NOVEMBER 2014

Head lugejad!

Teie ees on Eesti Lastekirjanduse Keskuse uudiskirja esmanumber. Lastekirjanduse Uudistaja toob iga kuu uudiseid laste- ja noortekirjanduse käekäigust meil ja mujal. Jälgib autorite tegemisi ning samuti tuhlab pisut kirjanike, tõlkijate või illustraatorite töösahtlis, rahuldades natukenegi meie uudishimu mõne lähiajal ilmuva raamatu osas. Loodame, et saame oma uudistega kasulikud olla lapsevanematele, õpetajatele, raamatukoguhoidjatele ja kõikidele huvilistele, kes hindavad väärt kirjavara ning laste kasvamist koos raamatutega. Lastekirjanduse Uudistaja on aga ka võimalus teile, et jagada omi lastekirjandusega seotud tegusid. Head uudistamist!

Triin Soone
Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor

Kutsume seminarile „Muinasjutuline maailm: rahvajuttudest (laste)kirjanduseni”

Seminar „Muinasjutuline maailm: rahvajuttudest (laste)kirjanduseni”

1. detsembril toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuses Tallinnas, Pikk tn 73 Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi ja Tartu Ülikooli rahvaluule osakonna muinasjuttude töörühma seminar „Muinasjutuline maailm: rahvajuttudest (laste)kirjanduseni”. Seminar keskendub muinasjuttude ning laste- ja noortekirjanduse omavahelistele suhetele. Vaatluse all on fantaasiakirjandus, noorteromaan ning õnne ja vägivalla teema muinasjuttudes ja lastekirjanduses. Ettekannetega esinevad kirjandusteadlased ja folkloristid, lugude uurijad ja vestjad. Osavõtt on tasuta ja eelregistreerimisega. Loe edasi...

Ilmunud on Eesti Lastekirjanduse Keskuse Toimetised nr 5

21. oktoobril toimunud Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse ühisseminaril „Laps kirjanduses 2” esitleti Toimetiste uut numbrit, mille artiklite fookuses on lapse kujutamine ilukirjandustekstides. Üle ega ümber ei saa lastekirjanduse puhul muinasjuttude käsitlemisest. Vaatluse all on nii lapstegelased kui lapsikud onud-tädid. Saame teada, mis on emakirjandus ning kirjandusökoloogiline analüüs. Teemasid käsitlevad Krista Kumberg, Mari Niitra, Jaanika Palm, Mare Müürsepp, Elle-Mari Talivee ja Kadri Tüür. Toimetiste väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital. Loe edasi...

Eestlased Montreuil’ lasteraamatumessil

Montreuil’ lasteraamatu- ja ajakirjanduse mess (Salon du Livre et de la Presse Jeunesse), mis tänavu peab oma 30. sünnipäeva, on Prantsusmaa juhtivaid laste- ja noorteraamatute laatu.
26. novembrist kuni 1. detsembrini toimuva messi üheks külaliseks on lastekirjanik ja illustraator Piret Raud, kellelt on Prantsusmaal ilmunud juba neli raamatut. Enim tähelepanu pälvib messil neist viimane, septembris kirjastuse Rouergue välja antud „Princesse Lulu et monsieur Nonosse” (Printsess Luluu ja härra Kere).
Messil osalevad ka lastekirjanikud Eva ja Indrek Koff, kes viimase sõnul kohtuvad „…pisikeste prantslastega (vanuses 5-7), suurte prantslastega (st kirjastajatega) ning lõpetuseks pisikeste ja suurte eestlastega (Pariisi Eesti Koolis)”.

Frankfurdis tunnustati eesti lastekirjandust

Frankfurdis tunnustati eesti lastekirjandust

9. oktoobril esitleti rahvusvahelisel Frankfurdi raamatumessil The White Ravens 2014 kataloogi. Möödunud aastal ilmunud laste- ja noorteraamatute seast valiti 200 parima hulka ka Eesti autorite Kätlin Vainola ja Ulla Saare „Lift” ning Anti Saare „Kuidas meil asjad käivad”. Münchenis asuv Rahvusvaheline noorteraamatukogu (Internationale Jugendbibliothek) valib igal aastal The White Ravensi kataloogi parimad lasteraamatud tervest maailmast. Loe edasi...

Fotovõistluse „Kuidas õppida vaatama?” töödest sai rändnäitus

Edgar Valter 85. sünniaastapäeva meeles pidades kutsus lastekirjanduse keskus 1.-4. klasside lapsi osalema fotovõistlusel „Kuidas õppida vaatama?”. Võistlusele laekus 142 fotot koos pildil oleva tegelase tutvustusega. Võistluse lõpetamine toimus 15. novembril Eesti Loodusmuuseumis ja lastekirjanduse keskuses. Auhindadega toetasid RMK, Pokumaa, Tallinna Loomaaed, ajakiri Loodusesõber ja kirjastus Koolibri. Valitud töödest koostati rändnäitus, millega saab aasta lõpuni tutvuda lastekirjanduse keskuses Edgar Valteri galeriis ning seejärel rändab näitus edasi mööda Eesti rahvaraamatukogusid, rõõmustades uuel aastal kõigepealt narvakaid. Samuti saab töödega tutvuda lastekirjanduse keskuse kodulehel. Projekti toetas Hasartmängumaksu Nõukogu. Loe edasi…

Raamatusoovitused

Lastekirjanduse keskuses koostatakse raamatukoguhoidjatele, õpetajatele ja lapsevanematele nimestikke raamatutest, mida soovitada lastele ja noortele. Nimestikud hõlmavad varasemate aastate, aga ka äsja ilmunud algupärase ja tõlkelastekirjanduse paremikku. Nimestikega saab tutvuda keskuse kodulehel.

---

Kuu raamat

November 2014. Hilde Vandermeeren „Operatsioon „Bernie välja!””

Hilde Vandermeeren
„Operatsioon „Bernie välja!””

Hilde Vandermeereni „Operatsioon „Bernie välja!” on väliselt tagasihoidlik raamat – pehmekaaneline, mustvalgete siseillustratsioonidega hallikal paberil. Sisult on aga tegemist väärika näitega flaami (Belgia hollandikeelsest) lastekirjandusest, millest me praktiliselt midagi ei tea. See on realistlik jutustus, mille tegevus toimub kaasajal. Teose peategelane on 8-aastane Catherine, keda enamasti kutsutakse Cathiks. Tüdruk elab koos emaga, oma isa pole ta kunagi näinud. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual on. Novembrikuu Uudistajas räägib oma tegemistest sel aastal laste heakskiidul Nukitsa konkursil lemmikkirjaniku au pälvinud Ilmar Tomusk:

Mul on sahtlis igasugust kraami. Novembris tuli sealt välja raamat nimega „Nuustik”, mis on mõeldud väikestele lugejatele nii jõulu- kui ka muidu lugemiseks.

Kui ühel ilusal päeval oma sahtli jälle lahti tõmbasin, avastasin, et ühest mu lemmiktegelasest Vollist on sinna nii palju uusi lugusid kogunenud, et nendest võiks lausa uue Volli-raamatu kokku panna. Praegu on asi sealmaal, et kõik jutud ja Kirke Kangro vahvad pildid on valmis ning kui kõik hästi läheb, peaks uus, järjekorras juba neljas Volli-raamat jõuludeks lugejateni jõudma. Sedakorda kannab raamat pealkirja „Volli läheb tööle” ning seda kuueaastane Volli raamatu esimeses loos ka teeb. Loomulikult teeb ta seal ka muid vahvaid asju, mis täiskasvanutele alati just kõige vahvamad ei tundu.

Väikeste lugejatega raamatukogudes ja koolides kohtumas käies on minult viimasel ajal küsitud, mis saab siis, kui noored kriminalistid Kribu ja Krabu suureks kasvavad. Otsustasin, et ka sellest tuleks üks raamat kirjutada, aga sellega läheb veel natuke aega.

Foto: Alar Madisson

---

Huvitavat siit ja sealt

Anne Pikkovi illustratsiooninäitus
NUKU teatri kohvikus (Lai 1, Tallinn) saab novembrikuu lõpuni näha Anne Pikkovi illustratsioone äsja ilmunud Marina Moskvina raamatule „Mis juhtus krokodilliga?” ja ka varasematele raamatutele.

Suur koomiksinäitus Haapsalus
Haapsalu lasteraamatukogus (Wiedemanni 11, Haapsalu) on novembri lõpuni avatud erakordselt suur koomiksinäitus. Prantsuse Instituut võimaldas eksponeerida üle saja prantsuse keele piirkonna maades sündinud koomiksi. Näitus avardab arusaama koomiksist kui kunstiliigist ning õhutab huvi prantsuse keele ja kultuuri vastu.

Raamatud kinoekraanil
Eesti kinodesse on jõudnud Jo Nesbø laheda lasteraamatu „Doktor Proktori puuksupulber” põhjal sel aastal vändatud samanimeline lastefilm Norrast ning rootsi kirjaniku Sven Nordqvisti raamatust Saksamaal valminud film „Pettson ja Findus – Väike tüütus, suur sõprus”.

„Kuldne Lurich” teatrilaval
Mika Keräneni lastekrimkade kuues raamat „Kuldne Lurich” jõudis novembris nii teatrilavale kui ka kaante vahele. 2. novembril sai Supilinna salaseltsi Ramps uutele tegemistele kaasa elada esietendusel Eesti Draamateatris.

Raamat „Lift” astus digimaailma
Ilmus interaktiivne lasteajakiri „Lifti lood”, mis põhineb eelmisel aastal ilmunud populaarsel Kätlin Vainola ja Ulla Saare lasteraamatul „Lift”. Loole ja piltidele on nüüd lisatud palju põnevaid ja lapsi arendavaid animeeritud pilte, videosid ja muusikat. Digiajakirjas on võimalik kuulata lugusid, lahendada ülesandeid, teha ise muusikat, tutvuda põhjalikumalt Lifti ja majaelanikega. Läbi lugude ja mängu õpivad lapsed numbreid, värve, geomeetriat, tähti. Interaktiivne ajakiri hakkab ilmuma 4 korda aastas. „Lifti lugude” interaktiivse ajakirjaga saad tutvuda siin ja ajakiri on saadaval Apple App Store`s.

Lastejutuvõistluse võiduraamat ootab lugejaid
Aasta alguses toimus Eesti Lastekirjanduse Keskuse, ajakirja Täheke ja kirjastuse Tänapäev 2014. aasta lastejutuvõistlus „Minu esimene raamat”, kus üheks võitjaks kuulutati Kairi Look raamatu „Lennujaama lutikad ei anna alla” eest. Nüüd on see lustlik raamat jõudnud ka raamatukaupluste lettidele ja raamatukogudesse. Vaata raamatu treilerit siit.

Kinkeraamat Tallinna koolide 1. klassidele
Tallinna Keskraamatukogu andis välja Contra kirjutatud ja Ulla Saare illustreeritud lasteraamatu „Kõik on kõige targemad”. Raamatu saavad kingiks 4746 sellel sügisel Tallinnas oma kooliteed alustanud last.

Perehommikud lastekirjanduse keskuses
Igal laupäeval kell 12-14 toimuvad Eesti Lastekirjanduse Keskuses (Pikk 73, Tallinn) perehommikud, kus kuulatakse ja jutustatakse põnevaid lugusid ning peetakse aru tähtsate ja huvitavate asjade üle. Külas käivad ka kirjanikud ja illustraatorid, kelle raamatutega on üheskoos hea tuttavaks saada. Perehommikute teemadega saab tutvuda keskuse kodulehel.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.