APRILL 2015

Kevadised tervitused!

Hea meel on nentida, et järjekordne lastekirjanduslikest uudistest pakatav uudiskiri on teie ees. Aprillikuu numbrisse jagub ilma naljata pea kõike – häid raamatuid, põnevaid illustratsiooninäitusi, kasulikke koolitusi, väärikaid auhindu, kirjandusvõistlusi ja õhtuks äpilt unejutte.

Head e-lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Tulekul on lasteraamatukoguhoidjate õpipäev

7. mail kell 10.30-16.00 toimub lastekirjanduse keskuses lasteraamatukoguhoidjate õpipäev teemal „Pildi lugu ja lugu pildis”.
Illustratsioon on tänasel päeval üha olulisemaks muutunud, eriti meie laste jaoks, kes kasvavad väga pildikeskses maailmas. Nagu ütleb ka kunstnik ja kunstiõpetaja Maarja Undusk, on nii lastekirjanike kui ka illustraatorite töö muutunud viimase aastakümne jooksul mitmetahulisemaks, sest muid, raamatuväliseid ahvatlusi, tuleb aina juurde. Palju lihtsam on vaadata telerit või arvutiekraani ja klõbistada mänge või lehitseda kodulehekülgi, kui süveneda teksti, mis nõuab püsivust ja tähelepanu. Õnnestunud pilt raamatukaanel on kui sööt lugeja ligimeelitamiseks, nagu kutsuv silt „Joo mind!” Lewis Carrolli Alice’i imederaamatust.
Seekordsel õpipäeval räägimegi raamatuillustratsioonist, selle olulisusest ja tähendusest, loomisest ja tõlgendamisest. Sõna saavad nii pildi loojad kui pildiloo tutvustajad ja vahendajad.
Õpipäeva kavaga saab tutvuda siin.

Tartu Linnaraamatukogus on vaatluse all laste- ja noortekirjandus

15. aprillil kell 10.00-16.30 kogunetakse Tartu Linnaraamatukokku, et arutleda lastele ja noortele mõeldud kirjanduse üle. Kirjanduspäeva tänavune teema Pingekohad laste- ja noortekirjanduses” võib esimesel hetkel üllatada, aga pingekohti leidub. Näiteks kerkib aeg-ajalt üles nn igavene küsimus: kas lastekirjanduse puhul on tegemist kirjandusliku või pedagoogilise nähtusega? Pinged võivad tekkida ka adressaadist lähtuvalt – alati ei pruugi lugeja aru saada, kellele teos on kirjutatud.
Süžees peituvad pinged aga peaksid tekitama lugejas huvi lõpplahenduse vastu, see on põnevuse eeltingimuseks ja põnevuslugudest meie laste lugemislaual viimasel ajal puudust pole. Pingeid peab olema tegelaste vahel, pingekohaks võib olla teose keelekasutus – kas ja kuidas on tarvitatud slängi, murdekeelt või kui ohtralt kohtab tekstis võõrkeelseid lausungeid. Ettekannete teemade, esitajate ja päevakavaga saab tutvuda siin.

Üle-eestilise 3.-4. klasside õpilaste kirjandusmängu võitis Tartu võistkond

11. aprillil toimus Rahvusraamatukogus samaaegselt Tallinna raamatumessiga üle-eestiline krimiteemalise kirjandusmängu finaal. Kirjandusmängu korraldas lastekirjanduse keskus, kohalikke eelvoore viisid läbi maakondade ning Tallinna ja Tartu keskraamatukogude lasteosakonnad. Finaalis osales 16 võistkonda. Võitjaks kuulutati Tartu võistkond koosseisus Sandra Laur, Toomas Herodes ja Mattias Tammi. Loe edasi...

Soovitusmärgiga raamatud nüüd ka Rahva Raamatus

Nüüd leiab lisaks Apollo raamatukauplustele lastekirjanduse keskuse soovitustega raamatuid ka Rahva Raamatu kauplustest ja e-poest. Koostöö sihiks on teha väärt laste- ja noortekirjandus raamatusõpradele paremini nähtavaks ja kättesaadavaks.
Alates 6. aprillist on Rahva Raamatu kauplustes eraldi püsiväljapanekud, mis tutvustavad Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab!” tunnustusmärgiga raamatuid. Samuti on võimalik pidevalt uueneva soovitusnimekirjaga tutvuda Rahva Raamatu e-poes ja lastekirjanduse keskuse e-kataloogis. Otsi märki!

Tallinna Keskraamatukogu Järje hoidja auhinna pälvis Aino Pervik

2. aprillil, rahvusvahelisel lasteraamatupäeval anti Tallinna Keskraamatukogus Aino Pervikule „Järje hoidja“ auhind, millega tunnustatakse kirjaniku järjepidevust lastele väärt lugemisvara pakkumisel.
Auhinnaga „Järje hoidja tunnustatakse möödunud aastal ilmunud ja Tallinna Keskraamatukogus ka möödunud aastal enim loetud Eesti laste- või noorteraamatu autorit. 2014. aastal oli Tallinna Keskraamatukogus kõige populaarsem uudisraamat Aino Perviku „Härra Tee ja proua Kohv. See on kirjanikule juba teine „Järje hoidja auhind - 2008. aastal oli keskraamatukogus enim loetud lasteraamat Aino Perviku „Paula sõidab kevadet vaatama.

Londonis avati Eesti ja Ungari muinasjuttude illustraatorite näitus

9. aprillil avati Ungari Kultuurikeskuses Londonis Eesti ja Ungari muinasjuttude illustraatorite näitus „Ristipidi lood“ („Crisscross Stories“). Kokku esitletakse näitusel 20 illustratsiooni. Tegemist on ühe esimese Eesti illustratsiooninäitusega Suurbritannias. „Näituse tegemise üks mõte oli ärgitada kahe maa kunstnikke ja kirjanikke omavahelisele koostööle ja tänaseks on see ka juba õnnestunud. Ungaris ilmus näiteks Peter Doka raamat „Lilla kuningatütar“ Anne Pikkovi piltidega. Meie loodame, et neid raamatuid tuleb peagi veel,“ ütles Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin SooneLoe edasi...

Moskvas avati Eesti lasteraamatute illustratsioonide ülevaatenäitus

Moskvas avati Eesti lasteraamatute illustratsioonide ülevaatenäitus

19. märtsil toimus Moskvas A. Gribojedovi nimelises lasteraamatukogus näituse „Südamega tehtud. Eesti lasteraamatute illustratsioonid“ avamine. Ülevaatenäitusel saab näha kümne autori töid. Eesti muinasjuttudest ja rahvaluulest on inspiratsiooni saanud Ülle Meister ja Piret Mildeberg, tänapäevaseid jutte illustreerib Anne Pikkov. Tiia Mets on autoriraamatu kirjutanud ja joonistanud toetudes Tallinna Vana Toomase legendile, Urmas Viigi pildid on tehtud kaasaegsele Ungari muinasjutule. Regina Lukk-Toompere illustreerib enne sõda ilmavalgust näinud raamatu uustrükki, Anne Linnamägi värsket lasteluulet, Katrin Ehrlich aga kaasaegseid Eesti muinasjutte. Juss Piho pildid on tehtud Norra ja Jakuudi muinasjuttudele, Viive Noor on inspiratsiooni ammutanud klassikast. Loe edasi...

---

Kuu raamat

Aprill 2015. Kätlin Vainola „Sonja ja kass”

Kätlin Vainola
„Sonja ja kass”

Kätlin Vainola on lasteraamatusõpradele tuttav nimi. Ta on kirjutanud peamiselt mudilastele ja algklassilastele ning iga tema teos on omamoodi ja eriline. Lustakas „Lift” (2013) ja mõtlik „Kus on armastus?” (2014) on kütkestavad ja leidlikud mudilaste pildiraamatud. Argielu võlusid ja valusid vaevad Kellist („Kelli – peaaegu haldjas” 2008; „Kelli hakkab piraadiks” 2014) ja Villest („Ville” 2006) pajatavad lood. „Mia, Konrad ja avanevad uksed” (2008) on aga hoopis põnevusjutt. Lisaks valdab kirjanik suurepäraselt asist, kuid siiski elavat, aimekirjandusele sobivat kirjutusviisi („Metsaelu aabits” 2009, „Tiigielu aabits” 2011, „Karuelu aabits” 2012). Viimati ilmunud „Sonja ja kass”, mida tinglikult võiks nimetada ka loomalooks, ühendab kirjaniku senise loomingu köitvamad jooned. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Sel kuul paotab oma sahtlit kunstnik Ulla Saar:

Sahtlites hoian ma igasuguseid asju, aga tuleb välja, et kõige põnevamad asjad seisavad mul hoopis kas töölaua kõrval hunnikus või suurel pikal riiulil selle kohal.

Näiteks hetkel kujundan ma koostöös KUMU-ga lastele muuseumi külastamise õpikaarte. Need on sellised mõnusad kaardid, kus on selgitused ja nõuanded eelkõige lapsevanemale: kuidas ja mida kunstiteost vaadates märgata. Olen tänulik, et saan selles üheaegselt põnevas ja vajalikus protsessis kaasa lüüa.

Teise suure asjana on mul varsti käsil üks Tartu teemaline raamat. Sellest peaks tulema moodsa arhitektuuri voltimise raamat lastele ja täiskasvanutele. Samuti ülipõnev projekt, minu jaoks ka suve veetmise projekt.

Ja siis on veel palju enda seest välja pugeda tahtvaid asju - tegelased, kes nõuavad postkaartidel, märkidel või mõnel muul kombel jäädvustamist.

---

Huvitavat siit ja sealt 

Tartu lastekirjanduse auhinna nominendid on selgunud
Tartu linn  annab tänavu esmakordselt välja Lapsepõlve auhinna nime kandva kirjandusauhinna, mille laureaadiks saab üks eelmisel aastal  laste- või noorsooraamatu üllitanud autor. Viieliikmeline žürii, mida juhtis kirjanik ja tõlkija Anti Saar, kuulutas auhinna nominentideks järgmised autorid ja teosed: Kairi Look Peeter, sõpradele Peetrike”, Maris Sööt Isaga kahekesi”, Juhani Püttsepp Liulood”, Piret Raud Mina, emme ja meie igasugused sõbrad” ning Indrek Koff Koju”. Auhinna väljaandmist korraldab Tartu linnaraamatukogu koos mänguasjamuuseumiga. Lapsepõlve auhinna laureaat kuulutatakse välja ning auhind antakse üle raamatu ja roosi päeval, 23. aprillil.

Uus kirjandusvõistlus otsib BestSellerit
6. aprillil kuulutati välja uus kirjandusvõistlus BestSeller 2015, mille põhieesmärk on motiveerida ning julgustada kirjanikke – nii uusi talente kui ka juba tuntud tegijaid – looma ning avaldama lugusid, et leida uus Eesti bestseller. Konkursile oodatakse eestikeelseid varem avaldamata käsikirju kolmes žanris – ilukirjanduslik proosa, aimekirjandus ja lastekirjandus. Võistluse auhinnafond on 10 000 eurot. Lastekirjanduse žürii koosneb lastest vanuses 7-12 aastat, žürii tegevust koordineerib lastekirjanduse eriauhinna väljaandja Reet Roos. Võistlustöid oodatakse hiljemalt 9. septembriks 2015. BestSelleri tegemistega saab end kursis hoida Facebookis.

Eesti Lastekirjanduse Keskuses on avatud Pavel Tatarnikovi näitus
Lastekirjanduse keskuses on 4. maini avatud nimeka rahvusvaheliselt tunnustatud Valgevene graafiku ja illustraatori Pavel Tatarnikovi (Tatarnikau) isikunäitus. Raamatuillustratsioonile pühendus Tatarnikov alates 1989. aastast. Algas ka kunstniku koostöö lastekirjanik Uladzimir Jagoudzikiga, kelle raamatutele „Printsess maa-aluses kuningriigis” (Царэўна ў подземным царстве) ja „Jutustus möödunud aegadest” (Аповесць мінулых гадоў) tehtud illustratsioonid on pälvinud rahvusvahelist tunnustust. P. Tatarnikov on illustreerinud H. C. Anderseni, vendade Grimmide, R. L. Stevensoni, A. Dumas’, Shakespeare’i jpt teoseid. Loe edasi...

Näitus „Pildi lugu“ Eesti Rahvusraamatukogus
Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis on 23. aprillini avatud näitus „Pildi lugu”, mis annab väikese läbilõike kodumaiste lasteraamatuillustraatorite viimaste aastate loomingust. Näituse koostas lastekirjanduse keskus.
Näitusel on 39 illustratsiooni 21 kunstnikult alates vanameister Ede Peebost kuni noorimateni – Ulla Saare ja Kristi Kangilaskini. Sinna vahele jäävad tuntud nimed: Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Jüri ja Piret Mildeberg, Viive Noor, Piret Raud, Catherine Zarip jpt. Piltide teema – nagu lastekirjandus ise – on väga mitmekesine, kuid domineerivad siiski muinasjutusüžeed. Muinasjutud ja muud lood, olgu need ammutuntud või kaasaegsed, on inspireerinud illustraatoreid kasutama nii klassikalisi väljendusvahendeid kui ka moodsaid tehnikaid.

Seilav näitus külastab 30 Taani sadamat
Taanis lastele suunatud kunsti ja kultuuriga tegelev organisatsioon BIBIANA sai Nordea sihtasutuselt 9 miljonit Taani krooni (1,2 milj eurot) toetust projekti „M/S BIBIANA – seilavad lood“ elluviimiseks. Laev M/S BIBIANA on liikuv lastekunsti ja -kultuuri näituse- ja õppekeskus, mis külastab aastatel 2015–2017 umbes 30 Taani sadamat. Nii laeva pardal kui ka paviljonis sadamakail pakutakse peredele, puhkajatele, lasteaedadele ja koolidele kunsti- ja kultuuriüritusi: töötube, ekskursioone, koolitusi ning kohtumisi lasteraamatuillustraatoritega. Esimese näitusena eksponeeritakse laeval Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Eesti Kujundusgraafikute Liidu koostatud rahvusvahelist illustratsiooninäitust „Meremuinasjutud”, mis alustas oma teekonda 2011. aastal Tallinnast – Euroopa kultuuripealinnast. Näitusel on töid kümne Läänemere riigi (sh Taani) 79 kunstnikult, kes esindavad oma maa illustratsioonikunsti kõrgtaset.

Maara Vindi näitus Viljandis Kondase keskuses
26. aprillini on Viljandis Kondase keskuses avatud Eesti ühe põnevaima ja isepäisema looja Maara Vindi graafikanäitus Üllas roos, kus saab nautida tema muinasjutulist haldjamaad kaunite ja ebamaiste olendite ja imeliste lilledega.

Eesti Lugemisühingu projekt „Lugeda on mõnus“ tähistas 15. sünnipäeva
10. aprillil kogunes Rocca al Mare Kooli saalitäis raamatuhuvilisi noori, et tähistada Eesti Lugemisühinguprojekti „Lugeda on mõnus“ 15. sünnipäeva. Üle-eestiline projekt on õpilaste ja neid juhendavate õpetajate vabatahtlik liikumine, mis kestab igal õppeaastal septembrist juunini. Projekti käigus loetakse põnevaid raamatuid ning loetu üle arutletakse interneti vahendusel. Eesti Lugemisühing alustaski projekti 2000. aastal rõhuasetusega arvutite kasutamisel – et arvutite kaudu lapsi, eriti poisse, lugemise juurde meelitada. Nüüd on asjalood muutunud, rõhk on raamatute lugemisel, interneti võimalusi kasutatakse muljete vahendamiseks, tavapärasest erinevate lugemisülesannete täitmiseks. Loe edasi...

Selgusid Sten Roosi muinasjutuvõistluse võitjad
4. aprillil kuulutasid Ann ja Ants Roos Tallinna raekojas välja Steni muinasjutuvõistluse võitjad. Võistlusele laekus kokku 386 juttu 10-15aastastelt kirjutajatelt.
Võitis Palamuse Gümnaasiumi 8. klassi õpilane Kaarel Vaakmann. Teiseks tuli Tartu Katoliku Hariduskeskuse 8. klassist Hant Mikit Kolk ja kolmanda koha  pälvis Laura Mägi Palivere Põhikooli 7. klassist.
Sten Roosi muinasjutuvõistlust korraldavad Ann ja Ants Roos oma varalahkunud andeka poja mälestuseks. Tööde hindamisel osalesid lastekirjanduse asjatundjad lastekirjanduse keskusest, Lääne Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonnast, lastekirjanik Leelo Tungal ajakirjast Hea Laps ning Ann ja Ants Roos. Loe võistluse tulemustest ka ajalehest Vooremaa.

Vikerraadio Õhtujutud on nüüd nutitelefonis
Laste ja vanemategi rõõmuks on Õhtujutte nüüd eriti mugav kuulata, sest Vikerraadio lõi koos Balti Filmi- ja Meediakooliga rakenduse nutitelefonidele ja tahvelarvutitele. Kuulata saab Eesti lastekirjanike jutte, rahvaste muinasjutte ja teisi toredaid lugusid. Rakendus on leitav märksõnaga Õhtujutt ning kättesaadav Android ja iOS operatsioonisüsteemidega nutiseadmetes.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.