Lugemisisu

Pilootperiood 2019. aasta kevad

2018. aasta lõpus jõudsid 26 Eesti raamatukokku heategevusfondi Aitan Lapsi, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Plaat Detail OÜ koostöös valminud erilised laste lugemiskeskused. „Rampsu raamatukogu“ nime said lugemiskeskused Mika Keräneni Supilinna Salaseltsi sarja raamatute põhjal. Lugemiskeskuste riiulitel tutvustatakse raamatuid, mille raamatukogud on valinud oma kogust just uuema lastekirjanduse seast.

Alates 7. jaanuarist kuni 15. maini 2019 toimus neis raamatukogudes laste lugemisprogramm „LUGEMISISU“.

Programmi eesmärgiks on innustada 5–10-aastasi lapsi lugema, pakkudes selle juurde mängulist lisategevust. Lapsed saavad „Rampsu raamatukogust“ valida endale lugemiseks meelepäraseid raamatuid. Läbiloetud viis raamatut pannakse lugemispassi kirja ja täidetakse nende kohta ülesanded. Lugemispassi ülesanded on loomingulised ja innustavad lapsi oma lugemiskogemust jagama. Kooliaasta lõpus premeeritakse kõiki lugemispassi täitnud lapsi lugemisdiplomiga.

Lisaks said lugemisprogrammis osalevad klassid registreeruda raamatukogu teematundidesse, kus mängiti lugemismänge või õpiti tähelepanu pöörama raamatuillustratsioonile.

 

Hooaeg 2019/2020

3.–4. oktoobril 2019 toimusid Tartus ja Tallinnas  „Lugemisisu“ programmi stardikoolitused nii eelmisel aastal osalejatele kui ka kõigile uutele huvilistele raamatukogudele.

Stardib „Lugemisisu“ uus hooaeg

“Lugemisisu” raamatukogud 2019/2020

Eriolukorras kevad tegi omad muudatused plaanidesse ja seetõttu pikendasime “Lugemisisu” programmi kestuse 29. maini 2020.

 

 

Hooaeg 2020/2021

Uueks „Lugemisisu“ hooajaks registreerimine kestis 26.06–4.09.2020.

1.–2. oktoobril 2020 toimusid „Lugemisisu“ programmi stardikoolitused lastekirjanduse keskuses otseülekandega Facebooki ja virtuaalselt keskkonnas Zoom.

„Lugemisisu“ hooaeg kestab 12.10.2020–15.05.2021.

„Lugemisisu“ raamatukogud 2020/2021

Lugemisprogrammi läbiviimist toetab Kultuuriministeerium.

 

Maitsevalija meisterdamine:
Tegemist on mängulise lisavahendiga, mis aitab lapsel otsustada, kas ta võtab lugemiseks ettejuhtunud raamatu või mitte.
Laadi maitsevalija fail alla SIIT.
Juhendava video maitsevalija voltimiseks leiad SIIT.

„Lugemisisu“ programm toetub meie põhjanaabrite soomlaste kogemustele. Soomes sai üleriigiline lugemisdiplomi projekt stardi 2000. aastate algul ja seda on pidevalt uuendatud ning viidud vastavusse riikliku õppekavaga. Lisaks on koolid, raamatukogud ja laste kultuurikeskused sellest aastate jooksul erinevaid variante edasi arendanud. Lugemisdiplomi programmil on olnud viimase kahekümne aasta jooksul oluline roll soomlaste lugema innustamisel.

Eesti Lastekirjanduse Keskus käivitas lugemisprogrammi koostöös Soome Instituudiga, lugemismängude teematunni koostamisel on inspiratsiooni saadud Eesti Lugemisühingu koolitustelt.

Head lugemisisu!

Lisainfo:
Anneli Kengsepp
e-post anneli@elk.ee

Facebook: www.facebook.com/groups/lugemisisu