Kinkeraamat „Pisike puu“

Hea lapsevanem!

Eestis on juba üle kümne aasta ilus traditsioon, mille kohaselt riik kingib igale vastsündinud Eesti lapsele raamatu. 2018. aastal kingitakse Eesti Lastekirjanduse Keskuse eestvedamisel ja Kultuuriministeeriumi toel valminud raamat „Pisike puu“ ka igale juubeliaastal välisriigis sündinud ja rahvastikuregistrisse kantud Eesti kodaniku lapsele.

Uute omanikeni jõuavad raamatud Eestis kohalike omavalitsuste korraldavatel pidulikel sündmustel, kus tervitatakse uusi ilmakodanikke ja õnnitletakse vastseid lapsevanemaid. Need, kel pidulikul sündmusel osaleda ei õnnestu, saavad raamatu kätte kohalikust raamatukogust.

Kinkeraamatu koostaja ja väljaandja Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone tõdes, et vaevalt leidub mudilast, kellele ei meeldiks raamatuid vaadata või jutte ja luuletusi kuulata. „Raamat  „Pisike puu“ sobib hästi esimeseks sammuks raamatumaailma ja avab ukse lugemishuvile. Mul on hea meel, et see kimp jutte ja luuletusi rõõmustab sel aastal ka välismaal sündivaid Eesti lapsi ning aitab neil nii läbi meie kauni keele hoida sidet Eestiga,“ rääkis Soone.

Raamatu saab iga juubeliaastal välisriigis sündinud laps, kelle vanem pöördub lapse sünni rahvastikuregistrisse kandmiseks või dokumendi taotlemiseks Eesti välisesinduse poole.  „Igal aastal sünnib välisriikides mitusada Eesti last. Raamat „Pisike puu“, mida loetakse nii Eestis kui väljaspool Eestit aitab kindlasti kaasa eesti keele, meele ja ühtsustunde hoidmisele terves maailmas,“ lausus Kersti Eesmaa, Välisministeeriumi konsulaarosakonna peadirektor.

Kogumiku pealkiri on pärit Ott Arderi luuletusest „Pisike puu“, mis on ühtlasi raamatu nimiluuletus. Raamatukaante vahele on nopitud luuletusi ning jutte tuntud ja armastatud eesti lastekirjanikelt. Selles on nii vanu, mitmele põlvele armsaks saanud, kui ka päris uusi lugusid, sekka muinasjutte ja liisusalme, mille seovad tervikuks kunstnik Catherine Zaripi illustratsioonid.

Beebidele mõeldud kinkeraamatu traditsiooni algatas 2007. aastal Eesti Lastekirjanduse Keskus raamatuga „Minu esimene raamat“.  Aastatel 2008–2014 kandis beebiraamat pealkirja „Las laps loeb“, koostajaks Heiki Vilep ja väljaandjaks SA Kultuurileht. Alates 2015. aastast on kinkeraamatu koostaja ja väljaandja taas Eesti Lastekirjanduse Keskus. Projekti rahastab Kultuuriministeerium.

Vaata ka: EV100 „Pisike puu“ klipp