OKTOOBER 2016

Hea lugeja!

Oktoober toob värvi nii puulatvadesse kui ka lastekirjanduse ellu. 20. oktoobril tähistame üheskoos ettelugemise päeva, 25. oktoobril toimub juba traditsiooniks saanud seminar Laps kirjanduses 4”, kuu lõpus aga esitleme oma keskuses uut Poola pildiraamatute näitust. Lisaks sellele näib eesti lastekirjandus vallutavat maailma, sest esimest korda toimuvad Põhja-Ameerikas eesti lastekirjanduse päevad, Frankfurdi messil astuvad aga lastelaval üles Kairi Look ja Indrek Koff. Et end kõigi nende põnevate sündmustega kursis hoida, lugege ikka Lastekirjanduse Uudistajat!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

---

Kutsume seminarile Laps kirjanduses 4”

25. oktoobril kell 10.30–16.30 korraldavad Eesti Lastekirjanduse Keskus ning Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus seminari Laps kirjanduses 4: Kool lastekirjanduses, lastekirjandus koolis”. Seminaril keskendutakse kirjanduse õpetamisele koolis ning kooli kujutamisele lastekirjanduses. Sõna on õpetajatel, õpikukoostajatel ja lastekirjanduse uurijatel. Osavõtt on tasuta, vajalik on eelnev registreerimine aadressil elk@elk.ee 19. oktoobriks. Loe edasi...

Poola illustratsiooninäitus LOOK! POLISH PICTUREBOOK!”

31. oktoobril kell 16 avatakse lastekirjanduse keskuses Poola pildiraamatu näitus LOOK! POLISH PICTUREBOOK!”. Näitus tutvustab poola pildiraamatukunsti rikkalikku pärandit ning mitmekesist ja atraktiivset tänapäeva. Esindatud on nii nimekate meistrite kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud keskmise ja noorema põlvkonna kunstnike looming. Avamisel tutvustavad näitust kohapeal kuraatorid ja autorid. Loe edasi...

Seminar LOOK! POLISH PICTUREBOOK!”

31. oktoobril kell 12–15 toimub lastekirjanduse keskuses seminar poola pildiraamatutest. Ettekandmisele tulevad Pildiraamat pildiraamatutest: Look! Polish Picturebook!” (dr Małgorzata Cackowska), Poola pildiraamatute loojad XX ja XXI sajandil” (dr Anita Wincencjusz-Patyna) ja Kuidas lugeda pildiraamatuid: valitud poola pildiraamatute esitlus ja analüüs” (prof Grażka Lange). Osavõtt on tasuta. Eelregistreerimine 28. oktoobrini aadressil elk@elk.ee. Loe edasi...

Tulekul on Frankfurdi raamatumess

19.–23. oktoobrini toimub 68. korda rahvusvaheline Frankfurdi raamatumess, mis on maailma kõige olulisem iga-aastane raamatusündmus. Esmakordselt astuvad messil üles ka eesti lastekirjanikud. Kairi Look ja Indrek Koff esinevad lastelaval 19. oktoobril kell 16 ettekandega Kids Are People Too!”. 20. oktoobril esitletakse messil ka järjekordset The White Ravens 2016 kataloogi, milles tutvustatakse silmapaistvaid lasteraamatuid enam kui 50 riigist. Loe edasi...

Eesti lastekirjanduse päevad Põhja-Ameerikas

Kertu Sillaste, Heiki Ernits ja Janno Põldma kohtuvad 19.–26. oktoobrini New Yorgis ja Torontos kohalike lastega ja eesti koolides õppivate laste ja nende peredega. Janno Põldma ja Heiki Ernits on Lotte tegelaskuju loojad. Kuigi Lotte on alguse saanud filmist, ei ole ta vähem tähtis raamatutegelasena. Kertu Sillaste on eelkõige tuntud illustraatorina. Tema „Pannkoogiraamat“ ilmus 2015. aastal ingliskeelsena kirjastuses Ginger Books. Loe edasi...

Lastejutuvõistlus „Minu esimene raamat”

Käimas on Eesti Lastekirjanduse Keskuse, kirjastus Tänapäeva ja ajakirja Täheke algupärane lastejutuvõistlus Minu esimene raamat”. Lastejuttude sihtgrupp on 5–9 aastased lapsed. Jutustuse pikkus on 4–6 autoripoognat (160 000–240 000 tähemärki koos vahedega). Parimaid töid ootavad auhinnad. Auhinnafondi suurus on 3000 eurot. Lisaks auhinnatud ja/või äramärgitud töödele on žüriil õigus välja anda eripreemiaid. Võistlustöid oodatakse 15. märtsiks 2017. Loe edasi...

---

Kuu raamat

Oktoober 2016. Heli Illipe-Sootak „Kiisu aias lehti riisus”

Heli Illipe-Sootak „Kiisu aias lehti riisus”

Valdava enamuse eestikeelsetest mudilasraamatutest moodustavad proosateosed. Väikelapsed naudivad aga väga ka rütmikat ja riimidega luulet, mida kuigi palju ei avaldata. Eriti veel sellisel tasemel, mida südamerahuga väikesele raamatusõbrale pakkuda võiks. Seetõttu tuleb kahel käel tervitada Heli Illipe-Sootaki väikelastele mõeldud luulekogu „Kiisu aias lehti riisus”, mille pealkiri on ilmumisajale sobivalt sügisene. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Oktoobrikuus kirjutab oma sahtlist ajakirja Täheke peatoimetaja ja vene keele tõlkija Ilona Martson.

Ei saaks öelda, et minu sahtlites valitseks eriline kord. Sama võiks öelda ka käsilolevate tööde kohta. Olen totaalne rööprähkleja. Ja ikka nii, et leivatöö ehk Tähekese toimetamine kõigepealt, seejärel tähtaegadega seotud tõlked ja muu ühiskondlikult kasulik kraam.

Juba ammu olen töötanud nii, et aastas ilmub minu tõlkes üks täiskasvanute romaan ja üks lasteraamat. Tänavu oli lasteraamatuks kaasaja vene lastekirjaniku Sergei Sedovi „Laste Maailma muinaslood”, mille illustreeris vene kunstnik Sergei Belozjorov ja kirjastas Tammerraamat.

Teine värske lasteraamat on minu koostatud „Rohelise limakolli kättemaks. Eesti lapse uued jubejutud”, mis ilmus kirjastuselt Tänapäev. Tegu on Tähekese jubejutuvõistlusele kolme viimase aasta jooksul saabunud parimate õuduslugude kogumikuga. Eriliselt hea meel on piltide üle – need on joonistanud kaks noort särtsakat sõbrannat, Marion Undusk ja Sirly Oder.

Järgmisena võtan lasteraamatutest ilmselt ette armeenia autori Narine Abgarjani „Manjunja”. See raamat on nagu Armeeniast pärit virsik, mõeldud turgutama põhjamaa inimeste halli argipäeva. Ma pole ammu midagi nii elujaatavat lugenud ja naudin juba ette hetke, kui seda tõlkima hakkan!

---

Huvitavat siit ja sealt

20. oktoober on ettelugemise päev!
Ettelugemise päeval täitub Pikk tänav Tallinnas merejuttudega! Kutsume kõiki sel päeval kell 10–13 lastekirjanduse keskuse rõdu ette näitlejate ettelugemist kuulama. Kaasa teevad: Taavi Tõnisson, Tõnn Lamp, Argo Aadli, Külli Palmsaar, Roland Laos, Kersti Heinloo, Eva Püssa, Allan Kress, Aita Vaher, Elina Reinold, Kärt Tomingas ja Piret Tatar.

Käimas on koduteemaliste luuletuste võistlus abiturientidele
Käimas on LVM Kinnisvara ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi koduteemaliste luuletuste konkurss abiturientidele. Võiduluuletuse jäädvustab LVM Kinnisvara oma jõulukaardile, lisaks ootavad konkursi võitjaid teised auhinnad. Luuletused palutakse saata 1. novembriks aadressil angela.saks@lvm.ee.

Roald Dahli filmifestival kinos Sõprus 23.–26.10
Kino Sõprus ja kirjastus Draakon & Kuu tähistavad kuulsa lastekirjaniku Roald Dahli 100. sünniaastapäeva vapustavvägeva filmifestivaliga. Näitamisele tulevad sõnameistri raamatute põhjal valminud filmid „Nõiad”, „Matilda”, „Frantastiline hr Reinuvader”, „Charlie ja šokolaadivabrik" ja „Willy Wonka ja šokolaadivabrik” ning „James ja Hiigelvirsik”.

Etendub 3D muusikal „Alice imedemaal”
15. oktoobril Nordea Kontserdimajas ja 16. oktoobril Jõhvi Kontserdimajas etendub esimene Venemaa 3D kogupere muusikal „Alice imedemaal”. Muusikalis muutuvad imed reaalseks, aga reaalsus sarnaneb imedega. Kõik see on võimalik tänu unikaalsele 3D-tehnoloogiale, superefektidele, stereoefektidele ja imeprillidele!

Von Krahlis etendub lastelavastus „Kummi T”
„Kummi T” on lavastus Ole Lund Kirkegaardi lasteraamatu „Kummi-Tarzan” ainetel, mis avab ühe teistest täiesti erineva poisi maailma rahulolematute täiskasvanute ja kiusavate koolikaaslaste keskel. Priit Võigemasti lavastust mängitakse Von Krahli teatris 12. oktoobrist 19. detsembrini.

Priit Pärna animafilmifestival 10.30. oktoobrini
10. oktoobrist 30. oktoobrini toimub Viljandis Sakala keskuses Priit Pärna V animafilmifestival. Animasõbrad näevad festivalil kümmet animatsiooniprogrammi, mille seast leiab ka lasteanimatsiooni. Autoritest on fookuses Eesti animaator Riho Unt, kelle tööd kuuluvad nukufilmi kuldvaramusse.

Igor Oleinikovi isi­ku­näi­tus „11” Tapa Linnaraamatukogus
Tapa lin­na­raa­ma­tu­kogu tee­nin­dus­osa­konnas on üleval Igor Oleinikovi isi­ku­näi­tus „11”. Üleilmselt tun­tud vene illust­raa­tori ja ani­ma­kunst­niku näi­tu­sel on väl­jas tema raa­ma­tu­il­lust­rat­sioo­nid aas­ta­test 2005–2015. Kokku on Oleinikov illustreerinud üle 50 raamatu. Näitus on avatud 12. novemb­rini.

Ulla Saare pildinäitus „Miks herned lendavad?”
Kalamaja lastemuuseum Miiamilla esitleb
Ulla Saare illustratsioone Kairi Loogi raamatule „Piia Präänik kolib sisse”. Näitusel on esindatud kõik Loogi raamatust tuttavad tegelased nagu Piia, ema, isa, kass Nuustik, onu Rasmus, Kanada Jack ja koer Parun. Näitus on avatud kuni 26. veebruarini 2017.

Lastejaama @raamatuklubi
Lastejaam kutsub lapsi tutvuma lastekirjanike ja raamatukunstnikega! @raamatuklubis kohtuvad külalistega Kadrioru Saksa Gümnaasiumi lugemisringi lapsed ning kohtumistest valmivad vahvad videod. Sügishooaja esimesteks külalisteks on lastekirjanik Indrek Koff ja illustraator Ulla Saar.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.