OKTOOBER 2015

Hea uudistaja!

20. oktoober on ettelugemise päev, mida meil Eestis on tähistatud juba alates 1994. aastast. Oleme seda meelt, et ettelugemist ületähtsustada pole võimalik, see ongi tähtis. Väärtustame ühiselt ettelugemist ja loodame, et ka oktoobrikuu uudiskiri annab häid ideid, mis raamat järgmisena ette võtta.

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Kutsume seminarile "Laps kirjanduses 3" 20. oktoobril

Kutsume seminarile Laps kirjanduses 3

20. oktoobril kell 10.30–16.00 korraldavad Eesti Lastekirjanduse Keskus ning Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus seminari „Laps kirjanduses 3: Keelatud ja lubatud lastekirjanduses”. Seekordne teemapüstitus keskendub intrigeerivale, seni väheuuritud teemale: tsensuurile ja tabudele tänapäeva lastekirjanduses, sellele, millest lastele arvatakse sobivat kirjutada ja millest vaikitakse. Sissejuhatavalt piiritletakse tsensuuri liike ning ei puudu ka võrdlevad põiked kirjandusajalukku. Osavõtt on tasuta, palume eelnevalt registreeruda aadressil elk@elk.ee 16. oktoobriks. Loe edasi...

Rahvusvahelise illustratsiooninäitus „It’s Always Tea-Time”

Lastekirjanduse keskuses on 28. novembrini avatud rahvusvaheline illustratsiooninäitus „It’s Always Tea-Time”. Tänavu möödub 150 aastat Lewis Carrolli raamatu „Alice Imedemaal” (Alice’s Adventures in Wonderland, 1865) ilmumisest. Selle sündmuse tähistamiseks kutsus näituse kuraator Viive Noor oma kunstnikest sõpru üle terve maailma üheskoos Alicega teed jooma ja tulemus on jõudnud nüüd Eesti Lastekirjanduse Keskuse seintele. Näituse pealkiri on tsitaat raamatust „Alice Imedemaal” ja viitab tuntud teejoomise stseenile. Enamik pilte kujutabki jaburat teelaudkonda, aga on ka kunstnikke, kes käsitlevad teemat laiemalt. Näitusel osaleb 72 kunstnikku 19 riigist. Loe edasi...

Seminar Alice'i imeline unenägu

29. oktoobril kell 14–17 korraldavad Eesti Lastekirjanduse Keskus ja TTÜ Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi filosoofia õppetool lastekirjanduse keskuses seminari „Alice’i imeline unenägu”, mis on pühendatud Lewis Carrolli raamatu „Alice Imedemaal” 150. aastapäevale. TTÜ teaduri ja lektori Amirouche Moktefi ingliskeelne ettekanne räägib Lewis Carrollist ja tema loomingust. Lektor, õpetaja ja kirjanduskriitik Mare Müürsepp annab ülevaate Carrolli Alice’i-raamatute tõlgetest eesti keelde. Illustraator ja ELK kunstiekspert Viive Noor tutvustab Alice’i maailma läbi kunstniku silmade. Osavõtt on tasuta. Eelregistreerimine 26. oktoobrini aadressil elk@elk.ee.

Tulekul on Frankfurdi raamatumess

14.–18. oktoobril toimub 67. korda rahvusvaheline Frankfurdi raamatumess, mis on maailma kõige olulisem iga-aastane raamatusündmus. Esmakordselt on messil tõstetud eraldi fookusesse Baltimaade lastekirjandus. Kätlin Kaldmaa Eesti Lastekirjanduse Keskusest osaleb 17. oktoobril paneeldiskussioonis teemal „Nõukogude aeg Baltimaade lastekirjanduses“. Arutelu käigus otsitakse vastust küsimustele, kuidas Nõukogude aega lastekirjanduses kajastatakse ja miks on sellest alles nüüd kirjutama hakatud.
15. oktoobril esitletakse messil ka järjekordset The White Ravens 2015 kataloogi, milles tutvustatakse silmapaistvaid lasteraamatuid enam kui 50 riigist. Kataloogi kuuluvad ka Eesti lasteraamatud.

Lastekirjanduse keskust tunnustati Aasta Õpetaja Galal

Lastekirjanduse keskust tunnustati Aasta Õpetaja Galal

3. oktoobril toimunud Aasta Õpetaja auhinnagalal „Eestimaa õpib ja tänab“ oli Eesti Lastekirjanduse Keskusel au olla üheks nominendiks.

Täname kõiki sõpru ja toetajaid, kes pidasid meid Aasta hariduse sõbra tiitli vääriliseks!
Loe edasi...

---

Kuu raamat

Oktoober 2015. Kadri Hinrikus „Taaniel Teine”

Kadri Hinrikus „Taaniel Teine”

Kadri Hinrikus, kes tuli lastekirjandusse 2008. aastal mälestusraamatutega ning avaldas vahepeal kunstmuinasjutte, on naasnud realistliku laadi juurde. Tema seni edukaim teos, algklassilastele mõeldud tõsielujutustus „Et head haldjad sind hoiaksid” näitas Hinrikust kui köitvat eluvaatlejat ja osavat kirjutajat. Hiljuti raamatulettidele jõudnud „Taaniel Teine” on haldjaraamatu sümpaatne kaksikvend. Siin on esindatud autori varasemast tõsielujutust tuttavaks saanud küljed – laste hingeelu mõistmine, tundlikkus aktuaalsete valupunktide märkamisel ja kirjeldamisel ning optimistliku põhitooni hoidmine. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on.Oktoobrikuu Uudistajas paotab oma e-sahtlit armastatud lastekirjanik Aino Pervik:

Sahtel, kus ma oma töid hoian, on päris väike ja õhuke, kuid sinna mahub ikka hästi palju. Seal on mitu juba ilmunud raamatut. Seal on mitu ilmumata raamatut, mis valmis. Ja seal on ka igasuguseid mõtteid, millest tulevad uued lood ja raamatud.
Hakkame vaatama.
Hiireklõps. Sinivandi lood. Ilmunud on „Sinivant läheb lasteaeda”. Catherine Zarip teeb juba pilte uuele raamatule: „Sinivant kuulab unejuttu”. Ootamas on veel mitu Sinivandi lugu: „Sinivant joonistab”, „Sinivant on mardisant”, „Sinivant on haige”.

„Tähenärija ja Kriksadull” ilmub veel sellel aastal. Juttu on kahest sellikesest, kellele hirmsasti meeldivad raamatud. Paraku ajab raamatute lugemine Tähenärija peast segi, nii et Kriksadull saab kõvasti hirmu tunda. Kertu Sillaste pildid on täpselt sellised, nagu Tähenärija ja Kriksadulli seiklused ongi.

Just sai valmis „Hädaoru kuningas”, mida alustasin tükk aega tagasi. Nüüd on jutt lõpuni kirja pandud, kuid ühte-teist on seal vaja veel mõelda.

---

Huvitavat siit ja sealt

Käimas on Steni muinasjutuvõistlus
Noorelt lahkunud ja lapsena humoorikaid ning sõbralikust vaimust kantud loomamuinasjutte kirjutanud Sten Roosi vanemad Ann ja Ants Roos annavad kirjutamispisikust nakatunud lastele nüüd juba 24. korda võimaluse oma loominguga välja tulla. Steni muinasjutuvõistluse eesmärk on õhutada lapsi end oma emakeeles loovalt ja leidlikult väljendama, arendada nende kirjaliku eneseväljenduse oskust ning väärtustada noorte kirjutamishuviliste tegevust. Ann ja Ants Roos ootavad 10–15aastaste laste kirjutatud 1–2leheküljelisi muinaslugusid 22. detsembrini aadressil Endla tänav 2b–1, 90504 Haapsalu, märgusõnaga „Steni muinasjutuvõistlus”.

Eesti Kontserdi muinasjutusari Aladini imelamp
Eesti Kontsert rõõmustab sel hooajal uue sarjaga - „Aladini imelamp”. Kontsert on koht, kuhu on tore minna terve perega, et teha pühapäeval midagi koos, otsida hiljem üles raamat ja kuulata koos kõlanud muusikat. Muinasjutte vestavad tuntud ja armastatud näitlejad. Sarja kavaga saab tutvuda Eesti Kontserdi kodulehel.

Välja anti Arvo Pärdi lastelaulude plaat
Eesti Rahvusringhääling koostöös Arvo Pärdi keskuse ja Raadio Laste laulustuudioga andis välja Arvo Pärdi lastelaulude CD „Lapsepõlve lood”. Plaadil olevad laulud on kirjutatud vahemikus 1956–1970, enamasti näidenditele ja multifilmidele. Laste jutud ja laulud, nende mängumaailm olid Pärdi jaoks igapäevane loomulik keskkond. Veel praegugi, palju aastakümneid hiljem, teab ta peast hulga lasteriime ja naljasalme ning võib neid parajal hetkel taskupõhjast puistata. Lastega leiab Arvo Pärt kergesti ühise keele – samamoodi lapsed ka temaga. Plaat on sündinud laulja ja dirigendi Kadri Hundi algatusel, soovist salvestada Arvo Pärdi lasteloomingut Raadio Laste laulustuudioga ning seda ka laiemalt Eesti laste- ja mudilaskooride repertuaari tuua.

ETV2 avas uue laste veebilehe Lastejaam
19. septembril avati uus veebileht www.lastejaam.ee, kuhu on kokku kogutud ERRi erinevate kanalite järelkuulatavad ja järelvaadatavad lastesaated. Lastejaamast leiab nii õhtujutte, saates „Laste lood" tutvustatud raamatud kui ka telesaatest „Lastetuba" tuttava Tähenärija. Samuti leiab lehelt erinevaid mänge ja nuputamislehti. Lastejaama koondatakse ka uudiseid nii tulevatest kui ka toimunud sündmustest ja teavet, kuhu lastega minna ning mida teha.

Piibu ja Tuudu Mängumajas tegutseb räppar Risto
Lavastus „Räppar Risto, viimane hoiatus“ on muusikaline lugu sõprusest, rütmidest ja unistustest. Risto lemmiktegevuseks on trummeldamine. Nad asuvad elama uude koju, kus kohtuvad väga eriliste naabritega. Peagi ähvardab neid juba armsaks saanud uuest kodust väljakolimise oht. Ebamugav olukord laheneb aga peaaegu iseenesest, kui nad leiavad naabritega ühise huvi – tsirkuse. Dramatiseeringu on Sinikka ja Tiina Nopola Risto Räppari sarja esimese osa põhjal teinud Kristiina Jalasto, Anett Demjanov ja Marek Demjanov. Kunstnik on Kristel Maamägi ning laulud ja laulutekstid on Jarek Kasari loodud. Mängivad Katrin Valkna, Karl Valkna, Anett Demjanov ja Theodor Tabor.

NUKUs etendub lastelavastus Miisu”
18. oktoobril esietendub NUKU Auna teatrimajas (Auna tn 6) Hollandi lastekirjaniku Annie M. G. Schmidti samanimelisel lasteraamatul põhinev lavastus „Miisu”. Miisu on kass. Ja ei ole ka. Sest pärast üht saatuslikku söömaaega hakkavad temas toimuma ärevad muutused – tasapisi saab temast inimene, veetlev ja habras preili Miisu. Nüüd tuleb tal maha jätta oma armas kodu sõbralikus ja ühtehoidvas kassiperekonnas ning leida koht inimeste seas. Etendus on sobilik eelkooliealistele ja koolilastele (vanuses 5–12).

Kinos Artis tinistab Viplala
Kinos Artis jõudis kinolinadele Annie M. G. Schmidti raamatul põhinev koguperefilm „Viplala”. Vahva ja meelelahutusliku filmi nimiosaliseks on loomulikult kümnesentimeetrine olevus Viplala, kes on pärit maalt, kus kõik oskavad võluda, kuigi nad ise nimetavad seda tinistamiseks. Kuid Viplala ei oska väga hästi tinistada, ta tunneb seepärast häbi ja otsustab oma maalt lahkuda. Roomanud läbi pika koridori, satub ta perekond Blomi kööki. Ja iseenesest mõistetavalt kaasnevad sellise külalise saabumisega peres lõputud sekeldused ja seiklused. Film on dubleeritud eesti keelde ja nt Viplalale on hääle andnud näitleja Mart Müürisepp.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.