APRILL 2018

Hea lugeja!


Äsja lõppes Londoni raamatumess, kus esmakordselt olid peakülalisteks Eesti, Läti ja Leedu. Aprillikuu uudiskirjas annamegi väikse ülevaate sellest, mis toimub eesti lastekirjanduses välismaal. Esimest korda on ka Sahtli autoriks väliskirjastaja – Bettina Wilms Berliini kirjastusest Kullerkupp Kinderbuch Verlag. Rõõmustagem heade eesti lasteraamatute üle nii Eestis kui välismaal!

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Londoni raamatumessil tutvustati eesti lastekirjandust


10.–12. aprillini toimus Londoni raamatumess, kus esmakordselt olid messi peakülalisteks Eesti, Läti ja Leedu. Eesti lastekirjandus oli messil esindatud tavapärasest suurema väljapanekuga. Messil toimus mitu lastekirjanduse teemalist seminari. Raamatumessiga samal ajal avati Eestiga seotud illustratsiooninäitused nii Londonis kui ka Oxfordis. Londoni raamatumessi kultuurilise ja kirjandusliku algatuse auhinna pälvis Laste Vabariik. Loe edasi...

Oxfordis on avatud illustratsiooninäitus "It’s Always Tea-Time"


Märtsi lõpus avati Inglismaal Oxfordis Story Museumis suur rahvusvaheline illustratsiooninäitus "It’s Always Tea-Time". Tegemist on näitusega, mida on alates 2015. aastast eksponeeritud Eestis, Lätis, Soomes, Saksamaal, Poolas ja Ungaris. Näitusel osaleb 72 kunstnikku 19 riigist. Kuraator Viive Noore sõnul kuulub valdav osa näitusel osalevatest kunstnikest maailma illustraatorite koorekihti. Näitus on avatud 7. juulini ning sellega kaasneb Eesti kultuuriprogramm. Loe edasi...

Ootame huvilisi õpipäevale

9. mail toimub lastekirjanduse keskuses lasteraamatukoguhoidjate õpipäev teemal "Isemoodi ja eriline", kuhu on osalema oodatud õpetajad ja teised huvilised. Igal lastetöötajal on oluline tähele panna laste arengu ja heaoluga seotud iseärasusi. Päev annab ideid erinevate sihtrühmadega tegutsemiseks ning pakub kaasamõtlemist probleemidega silmitsi seismisel ja lahenduste otsimisel. Osavõtt on tasuta, eelregistreerimine avatud 7. maini või kuni kohtade täitumiseni SIIN.

Näitus "Meremuinasjutud" lastekirjanduse keskuses


28. aprillini on lastekirjanduse keskuses avatud näitus "Meremuinasjutud". Eksponeeritakse 90 mereteemalist illustratsiooni Läänemere-äärsete riikide (Eesti, Leedu, Läti, Norra, Poola, Rootsi, Saksamaa, Soome, Taani ja Venemaa) 78 kunstnikult. Rändnäitus alustas oma teekonda 2011. aastal lastekirjanduse keskusest, külastas seejärel Eesti eri paiku, Soomet, Venemaad, Poolat, Saksamaad ja Taanit ning on tänaseks koju tagasi jõudnud. Loe edasi...

Nukitsa konkursi võitsid Ilmar Tomusk ja Hillar Mets


7. aprillil kuulutati lastekirjanduse keskuses välja XIV Nukitsa konkursi võitjad. Kirjanikest sai esimese koha Ilmar Tomusk raamatute "Algaja ajaränduri seiklused" ja "Seiklused paralleelmaailmas" eest ning kunstnikest Hillar Mets samade raamatute illustratsioonide eest. Auhinnapeole oli lisaks võitjatele kutsutud 70 hääletuses osalenud last üle Eesti, kes valiti loosi teel vastavalt maakonnas või linnas hääletanute arvule. Loe edasi...

Anti Saar pälvis Järje Hoidja auhinna


Märtsis anti Tallinna Keskraamatukogus üle Järje Hoidja auhind, mille pälvis kirjanik Anti Saar raamatu "Pärt ei oska saltot" eest. Kirjanikku tänati teose ainetel valminud pildiga, mille autoriks on Tallinna Kesklinna Põhikooli 1.e klassi õpilased. "Pärt ei oska saltot" on lugu väikesest poisist ja sellest, mis toimub tema peas, kui teda narritakse, kuna ta saltot teha ei oska, ja kui keegi, isegi mitte vanem vend, talle appi ei tule. Loe edasi...

Kultuurkapitali lastekirjanduse preemia laureaat on Leelo Tungal


Märtsi keskpaigas tehti teatavaks Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinna laureaadid. Lastekirjanduse vallas pälvis preemia Leelo Tungal raamatu "Hallooo!" (Tammerraamat, 2017) eest. Lastekirjanduse žüriisse kuulusid Ilona Martson (esimees), Helena Koch ja Janno Põldma. Lisaks Leelo Tungla raamatule kandideerisid aastaauhindadele Jaanus Vaiksoo, Mika Keräneni, Piret Raua, Kadri Hinrikuse ning Reeli Reinausi teosed. Loe edasi...

19.–21. aprillil toimub Tallinna raamatumess


Eesti Rahvusraamatukogus leiab aset järjekordne Tallinna raamatumess, mis pakub kirjandussündmusi nii lastele kui ka suurtele, nii eesti kui ka vene keeles. Raamatumessi programmis on oma kindla koha leidnud kirjandusfoorum ja tüpograafiaseminar. Raamatuid müüvad ligi 20 kirjastust, toimuvad kohtumised autoritega, raamatuesitlused ja töötoad. Lastekirjanduse keskus tegutseb messil reedel, 20. aprillil.

Kuu raamat

Håkon Øvreås „Pruune“


Loo peategelase Rune vanaisa sureb. Rune vanemad on haiglas, poja on nad selleks ajaks tädi Ranveigile hoida viinud. Kui isa õhtul Runele järgi tuleb ja talle vanaisa surmast teatab, suhtub poiss sellesse pealtnäha rahulikult, kuid on hingeliselt murtud. Olukorra teeb raskemaks see, et pärast maale kolimist pole Runel lähikonnas eriti sõpru, kellega kaotusvalu jagada. Vaid Atlaga, kellega koos onni ehitatakse, on tekkinud lähemad suhted. Tädi Ranveigi keldrist avastatud ja endale küsitud pruuni värviga plaanib Rune esialgu onni üle värvida, kui aga Anton, Pastoripoeg ja Ruben poiste hoolsa kätetöö maatasa teevad, kehastub Rune Pruuneks ning värvib peamise pahategija jalgratta öösel pruuni värviga üle. Peagi liituvad Pruunega superkangelased Mustle ja Sinika... Loe edasi...

Sahtel

"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, mis loomeinimestel parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Aprillis on esmakordselt sahtli autoriks väliskirjastaja – Berliinis asuva kirjastuse Kullerkupp Kinderbuch Verlag asutaja Bettina Wilms kirjutab eesti lasteraamatute avaldamisest Saksamaal.  

2017. aastal asutatud Kullerkupp Kinderbuch Verlag spetsialiseerub Põhjamaade uuemale lastekirjandusele. Tänaseks oleme avaldanud neli eesti lasteraamatut: Kertu Sillaste "Ei ole nii" ja "Igaüks teeb isemoodi kunsti", Leelo Tungla ja Regina Lukk-Toompere "Lumemees Ludvigi õnn" ja Indrek Koffi ning Ulla Saare "Ilusti".

Tegeleme kirjastamisega küll professionaalselt, kuid sisuliselt meie põhitööde kõrvalt siiski hobi korras. Minu abikaasa Carsten otsib koos meie lastega välja kauneimad raamatud ja tõlgib need saksa keelde. Mina tegelen turunduse, levitamise ja finantsidega. Lisaks teeme koostööd graafiku, toimetaja ja maksunõustajaga.

Loomulikult on see suur privileeg, et me ei ole kirjastuse sissetulekust otseselt sõltuvad. See lubab meile suuremat vabadust autorite ja raamatute valikul. Algusest peale oli meile oluline trükkida raamatuid keskkonnasõbralikult ainult Berliinis ja ülimalt kvaliteetselt. Eelkõige pildiraamatud peavad olema välimuselt atraktiivsed ja vastupidavad.

Seni on vastukaja meie raamatutele olnud suurepärane: nende kohta on ilmunud mitmeid arvustusi ja ka lugejad on nendega rahul. Ent loomulikult pole lihtne võistelda suurte saksa kirjastustega, kelle käsutada on palju suurem turunduseelarve. Praegu püüame kirjastusele veel rohkem tuntust koguda.


Tõlkinud Helena Koch
Loe Bettina Wilmsi täispikka teksti ELK kodulehel.

Huvitavat siit ja sealt


Tartu lastekirjanduse auhinna kandidaadid on selgunud

2018. aastal kandideerivad Tartu linna Lapsepõlve auhinnale Piret Raua "Kõik minu sugulased", Jaanus Vaiksoo "Kolm sügist", Koidu V. G. Ferreira "Domineeriv värv. Tumepunane", Venno Loosaare "Eitahalood" ja Kadri Hinrikuse "Katariina ja herned". Võitja kuulutatakse välja 21. aprillil Tartu Mänguasjamuuseumis.


Algupärase laste- ja noortekirjanduse päev Tartus

11. aprillil toimus Tartu Linnaraamatukogus algupärase laste- ja noortekirjanduse päev "Kujund ja nihestatus laste- ja noortekirjanduses". Ettekannetega esinesid Kai Karell-Narusk, Jaanika Palm, Ele Süvalep, Mihkel Kunnus, Krista Kumberg, Jaak Urmet, Jürgen Rooste, Mari Niitra, Triin Lees, Ave Mattheus ja Anneli Baran.
 

Auhinnati Eesti Laulu esseekonkursil osalenud lapsi

Heategevusfond Aitan Lapsi koostöös Eesti Rahvusringhäälingu ja lastekirjanduse keskusega jagas 16. aprillil telemajas auhindu lastele, kes osalesid Eesti Laulu teemalisel esseekonkursil. Esimese koha pälvis Marjana Tjuljukov, teise koha Ketriin Toobal ja kolmanda koha Jekaterina Minkevits.
 

Kertu Sillaste isikunäitus Tallinna Ülikooli Astra Teabekeskuse Galeriis

Alates märtsi lõpust on kõigil huvilistel võimalik Tallinna Ülikooli Astra Teabekeskuse Galeriis vaadata Kertu Sillaste isikunäitust "Igaüks teeb isemoodi kunsti". Eksponeeritakse pilte samanimelisest pildiraamatust, mis on ilmunud ka saksa keeles. Näitus on avatud 10. maini.


Edgar Valteri näitus "Performance" Kondase keskuses

Sarja "Performance" maalid pärinevad ajast 1989–1994 ning sündisid Edgar Valteril pärast üht tegevusetenduse jälgimist. Sarnaselt nähtud etendusele püüavad ka maalid sügava alltekstiga ja paljutähendusliku sümboolikaga kajastada inimese siblimist maailma lavalaudadel. Näitus on Kondase keskuses üleval 6. maini.
 

Vene teater mängib "Pipi Pikksukka"

Aprillist juunini mängitakse Vene teatris Juliana Laikova etendust "Pipi Pikksukk". Astrid Lindgreni kultusteose põhjal valminud lavastust Pipi Pikksukast oodatakse vaatama lapsi alates 7. eluaastast. Pipi rollis on laval Tatjana Jegoruškina ja Katrin Sutt. 
 

Ugala teatris etendub "Tuul kuu pealt"

6. aprillil esietendus Ugala teatris Marika Palmi lavastus "Tuul kuu pealt", mis sobib vaatamiseks lastele alates 6. eluaastast. Osades Laura Kalle, Laura Peterson, Ringo Ramul ja teised. Lavastus põhineb briti lastekirjaniku Eric Linklateri 1944. aastal ilmunud samanimelisel romaanil.
 
Eesti Lastekirjanduse Keskus, Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse Uudistajat saada, klikake palun siia.