27. ettelugemise päev „Minu vanaisa nägi, kuidas kerkis Munamägi…“

20. oktoobril on Eestis ettelugemise päev ja traditsiooniliselt toimub selle tähistamiseks vabariiklik 4. klasside ettelugemise võistlus.
Finaalvõistlusele eelnevad maakondlikud voorud ning Tallinna ja Tartu linna võistlused, mille läbiviimisel abistavad keskraamatukogude lasteosakonnad ja Tallinna klassiõpetajad.

Tänavune, järjekorras juba 27. ettelugemise päev on inspireeritud Ira Lemberi luuletusest „Munamägi“ ja kannab pealkirja „Minu vanaisa nägi, kuidas kerkis Munamägi…“

Rahvajutu aastast ajendatuna pühendame ettelugemisvõistluse muistenditele. Muistend on lühike rahvajutt, mis annab tavapäraselt edasi mingi tõeks (uskumisväärseks) peetud sündmuse või olukorra. Erinevalt muinasjuttudest on muistendid ühenduses kindla koha, aja, hõimu, tegelase, uskumuse või kombega. Kutsume lapsi ette lugema rahvajutte, mis räägivad ammustest aegadest alates maailma loomisest, oma kodukoha erilisusest või hoopis põnevatest loodusnähtustest.

Sel korral ei kaasne võistlusega lastekirjanduse keskuselt raamatute soovitusnimekirja, sest muistendeid leiab paljudest kohtadest ja igasugune nimestik teeks valiku vaid ahtamaks.

Palume muistendite valikul arvestada, et ettelugemiseks on aega kuni 3 minutit.

Tallinna eelvoorud toimuvad klassiõpetajate eestvedamisel 15. oktoobril lastekirjanduse keskuses kell 14.00 ja kell 15.00.

Ettelugemisvõistluse finaaliks sel aastal Eesti Lastekirjanduse Keskusesse  kokku ei sõideta. Eesti parimad noored ettelugejad selgitab videosalvestuste põhjal välja žürii koosseisus Lennart Peep (näitleja, lavastaja), Siret Campell (Loovkirjutamiskooli Drakadeemia juhataja) ja Triin Soone (lastekirjanduse keskuse direktor).

Ootame 16. oktoobriks aadressil anneli@elk.ee igast maakonnast ning Tartust ja Tallinnast videot kohaliku vooru võitja esinemisest. Palume ühtlasi teatada lapse nime ja esitatava muistendi pealkirja.

Tulemused tehakse teatavaks ettelugemise päeval, 20. oktoobril 2020 ja auhinnad edastatakse osalejatele posti teel maakondade keskraamatukogudesse.

Head lugemist!

Lisainfo Anneli Kengsepp, tel 5340 5529, anneli@elk.ee