Author Archive

Nukk näituselt "5 tunnet"

Kunstirohke augustikuu lastekirjanduse keskuses

Postitatud Kadri Naanu poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Anna Forlati illustratsioonAugustikuu on lastekirjanduse keskuses rõõmsalt kunstirohke, sest majas on avatud lausa neli näitust korraga. Keskuse külastajatele näitavad lahkesti oma töid kunstnikud Itaaliast, Venemaalt ja kodusest Eestist. Näha saab nii nukukunsti, tekstiilikollaaže, illustratsioone kui muudki põnevat. Näitused on huvilistele avatud kuni 30. augustini.

29. juulist 2019 on keskuse pööningugaleriis avatud kunstiprojekti „5 tunnet“ valiknäitus. Väljapanekus on nukud ja teised kunstiesemed, mida eksponeeriti rahvusvahelisel nukukunsti näitusel Peterburi Kunstnike Liidu suures näitusesaalis. Valik Peterburis näha olnud eksponaatidest on tutvumiseks väljas lastekirjanduse keskuse pööningul. Projekti kuraatoriks on Tallinnas tegutsev Peterburi kunstiteaduste doktor Tatjana Mohrjakova. Loe lisa…

Lisaks nukukunstile on pööninguvitriinides võimalik näha ka tekstiilikollaaže Peterburi kunstnikult Tatjana Tšursinovalt. Näitus kannab pealkirja „Avatarid“. Kunstnik kujutab tekstiilportreedel kuulsuseid, kultuuritegelasi, ajaloolisi suurkujusid ning tavainimesi. Teiste seast leiavad oma tekstiililise teisiku armastatud klassikud nagu Alexander Puškin, William Shakespeare ja Lev Tolstoi. Loe lisa…

 

Teisipäeval, 30. juulil 2019 kell 16.00 avatakse keskuse trepigaleriis illustraator Mare Hundi juubelinäitus „Mängult või päriselt?“ Näitusel on võimalik tutvuda valikuga Hundi illustratsioonidest, raamatukujundustest ja tarbegraafikast, mille keskseks teemaks on mänguasjad. Külastaja saab neid töid vaadates teadmisi nii Euroopa nukuajaloost kui Eesti talulaste mängudest. Tehnikatest on kõige enam kasutatud tušijoonistust ja kollaaži. Loe lisa… 

Samal ajal avatakse keskuse saalis hinnatud itaalia illustraatori Anna Forlati isikunäitus. Forlatit on nimetatud kameelioniks tema tööde muutuva stiili tõttu. Kunstnikule meeldib erinevate tehnikatega eksperimenteerida ning tema illustratsioonide kinnismotiivideks on mitmesuguste looduslikud elemendid. Keskuses saab näha valikut illustraatori stiililiselt mitmekülgsest loomingust. Loe lisa…

Anna Forlati illustratsioon

Tatjana Tšursinova tekstiilikollaaž

Tatjana Tšursinova näitus lastekirjanduse keskuse pööningul

Postitatud Kadri Naanu poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Alates esmaspäevast, 29. juulist 2019 on Eesti Lastekirjanduse Keskuse pööningugaleriis võimalik näha Peterburi tekstiilikunstniku ja illustraatori Tatjana Tšursinova tekstiilikollaažide näitust „Avatarid“. Näitus on avatud 30. augustini.

Tatjana Tšursinova on tuntud Peterburi kunstnik, kes tegeleb lisaks tektiilikunstile ka graafika, maalimise ja raamatute illustreerimisega. Lastekirjanduse keskuses on huvilistel võimalik tutvuda valikuga kunstniku tekstiilikollaažide seeriast „Avatarid“. Seeria loodi veebruaris Peterburi Teatri- ja Muusika muuseumis avatud näituse „Käsitöö Facebook“ tarbeks ja selle kollaažidel kujutab kunstnik kuulsuste,tuntud kultuuritegelaste, ajalooliste suurkujude ning tavainimeste portreesid. Teiste seast leiavad oma tekstiililise teisiku armastatud klassikud nagu Alexander Puškin, William Shakespeare ja Lev Tolstoi.

Tatjana Tšursinova sündis aastal 1946. Ta õppis Ilja Repini nimelises kunstiinstituudis ja lõpetas 1969. aastal Leningradi V. I. Muhhina nimelise kõrgema kunsttööstuskooli tekstiilikunsti osakonna. 1972. aastast alates töötas ta A. M. Kištšenko nimelises kunsti- ja käsitööinstituudis, kus ta maalis avalike hoonete interjööride kujundamiseks mõeldud ainulaadseid kangaid. Samal ajal illustreeris kunstnik mitmeid lasteraamatuid ja tegi koostööd kirjastustega Moskvast, Peterburist ja Tokyost. Alates 1991. aastast on kunstnik pühendunud lapitehnikas tööde ja tekstiilmänguasjade valmistamisele.

Kunstnik on lapitehnika abil kujutanud muuhulgas reisimuljeid Aasiast ning saanud inspiratsiooni pärsia miniatuuridest. Samuti on ta “ornitoloogi täpsusega” loonud tekstiilkujutisi lindudest.

Kunstnik on osalenud mitmetel rahvusvahelistel näitustel: „Naised ja linnud“ (siidimaal, Helsingi 2000), „Linnud ja Inglid“ (lapitekid ja nukud, Helsingi 2006), „Soe valgus“ (lapitekid ja graafika, Peterburi 2011).

Loe lisaks:
https://theatremuseum.ru/event/vostochnyy_katalog

Viive Noor rahvusvahelisel Rabka lastekirjanduse festivalil

Postitatud Kadri Naanu poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

9.–12. juulil 2019 toimub Poolas Rabka linnas rahvusvaheline lastekirjanduse festival, millest võttis osa ka eesti illustraator Viive Noor. Noor kureeris festivali illustratsiooninäitust, viis läbi töötube ja osales lugemise teemalises vestlusringis.

Festival avati ametlikult 10. juulil Viive Noore kureeritud rahvusvahelise illustratsiooninäitusega „Mägedest mereni”. 11. juulil viis Noor Rabka avalikus raamatukogus läbi töötoa „Suvi aias”. Järgmistel päevadel osaleb illustraator koos sakslanna Carola Gaede (Rahvusvaheline Noorteraamatukogu, München) ja Poolast pärit õppejõu Anna Janus-Sitarziga (Jagiełło ülikool, Kraków) vestlusringist „Kuidas koos laste ja noortega lugeda?”. Samuti kõneleb Noor festivalikülastajatele rahvusvahelise illustratsiooninäituse kureerimisest.

Lastekirjandusele pühendatud festival toimub Poolas spaade poolest tuntud Rabka linnas. Peredel on siin võimalik üheskoos aega veeta ja saada teadmisi mitmete kunstivaldkondade kohta. Festivali külastavad silmapaistvad loojad nii Rabkast kui mujalt maailmast, et lugejatega kohtuda ning luua kontakte tulevaste põnevate koostööprojektide tarbeks. Esinejaid on kohale tulnud nii Poolast, Eestist, Saksamaalt, Rootsist kui Itaaliast, et lapsi lugema innustada. Lisaks lastele leiavad festivaliprogrammis tegevusi ka täiskasvanud. Lapsed ei ole festivalil passiivsete pealtvaatajate rollis, vaid neid julgustatakse mitmetes töötubades ka ise looma. Sel aastal on festivali teemaks „Mägedest mereni” ning lähemalt keskendutakse meid ümbritsevale loodusele ja selle kaitsmist kujutavatele raamatutele.

Nukk näituselt "5 tunnet"

Valiknäitus “5 tunnet” lastekirjanduse keskuse pööningul

Postitatud Kadri Naanu poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Nukk näituselt "5 tunnet"Alates esmaspäevast, 29. juulist 2019 on Eesti Lastekirjanduse Keskuse pööningugaleriis avatud Stuudio 14 rahvusvahelise projekti „5 tunnet“ valiknäitus. Näitus on avatud kuni 30. augustini.

Lastekirjanduse keskuse pööninguvitriinides saab näha valikut nukkudest, mida eksponeeriti rahvusvahelisel nukukunsti näitusel Peterburi Kunstnike Liidu suures näitusesaalis. Maikuus toimunud näituse ühe osa moodustas rahvusvaheline kunstiprojekt „5 tunnet“, mille kuraator on Tallinnas tegutsev Peterburi kunstiteaduste doktor Tatjana Mohrjakova. Tema näitus hõlmas Kunstnike Liidu terve rõdusaali ning lisaks kunstnukkudele võis seal näha teisi kunstiobjekte, keraamikat, kollaaži ja graafikat. Nüüd on ka Eesti publikul võimalik tutvuda osaga Peterburis eksponeeritud töödest.

Stuudio 14 on rahvusvaheline stuudio Eestis, mis tegeleb nukukunsti ja ka keraamika, skulptuuri ning graafikaga. Stuudio juht on kuraator ja kunstiteadlane Tatjana Mohrjakova.

Lastekirjanduse keskus toetab projekti „Wear-Abouts Baltic-Sea“

Postitatud Kadri Naanu poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Eesti Lastekirjanduse Keskus toetab raamatutega lasteriiete disainile keskendunud projekti „Wear-Abouts Baltic-Sea“. Projekt innustab lapsi ise oma rõivaid kujundama, et arendada nende uudishimu ja loomingulisust.

„Wear-Abouts Baltic-Sea“ viib läbi töötube, kus lapsed saavad ise oma riiete loomisest osa võtta. Professionaalide juhendamisel luuakse rõivaid ja mustreid ning erilist tähelepanu pööratakse taaskasutusele. Disainimisel keskendutakse soome ja eesti kultuurist pärit teemadele ning elementidele. Eesti Lastekirjanduse Keskus toetas projekti mitmete raamatutega, et lastel oleks võimalik neist inspiratsiooni ammutada. Valiku hulgas on lugemiseks ja uurimiseks Liis Seina „Vihmapilve suur soov“, Anti Saare „Külaskäik“, Kadri Hinrikuse „Katariina ja herned“, Aino Perviku „Jänes keedab suppi“, Indrek Koffi „Meie suur puu“ ja Kaja Lotmani „Hommikukontsert Matsalus“.

Töötoad teemal „Salaaed“ toimuvad septembris Helsingi Laste Disaini Nädalal, mis toimub Annatalo kunstikeskuses. Lapsi kutsutakse joonistama oma salaaeda taaskasutatud riietele ja aksessuaaridele, et julgustada neid vanu rõivaesemeid uuesti kasutama. Loodud mustreid on hiljem võimalik digitaalse seadme abil „lugeda“ ja saada nende kohta lisateadmisi. Teemavalikul lähtuti Annatalo kunstikeskuse aiast ja selle ökosüsteemist. Üheskoos lastega joonistab oma salaaia soome illustraator Miila Westin ning tulevikus soovivad projekti eestvedajad teha koostööd ka eesti kunstnikega.

WEAR-ABOUTS Lab on loominguline digiprojekt, mis edendab kultuuri- ja keskkonnaharidust läbi kultuuriliselt tähendusrikaste lasteriiete disainimise. „Wear-Abouts Baltic-Sea“ projekti rahastab EU COSME programmi WORTH Partnership projekt.

Vaata lisa  projekti blogist ja Facebooki lehelt

Illustratsioon: Karen Arnold (PublicDomainPictures)

Kunstnik Mare Hunt

Mare Hundi juubelinäitus “Mängult või päriselt?”

Postitatud Kadri Naanu poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Kunstnik Mare HuntTeisipäeval, 30. juulil 2019 kell 16.00 avatakse Eesti Lastekirjanduse Keskuse trepigaleriis illustraator Mare Hundi juubelinäitus „Mängult või päriselt?“. Näitus jääb avatuks 30. augustini. 

Juubelinäitust ette valmistades leidis kunstnik, et tema loomingu läbivaks teemaks on mängud ja mänguasjad. Näitusel on võimalik tutvuda valikuga Hundi illustratsioonidest, raamatukujundustest ja tarbegraafikast ning huviline saab tema töid vaadates teadmisi nii Euroopa nukuajaloost kui Eesti talulaste mängudest. Tehnikatest on kõige enam kasutatud tušijoonistust ja kollaaži.

Autoritest on Mare Hunt illustreerinud kõige rohkem Tiia Toometi teoseid. Kunstnikku ja kirjanikku seob pikem koostöö Tartu mänguasjamuuseumi loomisel ja arendamisel. Mare Hunt tegutses mitmeid aastaid muuseumi juures vabatahtlikuna ning aastatel 2003-2011 oli töötas ta seal kunstnikuna.

Oma mänguasja kire kohta lausub Hunt: „Tuttavad naeravad, et mul on ka kodus pisike muuseum. Mänguasju ja nukke on säilinud lapsepõlvest, ise valmistatud, kingituseks saadud ja ka ostetud. Mänguasjad on mulle tähtsad juba lapseeast, olen mängu alati tõsiselt võtnud.”

Mare Hunt sündis 1959. aastal Viljandis. Ta on lõpetanud 1979. aastal Tartu kunstikooli dekoraatori ja 1989. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi graafika erialal. Kunstnik on töötanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõu, Tartu Mänguasjamuuseumi kunstilise juhi ja raamatuillustraatorina. Alates aastast 2011 töötab ta Viljandis asuvas Kondase Keskuses kunstnik-muuseumipedagoogina.

Foto: Elmor Rig

Anna Forlati illustratsioon

Itaalia illustraatori Anna Forlati näitus lastekirjanduse keskuses

Postitatud Kadri Naanu poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Anna Forlati illustratsioon30. juulil 2019 kell 16.00 avatakse Eesti Lastekirjanduse Keskuse illustratsioonigaleriis hinnatud itaalia illustraatori Anna Forlati isikunäitus “Illustreeritud teekond”. Näitust on keskuses võimalik külastada 30. augustini.

Tuntud itaalia illustraatorit on nimetatud kameelioniks tema tööde muutuva stiili tõttu. Kunstnikule meeldib mitmesuguste tehnikatega eksperimenteerida ning nende katsetuste lõpptulemus on alati võluv. Tema illustratsioonidest peegeldub süütut lapselikkust ja neid on kirjeldatud sõnadega intiimne ja salapärane. Samuti kasutatakse Forlati illustratsioonidest kõnelemisel tihti mõistet „maagiline realism“ ning tema tööde kinnismotiivideks on taimed, puud, metsad, aiad ning teised looduslikud elemendid.

Illustraator on oma muutuva käekirja kohta öeldnud: „Mulle meeldib tehnikatega eksperimenteerida ja töötada erinevate atmosfääride ning värviassotsiatsioonidega, mis muutuvad vastavalt raamatule või projektile. Usun, et igal raamatul on sellele eriomane kujutlusilm, mida on vaja uurida.“ Valikuga illustraatori stiililiselt mitmekülgsest loomingust on huvilistel võimalik lastekirjanduse keskuses tutvuda.

Illustraator Anna Forlati sündis 1980. aastal Itaalias Paduas. Ta õppis kaasaegset kunsti ja filmajalugu IUAV Ülikoolis Veneetsias ja pühendus peale ülikooli lõpetamist lasteraamatute illustreerimisele. Tema pildid kaunistavad rohkem kui 30 raamatut ning ta on osalenud paljudel rahvusvahelistel illustratsiooninäitustel. 2012. aastal lõpetas ta ARS IN FABULA illustratsioonikooli magistriprogrammi ning hetkel tegutseb ta samas koolis õppejõuna.

Rohkem infot illustraatori kodulehelt.

Lastekirjanduse keskus Rõõmsate Laste Festivalil

Postitatud Kadri Naanu poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

20. juulil 2019 toimub Pärnu rannapargis Rõõmsate Laste Festival, millest võtab osa ka Eesti Lastekirjanduse Keskus. Festivalil avatud raamatupesas saab tutvuda toredate raamatute, autorite ja illustraatoritega. Samuti saab osaleda töötoas, mida juhendab lastekirjanduse keskuse programmijuht Irma Mets.

Pärnu rannapargi toimuval festivalil on teiste põnevate meelelahutuste ja ettevõtmiste kõrval avatud ka raamatupesa, kuhu korraldajad on organiseerinud põneva programmi. Raamatupesas mängitakse tähe- ja sõnamänge ning kohtutakse illustraatorite, luuletajate ja lastekirjanikega, kes viivad läbi toredaid õpitubasid. Lastekirjanduse keskusel on hea meel, et saime korraldajatele nõu ja jõuga abiks olla.

Autoritest astuvad üles Juhani Püttsepp, Anti Saar, Wimberg ja Ilmar Trull. Illustraatoritest võib raamatupesas kohata Kristi Kangilaskit ja Tiia Metsa. Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühing tutvustab pesas lugemiskoeri.

Rõõmsate Laste festival on koguperefestival, mis toimub juba neljandat aastat Pärnu rannapargis. Suvepealinna roheluses pakutakse elamusi ja kogemusi tervele perele. Üheskoos saab võtta osa töötubadest, sportida ja liikuda ning teha palju muud toredat. Peredele suunatud tegevusi saadab mõnus muusikaprogramm, hea toit ja kodumaise lastedisaini turg.

Festivali organiseerivad vabatahtlikud Pärnu emad.

Vaata lisa Rõõmsate Laste Festivali koduleheküljelt ja Facebookist.

 

Foto: George Hadon publicdomainpictures.net

Registreeri „LUGEMISISU“ programmi uuele hooajale

Postitatud Kadri Naanu poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

Õppeaastal 2019/2020 läheb lahti „LUGEMISISU“ lugemisprogrammi uus hooaeg! Pilootaastal osalesid prorgrammis vaid need 26 maaraamatukogu, kuhu Aitan Lapsi fond kinkis eririiuli. Nüüd on programmiga oodatud liituma ka kõik teised huvilised raamatukogud.

Programmi eesmärgiks on innustada 5–10-aastaseid lapsi lugema, pakkudes selle juurde mängulisi lisategevusi. Lapsed saavad valida endale lugemiseks meelepäraseid raamatuid, mida soovitavad raamatukoguhoidjad. Viis läbiloetud raamatut pannakse lugemispassi kirja ja täidetakse nende kohta ülesanded. Hooaja lõpus premeeritakse kõiki lugemispassi täitnud koolilapsi ja lasteaiarühmasid lugemisdiplomiga.

Lisaks saavad lugemisprogrammis osalevad rühmad ja klassid registreeruda raamatukogu teematundidesse, kus mängitakse lugemismänge või õpitakse tähelepanu pöörama raamatuillustratsioonile.

Raamatukoguhoidjatele tehakse sügisel ka lugemisprogrammi ja teematunde tutvustav koolitus.

Registreerimine “Lugemisisu” programmi on avatud kuni 1. septembrini 2019 SIIN.

Lugemisprogrammi lisainfo veebis ja Facebookis.

Kontaktisik: Anneli Kengsepp
e-post: anneli@elk.ee

Eno Raua „Kilplased“ avaldati inglise keeles

Postitatud Kadri Naanu poolt, , teemas Keskuse uudised, Uudised

2019. aasta juuni alguses avaldas ameerika kirjastus Archipelago Books Eno Raua armastatud raamatu „Kilplased“. Teose tõlkis inglise keelde Adam Cullen ja tõlget kaunistavad Priit Pärna tegelasterohked illustratsioonid.

Raamat anti välja kirjastuse Archipelago Books rahvusvahelistele lasteraamatutele pühendatud sarjas Elswhere Editions. Sarjas avaldatakse erinevatest maailmanurkadest pärit lastekirjandust, et rikastada noorte lugejate kujutlusvõimet ning tekitada neis huvi teiste kultuuride vastu.

Kilplaste lugude inspiratsiooniks on alates 16. sajandist Saksamaal Schilda linna elanike kohta levinud naljalood, mille tõi eesti pärimusse F. R. Kreutzwald. Eno Raua sulest pärit kilplaste lugude ümberjutustused on rõõmustanud lugejaid alates 1962. aastast ning näinud mitmeid kordustrükke. 2016. aastal andis kirjastus Tänapäev välja teose uustrüki, mis sai ühes värskete Priit Pärna illustratsioonidega ka ingliskeelse väljaande aluseks.

„Kilplaste“ puhul on tegemist põhimõtteliselt esimese USAs ilmunud eesti lasteraamatuga. Varem on avaldatud paar muinasjutukogumikku. On väga suur samm, kui mõni eesti raamat ilmub inglise keeles ning seda veel sellise hiigelsuure raamatuturuga riigis nagu Ameerika Ühendriigid. Kui teos on juba mõnes suures keeles olemas, on selle levitamine ka teistesse keeltesse palju lihtsam. Seega võib loota, et „Kilplaseid“ saab lähiaastatel veel mõnes võõrkeeles lugeda. Lisaks inglise keelele on raamatu õigused müüdud ka hispaania keelde,“ kommenteeris tõlke avaldamist Eesti Lastekirjanduse Keskuse välissuhete juht Helena Koch.

Rohkem infot sarja Elswhere Editions kodulehelt.