JAANUAR 2017

Hea lugeja!

Algas laste ja noorte kultuuriaasta, mis toob kindlasti ka meie keskusele uusi ettevõtmisi ja sõpru-mõttekaaslasi! Selle kõige juures ei unusta me aga vanu häid traditsioone. Et olla lastekirjanduse maailmas toimuvaga kursis, tasub ka sel aastal meie tegemistel silma peal hoida!

Raamatu- ja rõõmurohket aastat 2017!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

---

Laste ja noorte kultuuriaasta 2017 on käes!

2017. aasta on laste ja noorte kultuuriaasta, mis väärtustab meie järelkasvu nii looja kui publikuna, seob kultuuri eri valdkondi ning koondab hulgaliselt mitmesuguseid ettevõtmisi nii väikestele kui ka suurtele. Teema-aasta tunnuslause on „Mina ka!” ning märksõnad iseolemine ja koostegutsemine. Laste ja noorte kultuuriaasta on ellu kutsunud Kultuuriministeerium ja selle läbiviimist koordineerib Eesti Lastekirjanduse Keskus. Loe edasi...

Kutsume õpetajaid infopäevale „Puust ja punaseks”

24. jaanuaril kell 14–15.30 toimub Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones muuseumide ühine infopäev õpetajatele. Pärast seda on õpetajad oodatud tutvuma näidisprogrammidega muuseumides. Infopäeval osalevad lisaks lastekirjanduse keskusele Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Meremuuseum, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Eesti Tervishoiumuuseum, Niguliste muuseum ja NUKU muuseum. Osalemiseks on vajalik eelnev registreerimine. Loe edasi...

Avatud on Eesti illustraatorite näitus „Elas kord…”

Avatud on Eesti illustraatorite näitus „Elas kord…”

Alates 9. jaanuarist on lastekirjanduse keskuses avatud eesti lasteraamatuillustraatorite näitus „Elas kord…”. Tegemist on harukordse näitusega, mis ringles ligi kaks aastat Itaalias, et tutvustada Eesti illustratsioonikunsti ning pälvis seal erakordselt sooja vastuvõtu. Näitusel on väljas illustratsioonid vendade Grimmide muinasjuttudele, kokku 59 tööd 20-lt kunstnikult. Loe edasi...

Sünnipäevapidu lastekirjanduse keskuses

Ka sel aastal pakume ainulaadset võimalust pidada lapse sünnipäeva lastekirjanduse keskuse kaunis majas raamatulugude keskel. Meil on põnevad, harivad ja meeldejäävad sünnipäevaprogrammid 6–11-aastastele lastele. Pidude toimumisaeg on laupäeviti kell 14-16.30 ja reedeti kell 17–19.30. 2,5 tundi kestva peo hind on 144€. Rohkem infot: katrin@elk.ee. Loe edasi...

Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab!

Lastekirjanduse keskuses koostame raamatukoguhoidjatele, õpetajatele ja lapsevanematele raamatunimestikke, millest leiab lugemissoovitusi erinevas vanuses lastele ja noortele. Nimestikud hõlmavad nii algupärase kui tõlkelastekirjanduse paremikku ning on leitavad e-kataloogist RIKS. Lisaks jätkub endiselt koostöö Apollo ja Rahva Raamatuga, kus vastavad raamatud on märgitud kleebisega.

---

Kuu raamat

Jaanuar 2017. Loone Ots „Lugusid kuulsatest eestlastest”

Loone Ots „Lugusid kuulsatest eestlastest”

Lastele seni peamiselt õpikuid ja tellimusteoseid ning täiskasvanutele kasvatusalast kirjandust, kultuuritegelaste elust pajatavaid näidendeid ning mälestusteose „Mustamäe valss” (2012) kirjutanud Loone Ots ilmutas möödunud aasta lõpul põneva lasteraamatu „Lugusid kuulsatest eestlastest”. Raamat ühendab endas autori varasematest teostest tuttavaks saanud tugevused – huvi kultuuriajaloo vastu, pedagoogianded ning keeletundlikkuse. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Uue aasta tegemistest kirjutab illustraator Gerda Märtens.

Minu sahtliks on pigem üks mahukas kohver, kus alati palju uusi mõtteid ja plaane, aga loomulikult ka värve, pintsleid ja palju pilte. Kohver seepärast, et see liigub minuga mööda maailma kaasa – olen üks üsna suur rändur. Minu pildid ongi valminud erinevates maailma paikades, kus olen kohvri lahti pakkinud. Seekordseks uueks aastaks jõudsin tagasi Eestimaale, mis igakordsel naasmisel on jälle kuidagi teistsugune. Ja mina ise ka.

Just praegu on kohvris kuju võtmas kaks raamatut. Üks on Hilli Ranna fantaasiarikas lugu „Aitäh, kõht on täis!”. Sellest tuleb pildiraamat väiksematele lastele. Teine saab aga olema muinasjutt täiskasvanutele, milles oma kujutlusvõimet lennutab Kaileen Mägi. Nüüd jääb minu osaks loomingulise tuulehooga kaasa lennata ja see, mida näen, üles joonistada.

Kohvrit ei tohi muidugi maha unustada.

---

Huvitavat siit ja sealt

Vikerraadio saade „Huvitaja” pühendub laste ja noorte haridusele
Jaanuarist märtsi lõpuni on igal neljapäeval kell 10.05 Vikerraadio „Huvitaja” saates teemaks laste ja noorte haridus ning kirjandussoovitused noorele lugejale. Iga nädal on stuudios külas erinev saatekülaline. „Huvitaja” saatejuhid on Meelis Süld ja Krista Taim.

Käimas on Eesti kauneimate raamatute konkurss
Taas valitakse 25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut. Eesti kirjastajate publitseeritud ning Eesti kunstnike kujundatud ja illustreeritud väljaannete juures hinnatakse terviklikkust, disaini, küljendust, tüpograafiat, illustratsioone ning teostust. Võidutööd tehakse teatavaks 9. veebruaril Rahvusraamatukogus.

Apollo valib parimaid Eesti autorite raamatuid
Apollo raamatukauplus kutsub valima oma lemmikuid 2016. aastal ilmunud Eesti autorite raamatute seast. Hääletada saab kuues erinevas kategoorias, millest üks on lasteraamat. Igas kategoorias saab oma valiku teha kümne teose vahel. Lemmikraamatuid oodatakse valima 22. jaanuarini Apollo kodulehel.

XIV Hansenist Tammsaareni võistulugemine
27. jaanuaril toimub Albu põhikoolis Tammsaare-teemaline võistlugemine. Osalejatel tuleb lugeda peast kuni 5-minutiline katkend Tammsaare loomingust. Võistulugemise sihtgrupp on V–XII klasside õpilased (10–19-aastased) ning kõrgkoolide õppurid. Osalemiseks on vajalik registreerimine 23. jaanuarini aadressil albupk@albu.ee.

Kristiina Reinelleri näitus „Imerohi” Tallinna telemajas
Jaanuari lõpuni saab Tallinna telemaja ruudulises fuajees näha Kristiina Reinelleri näitust „Imerohi”. Näitusel on väljas kunstniku illustratsioonid Ene-Maris Tali raamatule „Pailapsiin”. Kristiina Reineller on lõpetanud Tartu Kunstikooli ja Eesti Kunstiakadeemia ning illustreerinud õpikuid ja lasteraamatuid juba ligi 20 aastat.

Nuku teatris esietendub „Väike prints”
29. jaanuaril esietendub Nuku teatris Antoine de Saint-Exupéry samanimelisest teosest inspireeritud lavastus „Väike prints”. Etendust oodatakse vaatama kõiki alates 7. eluaastast. Lavastab Mirko Rajas, mängivad Andres Roosileht, Karl Valkna, Laura Nõlvak, Anti Kobin, Mihkel Tikerpalu ja Katri Pekri.

Haridusprojekt „Punamütsike ja seitse pöialpoissi” Estonia teatris
„Punamütsike ja seitse pöialpoissi” on Estonia talveaias toimuv üheosaline õppeprojekt 4–10-aastastele lastele, kes saavad algusest lõpuni kaasa lüüa ühe lavastuse sünniloos. Projekti eesmärk on läbi lõbusa mängu harida ja kasvatada muusikateatrile uut publikut. Esimene tund leiab aset 16. jaanuaril.

Ilmus muusikalise jutustusega plaat „Sipsik”
2016. aasta kevadel esietendus suure publikumenuga noore helilooja ja dirigendi Rasmus Puuri kirjutatud kogupereteos „Sipsik”, mis kirjutatud Eno Raua tuntud lasteraamatu tekstidele. Tänaseks on Sipsiku seiklused jõudnud ka CD-plaadile. Armastatud lasteraamatu tekste loeb plaadil näitleja Anu Lamp.

Väikesed asjatundjad soovitavad lugemiseks huvitavat kirjandust
TV3 ja lastekirjanduse keskuse koostöös valmisid detsembrikuus videod lastest, kes soovitasid lugemiseks raamatuid. Lisaks raamatusoovitustele tehti juttu sellest, miks on vaja lugeda ning mida raamatute lugemine annab. Vaata väikeste asjatundjate klippi siit.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.