. .„Klaaslapsed“ jt sama sarja raamatud
Kate DiCamillo. „Kõik Winn-Dixie pärast“
Lewis Carroll. „Alice imedemaal“
Michael Ende. „Momo“
Maria Parr. „Vilgukivioru Tonje“
Maria Parr. „Vahvlist südamed“, „Väravaht ja meri“
Pamela Lyndon Travers. „Mary Poppins“
Roald Dahl. „Matilda“, „James ja hiigelvirsik“, „Danny, maailma parim“ jt sama autori raamatud
R. J. Palacio. „Ime“
Stefanie Taschinski. „Caspar ja Unustuse Meister“
L. St. John. „Valge kaelkirjak“, „Delfiini laul“
R. Goscinny. „Väike Nicolas“ jt sama sarja lood

Suvelugemine peale 5. ja 6. klassi

1. Eesti kirjandus
Eduard Bornhöhe. „Tasuja“
Friedrich Reinhold. Kreutzwald. „Eesti rahva ennemuistsed jutud”
Oskar Luts. „Kevade“
Aino Pervik. „Arabella, mereröövli tütar“
Aino Pervik. „Kallis härra Q“
Silvia Rannamaa. „Kadri”, „Kasuema“
Eno Raud. „Kalevipoeg“
Jaan Rannap. „Agu Sihvka annab aru“
Reeli Reinaus. „Maarius, maagia ja libahunt Liisi“
Ilmar Tomusk. „Algaja ajaränduri seiklused“ jt „Ajarändurite“ sarja raamatud
Leelo Tungal. „Pille, Madis ja teised“

2. Tõlkekirjandus
Iben Akerlie. „Lars lol“
David Almond. „Minu nimi on Mina“
Katherine Applegate. „Soovipuu“
Julian Clary. „Perekond Julged“ jt sama sarja raamatud
Cressida Cowell. „Olid kord võlurid“
Jostein Gaarder. „Mängukaartide saladus”
Jostein Gaarder. „Sofie maailm“
Kenneth Grahame. „Tuulesahin pajudes“
Jenny Jägerfeld. „Superkoomik“
James Krüss. „Timm Thaler ehk Müüdud naer”
Åsa Larsson, Ingela Korsell. „Loitsusau“ jt sarja „PAX“ raamatud
M. G. Leonard. „Mardikapoiss“, „Mardikakuninganna“
Clive Staples Lewis. „Lõvi, nõid ja riidekapp“ jt sama sarja raamatud
Astrid Lindgren. „Hulkur Rasmus”
Astrid Lindgren. „Meisterdetektiiv Blomkvist”
Astrid Lindgren. „Röövlitütar Ronja”
Lois Lowry. „Andja“
Katarina Mazetti. „Kummitused ja spioonid“ jt sarja „Nõod Karlssonid“ raamatud
Ferenc Molnár „Pál-tänava poisid“
Christine Nöstlinger. „Vahetuslaps”
Kristina Ohlsson. „Klaaslapsed“, „Hõbedapoiss“, „Kiviinglid“.
Sören Olsson, Anders Jakobsson. „Berti päevik” jt sama sarja raamatud
R. J. Palacio. „Ime“
Bobbie Peers. „Lüriidiumivaras“ jt William Wentoni sarja raamatud
Otfried Preussler. „Krabat”
Rick Riordan. „Percy Jackson ja välguvaras“ ja teised sama sarja raamatud
J. K. Rowling. „Harry Potter“
Robert Louis Stevenson. „Aarete saar“
Toon Tellegen. „Kõik on olemas“
J. R. R. Tolkien. „Kääbik“
Jessica Townsend. „Nevermoor: Morrigan Crow tuleproovid“ jt sama sarja raamatud
Mark Twain „Prints ja kerjus“
Mark Twain. „Tom Sawyeri seiklused“, „Huckleberry Finni seiklused“
David Walliams. „Gängstamemm“, „Härra Hais“ jt sama autori raamatud
Lara Williamson. „Poiss, kes seilas tugitoolis üle ookeani“
Lara Wiliamson. „Lihtsalt spagetipoiss“

Suvelugemine peale 7. , 8. ja 9. klassi

1. Eesti kirjandus
Margus Karu. „Nullpunkt“
Mika Keränen. „Väravajoonel“
Diana Leesalu. „Mängult on päriselt“
Helga Nõu. „Pea suu!, „Tõmba uttu!“
Katrin Reimus. „Eilset pole olemas“
Katrin Reimus. “Haldjatants”
Reeli Reinaus. „Verikambi“
Anti Saar. „Juturaamat“
Leelo Tungal. „Neitsi Maarja neli päeva“
Mati Unt. “Hüvasti, kollane kass!”
Aidi Vallik. „Kuidas elad, Ann?” jt sama sarja raamatud

2. Tõlkekirjandus
Leigh Bardugo. „Vareste kuus“, „Kõver kuningriik“
Ali Benjamin. „Kõik, mida ma õppisin meduuside kohta“
James Fenimore Cooper. „Hirvekütt“
Stephen Chbosky. „Müürililleks olemise iseärasused“
Sarah Crossan. „Õun ja Vihm“
Sarah Crossan. „Üks“
Ben Davis. „Joe Cowley täiesti salajane blogi“
Alexandre Dumas. „Kolm musketäri“
Gerald Durrell. „Minu pere ja muud loomad“
Jostein Gaarder. „Apelsinitüdruk“
Kathleen Glasgow. „Katkine tüdruk“
John Green. „Süü on tähtedel“ jt sama autori raamatud
Jan Guillou. „Kurjus“
Mark Haddon. „Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal“
S. J. Kincaid „Põrguline“
Benjamin Lebert. „Crazy“
Terry Prachett. „Eric“, „Hämmastav Maurice ja tema õpetatud närilised“, „Kettamaailma teejuht“ jt sama autori raamatud
Philip Pullman. „Kuldne kompass” ja teised sarja „Tema tumedad ained“ raamatud
Jerome David Salinger. „Kuristik rukkis“
Walter Scott. „Ivanhoe“
Jerry Spinelli. „Tähetüdruk”
Maria Turtschaninoff. „Maresi“, „Naondel“
Jules Verne. „Kapten Granti lapsed“
Jules Verne. „Saladuslik saar“
Anna Woltz. „Sada tundi ööd“
Wolfgang Herrndorf. „Miks me varastasime auto“

Soovime ilusat suve raamatute seltsis!