Author Archive

Lastekirjanike tuur “Tuleme külla!” Pärnumaal

Postitatud Anneli Kengsepp poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Teisipäeval, 7. mail 2019 viib lastekirjanike tuur kirjanduslikud kohtumised Pärnumaale. Kirjanikud Kätlin Vainola, Kairi Look ja nende mõlema raamatuid illustreerinud kunstnik Ulla Saar sõidavad külla Pärnu Ülejõe Põhikooli ja Paikuse raamatukogude noortele lugejatele.

Lastekirjanike tuur „Tuleme külla!“ on Eesti Lastekirjanduse Keskuse traditsioon, mis sai alguse 2013. aastal ja tuure korraldatakse kahel korral aastas. Külaskäikude ideeks on tuua lapsi raamatutele lähemale tutvustades neile uuemat Eesti lastekirjandust ja raamatute autoreid.

Lastekirjanike tuuri toetab Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo:
Liis Sein
617 7231
elk@elk.ee

 

19.-21. aprillil toimub Tallinna raamatumess

Postitatud Anneli Kengsepp poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Nagu viimastel aastatel tavaks, leiab ka sel kevadel Eesti Rahvusraamatukogus aset Tallinna raamatumess, millel kirjastused saavad tutvustada oma toodangut ja suhelda lugejatega, korraldada raamatuesitlusi ning kohtumisi kirjanikega. 19.–21. aprillini 2018 toimub hulk sündmusi nii lastele kui ka suurtele, oodatud on nii eesti kui ka vene keelt kõnelejad.

Raamatumessi programmis on oma kindla koha leidnud kirjandusfoorum ja tüpograafiaseminar. Raamatuid müüvad ligi 20 kirjastust, toimuvad kohtumised autoritega, raamatuesitlused, töötoad, tegemist jätkub nii suurtele kui väikestele huvilistele.

Eesti Lastekirjanduse Keskus tegutseb messi lastealal väikeses konverentsisaalis reedel, 20. aprillil:

10.00–11.45
Muinasjututund lasteaialapsele
Muinasjututunnis arutame lasteaialastega, mis on muinasjutt ja mis muistend, kes neid jutte kirjutasid ja kuidas käib jutuvestmine. Lavastame ja mängime ette ühe kuulsa muinasloo.
Gruppidel palume eelnevalt registreeruda aadressil raamatumess@gmail.com

12.00–13.30
Tähemängud Nukitsaga
Nukits ootab 1. klasside lapsi, et mängida tähemänge, lugeda toredat juttu ja meisterdada täheloomi.
Gruppidel palume eelnevalt registreeruda raamatumess@gmail.com

14.00–15.45
Raamatututvustus
Iga aasta ilmub Eestis ohtralt uusi lasteraamatuid, milles orienteerumine võib esmapilgul lausa segadust tekitada. Uutest ahvatlevatest raamatutest ja nende autoritest tuleb juttu Tallinna Raamatumessil, kus lasteaedade õpetajatele tutvustab raamatuid lastekirjanduse keskuse lugejateeninduse juhataja Anne Kõrge. Registreerumine SIIN.

Messi korraldavad Eesti Kirjastuse Liit ja Eesti Rahvusraamatukogu koostöös Tallinna Kirjanduskeskuse, Eesti Kujundusgraafikute Liidu, Eesti Lastekirjanduse Keskuse, Tallinna Keskraamatukogu, Eesti Kirjanike Liidu  ja mitmete kirjastustega.

Kohtumiseni raamatumessil!

Aabitsapidu Vabaduse väljakul – Piip ja Tuut lähevad kooli

Postitatud Anneli Kengsepp poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Aabitsapidu 2015Neljapäeval, 1. septembril 2016 kell 14-16 on kõik Tallinna koolide esimeste klasside õpilased koos perede ja õpetajatega oodatud Vabaduse väljakule aabitsapeole, kus koos lastega tähistavad koolitee algust Piip ja Tuut, Mikk Mäe ja paljud teised.

Peokavas leidub tegevust igale vanusele ja maitsele. Suurel laval on kahetunnine kontsert, kus üles astuvad Tallinna huvikoolide tantsu- ja muusikakollektiivid, teadusteater ja tsirkus, NUKU näitlejad esitavad Krõlli räppi. Peaesinejaiks on Tallinna 21. Kooli 4. klassi ansambel „Traffic Lights“ ja Mikk Mäe oma bändiga.

Väljakul on avatud linna huvikoolide, Tallinna Loomaaia, Energia Avastuskeskuse, Eesti Ajaloomuuseumi, NUKU teatri ja muuseumi, Lennusadama, Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Tallinna Linnamuuseumi töötoad, kus viiakse läbi vahvaid katseid ja meisterdatakse.

Lapsed saavad hüpata batuudil ja neile jagatakse õhupalle. Lastel tuleb kindlasti kaasa võtta kevadel lasteaiast saadud peokutsed, sest nende alusel loositakse välja ahvatlevaid auhindu.

Esimeste klasside õpilaste ja nende õpetajate auks korraldatava „Aabitsapeo“ traditsioon sai alguse 2009. aastal, tänavune pidu on juba seitsmes. Pidu korraldavad Tallinna Haridusamet ja Tallinna Kesklinna Valitsus.

Lasteraamatukoguhoidjate õpipäev „Otsides otseteed lugejani” 11. mail

Postitatud Anneli Kengsepp poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Opipaev2_201511. mail 2016 kell 10.30–15.35 Eesti Lastekirjanduse Keskuses

Ootame lasteraamatukoguhoidjaid ja teisi huvilisi kevadisele õpipäevale, mis sel korral kannab pealkirja „Otsides otseteed lugejani”. Õpipäeval keskendume meie meelisteemadele: räägime raamatutest, lugema õppimisest ja raamatutega lugejateni jõudmisest.

Päevakava:
10.30–10.35 Avasõnad / Anneli Kengsepp
, lastekirjanduse keskuse arendusjuht

10.35–11.00 Tee hea raamatu juurde / Eva Koff, kirjanik, tõlkija ja õpetaja
Kuidas tunda ära (head) kirjandust kogu lastele mõeldud teoste virrvarris? Kes üldse peaks see äratundja olema (ema-isa, vanaema-vanaisa, vend-õde, õpetaja, raamatukoguhoidja, sõber…) ja mida peaks tegema, et „ära tuntud” kirjandus jõuaks lapse lugemislauale ka olukorras, kus kirjandusest on saanud vaid üks laiguke meeletult suures ja kirjus infoväljas?

11.00–11.30 Lasteraamat jutustab lapse hirmust / Juhani Püttsepp, kirjanik
Kuidas sündis raamat „Lugu väikesest tammepuust, vihast ja varesest”, milles on juttu perevägivallast ja selles kannatavast lapsest. Mille poolest oli sellise raamatu kirjutamine ebatavaline ja mida on öelnud lapsed, kellega kirjanik neil teemadel kohtunud on.

11.30–12.00 Vägivalla temaatika käsitlemisest kirjanduse abil / Liina Nagel, Lähte Ühisgümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja
Mõte on tuttav ja lihtne: mida rohkem laps loeb, seda empaatilisem ja hoolivam ta on. Magistritöö „Vägivalla temaatika käsitlemine III kooliastme kirjandustundides” (2015) praktilisse osasse on valitud just selliseid tekste, kus vägivalla olemus ei pruugi olla üheselt mõistetav ja äratuntav. Kui juba tekstid käes, siis mis nendega edasi teha? – mõtteid algajalt õpetajalt.

12.00–12.30 Lugemiskoera roll laste lugema õppimisel / Kati Ernits, lugemis- ja teraapiakoera juht, Eesti Kennelliidu atesteeritud koerte koolitaja, psühholoog
Ettekandes tuleb juttu koerale lugemise efektiivsusest ja kuidas eesmärgipäraselt lugemiskoera kaasata lastekirjanduse keskuse ja erahuvikooli Keeleilu näitel.

12.30–13.30 LÕUNA

13.30–14.00 AB, hakka pähe! Lugemisoskusest ja -raskusest, sekka ka kirjutamisest / Kadi Lukanenok, Tallinna Ülikooli eri- ja sotsiaalpedagoogika lektor, pedagoogikamagister
Ettekanne käsitleb lugemisraskuse olemust ja põhjuseid, kuidas probleemi ära tunda, mõista ja kuhu abi saamiseks pöörduda. Ettekande teises pooles saame ülevaate keskkonna kohandamise võimalustest.

14.00–14.30 Laste lugemisharjumuste edendamisest Soome Lugemiskeskuses / Anu Laitila, Soome Instituudi juhataja
Mida tehakse Soomes laste lugemisharjumuste edendamiseks? Anu Laitila tegutses Soome Lugemiskeskuse tegevjuhatajana kuni 2014. a lõpuni ja jagab toonaseid kogemusi, sealseid lugemisprojekte ja laste, eriti poiste lugema motiveerimise püüdlusi.

14.30–14.50 Skype raamatuklubist / Kristel Palk, Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonna juhataja
Tallinna Keskraamatukogu „Skype raamatuklubi” projekt on saanud Karl Suure Euroopa Noorteauhinna rahvuslike konkursside Eesti võitjaks ning on pälvinud Tallinna spordi- ja noorsooameti tunnustusauhindade konkursil laste- ja noortesõbraliku teo eriauhinna.

14.50–15.10 Kirjutama loovalt ja lõbusalt / Kätlin Vainola, kirjanik, lastekirjanduse keskuse loovkirjutamise huviringi juhendaja
Eelmisel sügisel käivitus lastekirjanduse keskuses loovkirjutamise huviring 3.–4. klassi lastele. Nüüdseks on lapsed juba pea aasta selles huviringis osalenud ja võib teha natuke kokkuvõtteid.

15.10–15.30 Põhjused, miks mitte raamatuid lugeda / Priit Kruus, Tallinna Ülikooli eesti kirjanduse ja kirjandusdidaktika lektor
Tõenäoliselt ei kirjuta kirjanik raamatuid sellepärast, et kultuur on tähtis ja kirjandus on oluline. Ega ka mitte sellepärast, et olla tark ja hea sõnavaraga. Miks aga kõlbavad need põhjusteks, miks peaks (noor) lugeja raamatuid lugema? Või siis ikkagi ei kõlba?

15.30–15.35 Kokkuvõte

Osavõtt õpipäevast on tasuta.

Osalejate arv on täis ja registreerumine õpipäevale lõppenud!

Info tel 617 7231 või elk@elk.ee

 

Esinemiskoolitus lastekirjanikele ja illustraatoritele 29. aprillil

Postitatud Anneli Kengsepp poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

20141110-0531Reedel, 29. aprillil 2016 kell 13.30-17.30 toimub lastekirjanduse keskuses lastekirjanikele ja illustraatoritele mõeldud esinemiskoolitus “Hea esinemise ABC”.

Lastekirjanikel ja illustraatoritel tuleb ikka aegajalt astuda lavale ja esineda noorele publikule.
Et see õnnestuks ja pakuks rõõmu nii esinejale kui ka kuulajatele, kutsume kirjanikke ja illustraatoreid praktilisele esinemiskoolitusele.

Koolitusel keskendutakse küsimustele, kuidas oma esinemist planeerida, kuidas häälestuda, saada üle hirmust esinemise ees, võita tähelepanu ja esitada oma sõnum lastele arusaadavalt, atraktiivselt ning veenvalt.

Koolituse viib läbi esinemiskoolitaja Andres Dvinjaninov, kes on tuntud näitleja, lavastaja ja teatrijuhina.

Osalemine tasuta.

Eelregistreerimine koolitusele 25. aprillini aadressil elk@elk.ee.

Koolitust toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.

Lastekirjanduse keskust tunnustati Aasta Õpetaja Galal

Postitatud Anneli Kengsepp poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Eestimaa_opib_ja_tanab20153. oktoobril 2015 toimunud Aasta Õpetaja auhinnagalal „Eestimaa õpib ja tänab“ oli Eesti Lastekirjanduse Keskusel au olla üheks nominendiks. Täname kõiki sõpru ja toetajaid, kes pidasid meid Aasta hariduse sõbra tiitli vääriliseks!

Piirkondliku ja üleriigilise tunnustamise „Eestimaa õpib ja tänab“ kaudu tõstetakse esile õpetajate, õppejõudude, koolijuhtide, hariduse sõprade ja suunajate suurepärast tööd ning üksikisikute ja organisatsioonide tegevust hariduse toetamisel. Tunnustatakse viimase viie aasta jooksul ellu viidud tulemuslikke tegusid ja koostööd, millel on märkimisväärne mõju õpilaste arengule, kogukonnale ja ühiskonnale. Samuti on eesmärgiks heade kogemuste jagamine üle Eesti.

Soovime kõikidele õpetajatele head õpetajate päeva!

Lisainfo auhinnagala kohta: http://www.hm.ee/et/gala

Tulekul on vabariiklik 4. klasside ettelugemise võistlus teemal “Muusika lasteraamatutes”

Postitatud Anneli Kengsepp poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

lugeja_sin20. oktoobril tähistatakse Eestis ettelugemise päeva, mida juba mitmeid aastaid on Eesti Lastekirjanduse Keskuses ära märgitud vabariikliku ettelugemise võistlusega. Kuna hetkel on käimas muusika-aasta, otsime me muusikat ka raamatutest. Kõlab ju hästi, et muusika-aasta ettelugemise päeva teema on „Muusika lasteraamatutes”.

Muusika puudutab meid kõiki ja niiviisi märkamatult võib seda teemat leida väga erinevatest raamatutest. Kusagil on juttu suurtest muusikutest, mingis raamatus mängib raamatutegelane viiulit, mõnes loos tehakse koolibändi ja keegi raamatukangelastest ei pea hoopistükkis üldse viisi… Soovituslikuna pakub Eesti Lastekirjanduse Keskus lugemisvalikut mitmekümne raamatu seast.

Ettelugemise võistlusest ootame osa võtma 4. klasside lapsi üle Eesti. Tallinnas toimuvale finaalvõistlusele eelnevad maakondlikud võistlused, mille viivad läbi maakondade keskraamatukogude lasteosakonnad.

Tallinna eelvoor toimub Tallinna Õpetajate Maja algõpetuse sektsiooni eestvedamisel 15. oktoobril kell 13.00 Eesti Lastekirjanduse Keskuses.

Võistluse finaal toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuses laupäeval, 17. oktoobril kell 12.00. Ootame osalema iga maakonna ning Tallinna ja Tartu 4. klasside parimaid ettelugejaid. Igast maakonnast/linnast on oodatud üks osaleja koos saatjaga.

Teksti ettelugemiseks on aega 3 minutit. Raamatute väärtustamiseks palume võimalusel ette lugeda raamatust, mitte paberilehelt.

 Soovituslik lugemisvalik
(Mõne raamatu puhul on konkreetne lugu sulgudesse lisatud, teiste puhul jääb otsimis- ja leidmisrõõm.)

1. Leelo Tungal „Naljatilgad lähevad laulupeole”
2. Aino Pervik „Presidendilood” (President kontserdil)
3. Piret Raud „Teistmoodi printsessilood” (Printsess Emilia lauluhääl)
4. Jaan Rannap „Viimane Valgesulg”
5. Jüri Parijõgi „Jutte” (Kui me hakkasime pillimeesteks)
6. Heljo Mänd „Väikesed võililled” (Pühapäevamuusika. Pisik)
7. Henno Käo „Kui mind üldse olemas ei oleks” (Kui ma oleksin lõõtspill)
8. Ilmar Tomusk „Inglid kuuendas B-s” (Kuues B klass)
9. Ilmar Tomusk „Volli kasvab suureks” (Volli mängib koos isaga Türgi marssi)
10. Ilmar Tomusk „Tere, Volli!” (Volli teeb bändi)
11. Ilmar Tomusk „Kriminaalne koolipapa”
12. Markus Saksatamm „Tont ja mannapuder” (Räpikunn)
13. Markus Saksatamm „Tädi hakkab tuuleloheks” (Tädi Luule kuulus laulukoor)
14. Ülo Vooglaid „Vanaisa” (Laulmine)
15. Kerttu Soans „Olivia ja esimene maailm” (Olivia ja muusika)
16. Wimberg „Suur pidusöök” (Kanapoeg Indrek ja tema bänd)
17. Kärt Hellerma „Õrnad kõrvad“
18. Siiri Laidla „Norman Kartmatu ja Noodila vennaskond”
19. Liina Kulu „Kuidas taltsutada tšellot”
20. Tiia Soasepp „Ööjalutuskäik” (Madonna kontsert)
21. Margit Sarapik „Kalendrilinnas aeg ei peatu” (Kas räppar peab viisi pidama)
22. Toivo Tootsen „Jõhvi Joosepi juturaamat” (Moepill)
23. Toivo ja Tõnis Tootsen „Jõhvi Joosepi jututuba” (Eurovisioon)
24. Toivo ja Tõnis Tootsen „Jõhvi Joosepi koolijutud” (Eurovisioon)
25. Maria Parr „Vilgukivioru Tonje”
26. Moni Nilsson-Brännström „Tsatsiki ise”
27. S.Olsson, A. Jacobsson „Berti päevikud” (pea igas osas hakatakse bändi tegema)
28. Aleksander Raskin „Väike papa” (Kuidas papa muusikat õppis)
29. Ernst A. Ekker „Härra pidulik muutub” (Nagu tuulekohin)

NB! 22., 23. ja 24. lugu on sama, erinevate aastate töötlused.

Nimekiri ei ole lõplik ja kindlasti leiate veel raamatuid, kus on muusikast juttu.

Finaalis hindab laste ettelugemist kolmeliikmeline žürii koosseisus Nele-Liis Vaiksoo, Mihkel Tikerpalu (NUKU) ja Anneli Kengsepp (ELK). Muusikata ei möödu kindlasti ka võistluse vaheaeg. Perkussionist Hele-Riin Uib toob lugemisvõistluse juurde hoopis teised rütmid ja helid.

Kuna võistlusele tuleb osavõtjaid igast Eestimaa paigast, soovime nende Tallinnas viibimise muuta võimalikult huvitavaks ja mitmekesiseks. Lisaks võistluspäevale lastekirjanduse keskuses külastavad lapsed koos saatjatega Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi (Müürivahe 12).

Maakondade esindajate nimed ja ettelugemisele tulevate raamatute pealkirjad palume teatada 15. oktoobriks Anne Kõrgele, annek@elk.ee või 617 7237.

 

Lastekirjanduse keskus tegutseb 12. septembril Kadriorus Vilde muuseumi publikupäeval

Postitatud Anneli Kengsepp poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Vilde muuseumi publikupäeva plakat 2015Eduard Vilde juubeliaastat jääb lõpetama 12. septembril 2015 kell 11-17 Vilde muuseumis toimuv publikupäev „Külmetava kirjaniku juures“.

Sel päeval kell 12.00 on viimane võimalus koos kuraatoriga tutvuda Vilde muuseumi menuka ja palju tähelepanu pälvinud aastanäitusega „Külmetav kirjanik“. Näitus käsitleb esimest korda Eesti 20. sajandi ühe mõjukama ja menukama kirjaniku Eduard Vilde terviselugu ja eraelu.

Vilde kirjandussalongis esinevad loengutega kell 13.00 ajaloolane David Vseviov (teemal „Võim kui haigus“) ning kell 15.00 elukutseline elu-uurija, mitmetel vaimsetel teemadel kirjutav hinnatud muinasjutuvestja Erki Kaikkonen (teemal „Kuidas leida sisemist rahu kohtudes maailmadega enda sees ja enda ümber“).

Eesti Lastekirjanduse Keskus seab end sisse Vilde lasteverandal ja igal täistunnil pakutakse eri vanuses lastele sisukaid, tervise ja looduse teemadest tõukuvaid tegevusi.

Kõikide nende tegevustega saab ka lastekirjanduse keskuses aastaringselt tegeleda.

11.00 – MEISTERDAMINE
Kas sina tead, mis võluvägi on peidus taimedes? Räägime ravimtaimedest ja meisterdame endale ühe taimetarga raamatu.

12.00 – MUDILASTUND
Ootame pere pisemaid (2-4-aastaseid mudilasi) oma emme/issiga jututundi. Loeme loo aplast röövikust. Õpetame emmedele jonnihoogudest terveks ravimise kunsti ning mudilastele halva tuju ära kaotamise võluvõimu.

13.00 – KUNSTIKAMBER
Oootame lapsi, et teha  marjanägusid. Joonistame-kirjutame-värvime raamatu maitsvatest viljadest.

14.00 – SÕNAKAMBRI LOOD JA MÄNGUD
Sõnakambri tunni juhatab sisse lugu ühest targast ravitsejanaisest. Seejärel mängime sõnamänge, kuulame loodushääli, meisterdame.

15.00 – LOOVKIRJUTAMINE
Kas oled kuulnud metsamuinasjutte? Seal võib kohtuda haldjate, lindude, loomade, igasuguste salapäraste vastutulijatega. Vahel mets aitab, vahel eksitab. Vahel on vaja loitsu või mõnd muud kavalust, et sealt välja pääseda. Tule kirjutama metsast ja selle salapärasest maailmast!

16.00 – PÄRASTLÕUNA PEREHOMMIK
Teeme tutvust kunstniku-kirjanikuga, kelle looming on tihedalt loodusega seotud. Meisterdame vahvaid tegelasi ja mõtleme nendega lugusid välja.

Avatud on mõnus Vilde trepikohvik, tutvuda saab Vilde omaaegse koduga.

E. Vilde muuesum asub Kadriorus aadressil Roheline aas 3.

Sissepääs muuseumisse 1€

Lisainfo www.linnamuuseum.ee/vildewww.facebook.com/vilde

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, PublikTV

Tallinnas algab kooliaasta laste Aabitsapeoga

Postitatud Anneli Kengsepp poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

AABITSAPIDU plakat 20151. septembril 2015 kell 14.00-16.00 on kõik vastsed koolijütsid oodatud koos perede ja õpetajatega Vabaduse väljakule Aabitsapeole.

Suurel laval toimub kontsert, mille peaesinejaks on Karl-Erik Taukar oma bändiga.

Üles astuvad ka populaarne teadusteater Kolm Põrsakest ja tsirkusestuudio Folie. Peale selle Liisa Randver Tallinna Mesimummu Lasteaiast, Tallinna Inglise Kolledži Mudilaskoor (õp Margot Petersoni juhatusel) ja paljud teised.

Avatud on linna huvikoolide, Tallinna Loomaaia, Energia Avastuskeskuse, Lennusadama, Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Tallinna Linnamuuseumi telgid, kus viiakse läbi töötubasid, tehakse vahvaid katseid ja meisterdatakse, lastele tehakse näomaalinguid.

Lapsed saavad lustida batuudil ning loosirattas ootavad neid toredad auhinnad.

Loosimisele panevad õla alla Kalev Spa, SA Eesti Vabaõhumuuseum, NUKU teater ja muuseum, Tallinna Teletorn, Rahvusooper Estonia ja Kirjastus Tänapäev.

Esimeste klasside õpilaste ja nende õpetajate auks korraldatava Aabitsapeo traditsioon sai alguse 2009. aastal. Seda korraldavad Tallinna Haridusamet ja Tallinna Kesklinna Valitsus.

Eesti illustraatorite näitus „Elas kord…” alustas Itaalia ringreisi

Postitatud Anneli Kengsepp poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

GrimmidkutseNädalavahetusel avati Itaalias, Aostas Finaosta ekspositsioonisaalis Eesti lasteraamatute illustraatorite näitus „Elas kord…”. See on esimene kord, kui Eesti illustratsioonikunsti nii laialt ja põhjalikult Itaalias  tutvustatakse.

Aostas rahvusvahelise kirjandusfestivali Les Mots raames eksponeeritaval näitusel on väljas 59 tööd 20-lt Eesti kunstnikult ja näitus keskendub vendade Grimmide muinasjuttudele. Näitust saadab itaalia- ja ingliskeelne kataloog, millele on kirjutanud eessõna kuraator Viive Noor ning saateteksti kunstiteadlane Vappu Thurlow.

Näituse kuraator Viive Noor selgitab: „Näitus sai väga mitmepalgeline alates kunstnikest, kellest noorimad alles alustavad oma loometeed ja vanemad on jõudnud oma elatud aastatega jätta märgatava jälje meie kunstilukku. On töid, mille adressaadiks on lapsed, on töid, mille adressaadiks on suured inimesed. Aga nagu muinasjuttude puhul ikka – igaüks leiab oma.”

Mõte pühendada sel aastal Itaalias ringlev Eesti illustratsioonide näitus „Elas kord…” just vendadele Grimmidele tekkis seetõttu, et paljud Grimmide lood on ümber kohandatud XVI – XVII sajandi Napoli õukonnapoeedi ja rahvaluulekoguja Giambattista Basile muinasjuttudest, nende seas näiteks üks kuulsamaid Grimmide lugusid „Uinuv kaunitar”.

Näitusel on eksponeeritud pildid järgmistelt kunstnikelt: Sveta Aleksejeva, Anu Kalm, Kristi Kangilaski, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Tiia Mets, Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Gerda Märtens, Viive Noor, Juss Piho, Anne Pikkov, Ulla Saar, Kertu Sillaste, Catherine Zarip, Tiina Mariam Reinsalu, Maarja Vannas-Raid ja Urmas Viik.

Näitust „Elas kord…” korraldavad Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Itaalia Eesti Selts, seda rahastavad EV Kultuuriministeerium ja Eesti Kujundusgraafikute Liit ning toetavad EV Suursaatkond Roomas, Valle d’Aosta Maakonnavalitsus, kirjandusfestival Les Mots ja Frascati Poesia Selts.

Näitus jääb Aostas avatuks 7. juunini ning liigub edasi Anagnisse, Rooma ja Materasse .

Lisainfo:
Fotosid avamisest Itaalia Eesti seltsi FB lehel.

Viive Noor, Eesti Lastekirjanduse Keskuse kunstiekspert, tel 5557 9930
Ülle Toode, Itaalia Eesti Selts, tel +39 335 126 8574